fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Felnőtt- és időskor macskáknál

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Life stage management avagy mit tehetünk azért, hogy cicánk életminősége a lehető legjobb legyen felnőtt- és időskorban?

Cikkünkben körbejárjuk a fiatal- és érett felnőttkor, valamint az időskor fontos egészségügyi kérdéseit.

Életszakaszok
ÉletszakaszMacska
Magzati korFogantatástó születésig
KölyökkorSzületéstől 12-14 hónap
Fiatal felnőtt1 – 5-7 év
Érett felnőtt5-7 év – 10 év
Idős állat10 év<
ÉletvégSzámos tényezőtől függ

Akinek macskája van, tudja, hogy számos különleges képességük mellett, az egyik legérdekesebb, hogy milyen gyorsan (pár hét alatt) tudnak átalakulni például téli macskából (óriás bunda, tartalék zsír a pocak alatt), tavaszi macskává (vékony bunda, sportos alak). Ugyanilyen gyorsan megtörténik az életszakaszok közti átalakulás is, emiatt nagyon fontos, hogy mi magunk is (nemcsak az állatorvos), időről-időre figyeljük meg, hogy hol is tart cicánk. A változás ugyanis nagyon rövid idő alatt bekövetkezhet például az öregkor küszöbén is.

Állatorvosi látogatások

Rengetegen tartanak macskát, sokan családtagként, mégis az állatorvosi látogatások többségén kutya a páciens. Ennek számos vélt, vagy valós oka van. Az egyik ilyen ok, hogy a macskának nem egyszerű elmagyarázni a viselkedési normákat. Ez valóban így van, de szerencsére ma már számos macskabarát rendelő van, ahol nemcsak arra figyelnek, hogy a kutyáktól elkülönítve, csendes helyen legyen a macskák váróterme, hanem nyugalmas légkört biztosító, párologtató készítmények segítségével is oldják a macskák szorongását. Az asszisztencia szakképzett és megfelelően képes rögzíteni a cicát a vizsgálat alatt. Mi is segíthetjük macskánkat, hogy ne stresszeljen annyira az állatorvosi vizit alatt: magyaráztassuk el magunknak az alapvető fogásokat, szoktassuk hozzá otthon a cicát ezekhez a mozdulatokhoz. Rendszeresen tapintsuk át mancsait, körmeit nyomjuk ki, cirógassuk az ujjközeit.

Az, hogy a macskának nincs szüksége állatorvosi ellátásra, tévedés. Ahhoz, hogy cicánk életminősége valóban jó legyen, időről-időre kell, hogy lássa állatorvos. Ha túl nagy stressz az utazás, akkor számos házhoz járó állatorvos is elérhető.

A cicák, főleg, ahogyan idősödnek, sokszor sztoikus nyugalomban fekszenek, még akkor is, ha betegek. Sokszor előfordul, hogy egy felnőtt vagy idős állat állapotának romlása nem kelti fel a tulajdonos figyelmét, így nem is kerül időben állatorvoshoz. Ha tudjuk, hogy macskánk érett felnőtt vagy szenior életkorban van, akkor fokozottan kell figyelni arra, hogy milyen az általános állapota. Ebben az életszakaszban már jól kell ismernünk kedvencünket! Tudnunk kell, hogy:

  • általában mennyire aktív, mennyit játszik, mennyit eszik, mennyit iszik;
  • milyen pózban szeret aludni, így könnyebb lesz észre venni, hogy mikor gubbaszt betegen;
  • milyen a szőre, mennyire rugalmas a bőre (észrevehetjük, ha nem iszik eleget, mert rugalmatlanná válik a bőre), mennyit tisztálkodik (a beteg cica kevesebbet mosdik);
  • milyen a tekintete, milyen szagú a szája;
  • milyen gyakran jár az alomra (hasmenés vagy szorulás észlelése időben); mennyi vizeletet ürít normálisan.

Ha hirtelen csökken az aktivitás és a játékosság, elmegy az étvágya, az mindenképpen fel kell, hogy keltse a figyelmünket. Amennyiben nagyjából fél nap múlva visszatér minden a normális kerékvágásba, akkor nincsen teendőnk, azon kívül, hogy fejben tartjuk ezt az esetet, ha a közeljövőben újra probléma lenne a cicával, akkor tudjuk, hogy volt már ilyen.

Az alvási póz egy nagyon fontos támpont a tekintetben, hogy milyen a közérzete a cicának. Ha rendszeresen azt látjuk, hogy kényelmes macskaszundi helyett, csak bóbiskol „szfinx-pózban” a cica, akkor kezdjük el figyelni, hogy a többi dolga (mozgás, tisztálkodás, bélsár és vizelet ürítés stb.) rendben van-e. Ha nem látunk más problémát, és a cica mégsem durmol macskásan, akkor el kell menni vele az állatorvoshoz.

Árulkodó jel lehet az általános állapot romlásáról, hogy a macskánk szőre ápolatlan, mivel nem tisztálkodik megfelelően. Ennek lehet az az oka, hogy öreg és már nem tud, vagy nem akar tisztálkodni annyit, de sokszor valamilyen betegséget jelez.

A macskaszáj egy rendkívüli hely: nemcsak tűhegyes fogaknak ad otthont, hanem rengeteg baktériumnak is, amelyek között számos kórokozó képességű is van. Macskánk fogait nem tudjuk mosni, mechanikailag tisztítani, mivel rendkívül balesetveszélyes akció lenne ez a tevékenység. Általában, ha megfelelően ösztönözzük, hogy rágjon eleget az állat, akkor a fogak tiszták maradnak, a szájhigiénia megfelelő lesz. Amennyiben a macskánk ellenállóképessége gyengül, akkor ezek a baktériumok gyulladást, fertőzést idézhetnek elő az ínyen vagy máshol a szájüregben, ami miatt a macska szájának megváltozik a szaga. Ha feltűnik, hogy kedvencünk lehelete nem jó, bűzös, akkor irány az állatorvos.

Általában, ha egészséges kedvencünk, akkor sarokpontnak tekinthetjük macskák esetében is, hogy összességében évente egyszer őket is kell, hogy lássa állatorvos.

Milyen fontos egészségügyi kérdéseket érdemes még időről-időre átgondolni?

Azért is érdemes fejben tartani az alábbi témákat, hogy fel tudjuk tenni a kérdéseinket az állatorvosi látogatás során, ne otthon csapjunk a homlokunkra, hogy „á… mindegy, majd jövőre megkérdezem”.

A macskák velük született jelleme miatt könnyebben elfogadják a gazdik a különféle szokásaikat illetve azok megváltozását, de néhány dologra azért érdemes odafigyelni.

Szociális szükségletek, macska-ember interakciók és játszási szokások

Amennyiben azt látjuk, hogy macskánk elkezdi kerülni a többi állat, vagy a mi társaságunkat, akkor fel kell merüljön a kérdés, hogy mi ennek az oka. Elképzelhető, hogy kevés figyelmet fordítunk rá, de az is lehet, hogy egy lassan kialakuló betegség (krónikus megbetegedés vagy esetleg daganat) miatt változik meg cicánk.

Ha nem tudjuk rendesen magunkhoz hívni a kinti cicánkat, érdemes elővenni a cicapálcát és a jutalomfalatot. Váljunk érdekessé a számára, legyen kedve velünk kapcsolódni! Ha sokat van kint és nagyon független a kapcsolatunk, akkor se felejtsük el etetéskor, hogy 2-3 percig beszéljünk hozzá, simogassuk. Illetve fontos, hogy minden etetéskor ugyanúgy hívjuk, ugyanolyan hangon és ugyanolyan zajokkal (tápos doboz rázása). Rendkívül jó a fülük, haza fognak szaladni enni, még ha messze is vannak.

Benti cicák esetében is nagyon fontos a játék, sőt még fontosabb, mint a kinti társaik esetében. Ha nincsen kedve velünk lenni e cicának, akkor egy kis tollaspálca sokat segíthet. Az etetési rituálék bent is fontosak, bár ezeket sokszor maguk a cicák alakítják ki és terelgetnek minket, hogy mikor-mit-és hogyan adjunk.

Ha megtettünk mindent azért, hogy legyen kedvük kapcsolódni velünk, és mégsem javul a helyzet, akkor meg kell látogatni a szakembert.

Idős korhoz kapcsolódó képességromlás (hallás, látás, kognitív funkciók, viselkedés, mozgás)

Előfordulhat, hogy kedvencünk hallása, látása megromlik, ahogyan az idős kora elérkezik. Nehéz megítélni ezeket a változásokat, mert az állatok igyekeznek kompenzálni más érzékszerveikkel, hiszen ez szolgálja a túlélésüket. Valamint rendelkezésükre állnak az érzékszőreik, amikkel a térbeli környezetben tudnak tájékozódni, valamint a rezgéseket is érzik.

Kinti állatok esetében nehéz megítélni az érzékszervi képességek változását. Bentiek esetében azonban könnyebb. Ha az a gyanúnk, hogy macskánk nem hall, akkor elő két evőkanállal és adjunk az alvó cica mellett egy kis kasztanyetta koncertet. Nem kell halálra rémíteni, de teszteljük, hogy hall-e!

Látásromlás gyanúja esetén érdemes megváltoztatni a benti cica környezetét. Ha lelkiismeretesen átrendeztünk mindent, akkor látni fogjuk, hogy mennyire ütközik Cirmi nehézségbe, hogy eligazodjon az új környezetben, amiből következtethetünk arra hogy mennyire romlott a látása.

A kognitív funkciók megváltozását jelezheti, ha például bent tartott cicánk éjjel, minden átmenet nélkül felnyávog, ne adj’ isten koncertbe kezd hajnalban. A hirtelen, minden átmenet nélküli felnyávogás fájdalmat, betegséget is jelezhet, da ha mást nem látunk rajta és állatorvos is látta, akkor el kell fogadnunk, hogy bizony szellemileg kezd leépülni kedvencünk. Fontos tudni, hogy az időskori elbutulás során sajnos kellemetlen viselkedésformák (megmagyarázhatatlan agresszió) is előfordulhat, kialakulhat.

Kinti és benti idősödő cicák esetében is kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mennyire mozog jól az állat. Ha nem tud megfelelően ugrani, talajt fogni, mászni, akkor veszélybe kerülhet akár a kertben vagy bent a lakásban is. Sajnos ha nem mozog megfelelően, akkor a kinti cicát el kell kezdeni beszoktatni, hogy minél kevesebb veszély leselkedjen rá.

Ivartalanítás

Macskák esetében sokkal hamarabb döntünk az ivartalanítás mellett, mivel a nyilvánvaló következményeket, mind a kandúrok (verekedés, kóborlás, közúti veszélyek), mind a nőstények (kiscicák évente kétszer) esetében szeretnénk elkerülni. A felnőtt kor küszöbéhez érve, ha még nem történt meg kedvencünk ivartalanítása, akkor mihamarabb végeztessük el.

Kondíció és táplálás

Benti cicák lustálkodó életmódja mellett sajnos, igen gyakori probléma macskáknál is a túlsúly, ezért fontos szem előtt tartani, hogy mikor, mennyi és milyen táplálékot adunk nekik. A cicák genetikailag nassoló életmódot élnek, vannak olyan macskák, akik előtt kint lehet a táp egész nap, akkor sem eszik túl magukat. Ez a fajta étkezés a legegészségesebb a macskák számára. Azonban, ha Garfield az élettársunk, akkor bizony adagolni kell a tápot, mert a szó szoros értelmében véve súlyos következményei lesznek, ha mindig ehet.

Érdemes 3-4 havonta feltenni magunknak az alábbi kérdéseket (és őszintén válaszolni magunknak):

  • megfelelő-e a súlya a cicánknak?
  • ha nem, akkor mi a teendőnk? túlsúlyos vagy alultáplált?;
  • lehet-e esetleg betegség a súlyváltozás hátterében? Ha igen, akkor irány az állatorvos!
  • kellhet-e bármilyen táplálék-kiegészítő?
  • hogyan segítsük idősödő macskánkat, hogy megtalálja a táplálékot és az ivóvizet?
  • mivel tehetjük gazdagabbá idősödő macskánk környezetét, hogy szívesebben egyen?

Szűrővizsgálatok

Nemcsak idős korú, hanem a felnőtt korban levő macskák esetében is érdemes végig gondolni, vagy megbeszélni az állatorvosunkkal, hogy szükség van-e esetleg:

  • általános vagy részletesebb idős kori vérvizsgálatra;
  • szívféreg szűrésre;
  • daganat szűrésre;
  • hasi- vagy szívultrahang vizsgálatra;
  • részletes szemészeti szűrésre.


A fenti kérdéseket érdemes 6-8 havonta átgondolni ha felnőtt vagy idős cicánk van, nemcsak azért, hogy időben cselekedni tudjunk probléma esetén, hanem azért is, hogy hosszú és kellemes élete legyen kedvencünknek. Számtalan esetben megelőzhetjük a nagyobb probléma kialakulását, ha előrelátóan gondozzuk kedvencünket és nem söpörjük a szőnyeg alá az esetleges problémákat.

Forrás: Quimby J, Gowland S, Carney HC, DePorter T, Plummer P, Westropp J. 2021 AAHA/AAFP Feline Life Stage Guidelines. J Feline Med Surg. 2021 Mar;23(3):211-233. doi: 10.1177/1098612X21993657. Erratum in: J Feline Med Surg. 2021 Aug;23(8):NP3. PMID: 33627003.

 

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »