A hörcsögök nagyon kedvelt kisállatok. Tartásuk nem túl bonyolult feladat, emellett sok örömet és szórakozást hoznak otthonunkba. Ideális társak lehetnek mindazoknak – legyen szó gyermekről vagy felnőttről -, akik egy kedves és könnyen gondozható háziállatra vágynak. Írásunkban részletesen bemutatjuk a hörcsögök tartásának alapjait, a megfelelő környezet kialakítását, a táplálkozási szükségleteiket. Emellett szó esik az „elsősegély” csomagról, amit mindenképpen érdemes otthon tartanunk, ha hörcsögünk van.
Miért éppen hörcsög?
A hörcsögök tartása kiváló választás lehet azoknak, akik szeretnének egy kisállatot, de nincs elegendő helyük vagy idejük egy nagyobb háziállat gondozására. Ezek az apró, barátságos lények könnyen a szívünkhöz nőnek, és a gondozásuk viszonylag egyszerű. Ha ismerjük az igényeiket és megfelelő körülményeket biztosítunk számukra, akkor a lehető leghosszabb ideig lehetnek társaink.
Ha hörcsögről beszélünk, akkor általában mindenkinek egy aranyszínű kisállat, a szíriai aranyhörcsög jut eszébe. Krémes színű, bársonyos szőrük és apró fekete orruk rendkívül vonzóvá teszi őket. Méretük sem túl pici, 10-15 cm-esek, így könnyen kézbe vehetők és cirógathatók. Napjainkban azonban a törpehörcsögök is egyre kedveltebbek (például a Campbell és a dzsungáriai), akik igazán aprók 5-8 cm-esek és általában sötétebb színűek.
A hörcsögök átlagosan 2-3 évig élnek, megfelelő gondozással és szerencsével pedig akár 4 évig is társaink lehetnek. A törpehörcsögök éltkora azonban sokkal rövidebb, egy legfeljebb két évig élnek. Fontos azonban, hogy ezt az életkort (vagy esetleg többet) akkor érhetik el, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan tarthatjuk őket egészségesen, mik a szükségleteik a mindennapokban.
Bioritmus
A hörcsögök éjszakai állatok, ami azt jelenti, hogy nappal többnyire alszanak, éjszaka pedig nagyon aktívak. Természetesen kis mértékben alakítható az állat napirendje, azonban, ha hosszú távon sokat zavarjuk napközben, az káros hatással lesz az egészségére. A saját egészségünk érdekében pedig a ketrec elhelyezésénél figyeljünk arra, hogy éjszaka ne zavarja meg a pihenésünket a rágcsáló, pörgettyűben rohangáló és neszező hörcsög.
Ketrec
Akármilyen hihetetlen, a hörcsögök éjszaka akár kilométeres távokat is meg tudnak tenni ketrecükben. Azért, hogy ez ne kényszeresen ugyanazon az útvonalon történjen, a lakhelyüknek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy az állat kényelmesen mozoghasson, kutathasson élelem után, ide-oda bújhasson és játszhasson. A ketrec alapterülete minimum 80 x 50 cm legyen magassága pedig legalább 30 cm. A nem elrágható rácsozatnak elég sűrűnek kell lennie, hogy az apró lakó ne tudjon kiszökni. A rácsok vastagsága pedig legalább 2 mm-es legyen.
Az etető tálka legyen stabil, nehezen felborítható, mivel általában beleülnek falatozni. Az itató pedig lehetőleg golyós szelepes legyen, hogy mindig tiszta vizet tudjanak inni.
Játékok és egyéb elengedhetetlen kellékek
A természetben az éjszakai körútjaikon a hörcsögök hihetetlen távokat járnak be a táplálékszerzés érdekében, ezt az óriási mozgásigényüket csak úgy tudják a ketrecben kielégíteni, ha rendelkezésükre áll egy futókerék. Fontos, hogy megfelelő anyagú legyen, minél természetesebb, ne nyikorogjon és ne akadhasson bele az állat lába futás közben. Emellett ezek a kis jószágok roppant játékosak is, nagyjából bármivel képesek szórakoztatni magukat, ami mozog, hintázik, üreges és rágható. Ha netán mindez egyben jellemez egy tárgyat, akkor az a tökéletes választás a hörcsögketrecbe. Fontos, hogy az anyaguk is minél természetesebb legyen, és ne jelentsenek veszélyt az állatra.
A nappalok nagy részét alvással töltő hörcsögök megfelelő pihenéséhez elengedhetetlen egy jó kis kuckó. Házikó, cső, fonott gömb, bármi, ahol megfelelő búvóhelyet tudnak kialakítani maguknak.
Érdemes csőhálózatot, pallók sokaságát és sok szénát betenni a ketrecbe, hogy minél változatosabb környezetben járkálhasson a kis kedvencünk. Emellett kiváló ötlet minden nap máshova rejteni egy kincset érő eledel darabot: ha megszokja az állat, hogy a kitartó kutatás megéri, mert mindig talál valami igazán finomat, akkor sokkal aktívabb és mozgékonyabb lesz.
Kell-e nekik társ?
Alapvetően territoriális lények, nem szeretik a társaságot. Ha születésüktől fogva együtt vannak, akkor kisebb az esélye a konfliktusnak, de akkor is előfordulhat verekedés. Ha például a társasan tartott, békésen élő hörcsögök közül az egyiket elvisszük állatorvoshoz, hazaérkezés után nagy valószínűséggel nem fogja a társa visszafogadni. Ha különböző neműeket tartunk együtt, akkor hamar nyithatunk állatkereskedést, ha azonos neműeket, akkor pedig végzetes viszályok alakulhatnak ki közöttük. Ezek miatt inkább egyedül tartsuk a hörcsögünket.
Táplálás
A legegyszerűbb módja a táplálásnak, ha választunk egy jó minőségű, teljes értékű és kiegyensúlyozott hörcsögtápot, amit magokkal, zöldségekkel és gyümölcsökkel egészíthetünk ki, ízlés szerint. A nagy cukortartalmú eleségeket (például: alma, répa, banán, datolya) érdemes kerülni, mert rossz hatással vannak az anyagcseréjükre és hizlalnak is.
Tilos fűszeres ételmaradékokat, száraz kenyeret, csokoládét és szabadföldön termett salátát adni nekik. Ez utóbbi földdel lehet szennyezett és ha nem megfelelően mossuk meg, akkor ártalmas lehet számukra, akár végzetes hasmenést is okozhat.
Szociális interakciók
Ha kellően türelmesek vagyunk és elég korán kezdjük, akkor teljesen kézhez lehet őket szoktatni. Szeretik a simogatást, a vakargatást és imádnak bebújni a kötött pulóver gallérja alá vagy a könyökhajlatba. Érdemes minden nap ugyanabban a napszakban foglalkozni velük, hogy könnyebbé tegyük számukra az alkalmazkodást.
Fontos, hogy az alvásból ébredező hörcsöghöz nem szabad hozzányúlni, mert haraphat, ami amellett, hogy roppant fájdalmas, könnyen el is fertőződhet.
Mire kell figyelni az egészségükkel kapcsolatban?
A ketrec vagy terrárium rendszeres tisztítása elengedhetetlen. Szerencsére általában egy helyre pisilnek, így a vizelettel szennyezett alomrészt akár kétnaponta is eltávolíthatjuk egy zacskó vagy papír segítségével. Az egész ketrecet legalább hetente ki kell teljesen takarítani. Ha nem takarítunk elég rendszeresen, akkor a vizeletből kipárolgó anyagok irritálhatják a kötőhártyájukat és a bőrüket.
Ezek az apróságok, akárcsak a papagájok, nem bírják egyáltalán a huzatot. Könnyen megfáznak, ha folyamatosan áramlik körülöttük a levegő.
Fogaik egész életükben nőnek, emiatt szükséges, hogy megfelelő mennyiséget rághassanak. Ha nem tudják koptatni a metszőfogaikat, akkor azok hamar túlnőnek, ami táplálkozási nehézségekhez és szájüregi sérülésekhez vezethet.
A hörcsögök anyagcseréje rendkívül gyors, ezért, ha levertté, étvágytalanná válnak, vagy hasmenésük lesz, akkor AZONNAL állatorvoshoz kell vinni őket, mivel rövid idő alatt kiszáradhatnak, ami könnyen végzetes lehet.
„Elsősegély” csomag
Ha hörcsögöt tartunk akkor mindenképpen mindig legyen otthon egy almás bébiétel (hús- és gabonamentes), zabliszt és korpa, plusz egy 10 ml-es fecskendő. Ha azt látjuk, hogy hörcsögünk levert és étvágytalan, akkor addig is míg eljutunk az állatorvoshoz, tegyünk egy evőkanálba a bébiételből, a zablisztből és a korpából annyit, hogy a fecskendőbe tudjuk szívni a keveréket és apránként adjunk az állatnak belőle az orvosi ellátásig.