fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Tollas társállatok – avagy papagájt otthonra

Tanácsadó állatorvosunk cikke

 A papagájok háziállatként való tartása egyre népszerűbbé válik napjainkban, köszönhetően színes tollazatuknak, játékos természetüknek és hangutánzó képességüknek. A papagájtartás komoly elköteleződést és alapos felkészülést igényel. A hosszú élettartamuk, egyedi szükségleteik és társas igényeik mind kihívást jelentenek a gazdák számára. Azonban a megfelelő gondozással, figyelemmel és szeretettel ezek a színes és intelligens kis  állatok hűséges és boldog társainkká válhatnak.

A nagypapagájok tartása sikerekkel és örömökkel teli lehet, ha a gazdik tisztában vannak az állatok különleges igényeivel és megfelelően felkészültek a gondozásukra. A megfelelő kalitka kiválasztása, a kiegyensúlyozott étrend biztosítása, a szociális szükségletek kielégítése és a rendszeres állatorvosi ellenőrzések mind-mind hozzájárulnak a madarak kiegyensúlyozott és egészséges életéhez.

A papagájok általában véve sokkal intelligensebbek és szociálisabbak, mint bármely madártársuk, emiatt sok figyelmet igényelnek gazdájuktól. Élettartamuk akár több évtized is lehet, így tartásuk kifejezetten hosszú távú elköteleződést jelent. A speciális étrend és a rendszeres mentális és fizikai szükségleteik kielégítése valós figyelmet és rengeteg energiát követel.

Élettartam és kötődés

A nagypapagájok igen hosszú ideig élnek, akár több évtizedig is. Például az arapapagájok és a kakaduk akár 50-60 évig is társaink lehetnek, míg a hullámos papagájok élettartama 10-15 év. Amellett, hogy sokáig élnek, az egyedül tartott példányok nagyon kötődnek gazdáikhoz, így mielőtt belevágunk egy papagáj tartásába, mindenképpen tudatosítanunk kell magunkban, hogy ez a kapcsolat akár egy életen át is tarthat.

Megfelelő kalitka
Fémrács

A nagypapagájok csőre rendkívül erős, ezért tartásukra alkalmatlanok a vékony fémhálós kalitkák, mivel csőrükkel könnyedén elhajlíthatják a fémet, akár el is csíphetik, ami balesetveszélyes. Leginkább a minimum 3mm-es dróthálóból készített, ponthegesztett madárketrecek használhatók. A bevonat sem mindegy, fontos, hogy nehézfémektől mentes és kopásálló bevonat legyen a rácsokon, mivel a folytonos csipkedésnek és csőrkoptatásnak ellen kell állnia.

Méret

Nemcsak az anyagminőség, hanem a méret is fontos, hogy a madárnak legyen elég helye mozogni a ketrecben. Repülni nem nagyon szoktak, inkább a kalitkán másznak ide-oda. Legalább 60cm x 60cm alapterületű és 80cm magas kalitkára van szüksége egy kis- vagy közepes méretű nagypapagájnak.

Játékok

A belső teret minél természetesebben kell kitölteni, hogy megfelelő inger legyen az állatnak, tudjon csipkedni-rongálni-mászni. A játékok kiválasztásánál figyelemmel kell lennünk arra, hogy a nagy csőrükkel szinte mindent képesek szétszedni. Egy nem biztonsági záras karabiner és egy egyszerű kulcskarika is veszélyes lehet nekik, mivel bármit szétfeszegetnek, ahová aztán be is szorulhat a csőrük.

Étrend

A papagájok speciális étrendet igényelnek, amely friss gyümölcsökből, zöldségekből, magvakból és speciális teljes értékű papagájpelletekből áll. Az egyoldalú táplálás, például csak magvak etetése, hiányállapotokhoz vezethet, ami hosszú távon rontja az életminőséget és hiánybetegség megjelenését eredményezheti. A teljes értékű és kiegyensúlyozott étrend betartása komoly anyagi terhet jelenthet két okból is:

  • Mind a jó minőségű magkeverékek, mind pedig a pelletek ára igen magas, nem beszélve a télen is szükséges friss zöldségek és gyümölcsök áráról.
  • A papagájok normál élőhelyén a táplálék nem korlátozó tényező, bőven a rendelkezésükre áll, emiatt rendkívül pazarlóan táplálkoznak, hullik mindenfelé a mag, a pellet és a friss eleség is.
Kihívások a táplálás során

Előfordulhat, hogy a pellet bevezetése nehézségekbe ütközik, mert bizalmatlan a papagáj az új étellel szemben. A hozzászoktatás során érdemes kihasználni az állatok kíváncsiságát és azt az alapvető tulajdonságukat, hogy rendkívül irigyek. Meg kell mutatni nekik a pelletet, betenni az etetőjükbe, majd kivenni és úgy tenni, mintha mi ennénk meg. Valószínűleg azonnal és lelkesen jönni fog hozzánk a madár, hogy ő is egyen a finomságból. Eleinte csak kisebb mennyiséget, aztán szépen hozzászokik és el fogja fogyasztani a szükséges adagot.

Társas igények

A papagájok társas lények, akik nagyon igénylik a szociális interakciót és a figyelmet. Ha hosszabb időre egyedül maradnak vagy nem kapják meg a megfelelő mennyiségű szociális ingert és törődést, levertté, depresszióssá és stresszessé válhatnak. Fontos, hogy a gazdák naponta elegendő időt töltsenek a papagájukkal, játékokkal és beszélgetésekkel stimulálva őket. Társas igényeik kielégítése érdekében érdemes lehet több papagájt tartani együtt.

Közös játék és trükkök

Amikor reptetjük a papagájt és már eléggé kimozogta magát, akkor el lehet kezdeni trükköket tanítani neki. Érdemes a kedvenc csemegéjével jutalmazni őt mikor megcsinálta, amit kértünk tőle.

Zajszint

A papagájok hangosak és zajosak lehetnek, nemcsak a nagyobb méretűek, hanem a kisebbek is. Hangos kiáltásaik és zajos viselkedésük zavaró lehet a családtagok és a szomszédok számára. Ez különösen problémás lehet lakásokban, társasházakban és olyan helyeken, ahol a zajok könnyen áthallatszanak a falakon. Azt viszont fontos tudni, hogy a kellemetlen és éles hangokat leginkább azok a papagájok hallatják, amelyek szociális igényei nincsenek megfelelően kielégítve. Ha rendben van az állat, akkor csicsereg, cserreg, “dzsungelhangokat” ad ki, és nem fülsiketítő kiáltásokkal próbálja magára felhívni a figyelmet.

Egészségügyi problémák

A papagájok nehezen mutatják meg, ha nem egészségesek. Ez azért van, mert a betegség látszata rövid úton az életükbe kerülhet a természetes élőhelyükön. A betegség egyik első jele a súlyvesztés, emiatt fontos, hogy havonta egyszer “mérlegre állítsuk” az állatot. Érdemes hozzászoktatni a konyhamérleghez, amin könnyedén lemérhetjük. Ha súlyvesztést tapasztalunk, keressük fel az egzotikus állatok ellátására specializálódott állatorvosunkat. A papagájok rendkívül érzékenyek a huzatra, nagyon könnyen megfáznak, emiatt alapvető fontosságú, hogy a kalitkájukat úgy helyezzük el, hogy semmilyen légáramlás ne haladjon mellette.

Piszok

A piszok, amit ezek a tüneményes madarak képesek létrehozni maguk körül nem maradhat említés nélkül. Az evés során már említettük, hogy a mag potyog mindenfelé, de szerencsére kapható kiváló magterelős kalitka, amin egy ferde fémtálca megakadályozza, hogy a kipergő mag a földre hulljon. Egy ilyen kalitka roppant kényelmes, de az ára rendkívül borsos, ugyanakkor a mindennapi takarítás fáradtsága helyett megéri befektetni hosszú távon.

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin