fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

A boldog és fegyelmezett ebek titkai

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Ha a kutyánk nevelésére és oktatására gondolunk, számos lehetőség áll előttünk. A kutyaovi, kutyasuli, és kutyatréner mind-mind olyan eszközök, amelyek segítenek abban, hogy kedvencünk jól nevelt, szocializált, és boldog társ legyen.

Cikkünkben megvizsgáljuk, hogy ezek közül mikor, melyiket érdemes választani, és hogyan segíthetnek abban, hogy kutyánk és mi is elégedettek legyünk. A kutyák tanulásáról számos fontos információt összegyűjtöttünk már, ezeket mindenképp érdemes végigolvasni, ha szeretnénk tanítani és képezni a kutyánkat.

Kutyaovi – az első lépcső a szocializációban

A kutyaovi az első és talán legfontosabb lépés a kölyökkutyák életében, amikor elkezdik megismerni a szélesebb világot. A kutyák 8-16 hetes koruk között a legfogékonyabbak a szocializációra, ekkor érdemes elkezdeni velük ezeket a foglalkozásokat. Az “ovi” segít abban, hogy a kiskutya megszokja az emberek és más kutyák jelenlétét, és megtanulja, hogyan kell viselkednie különböző, akár váratlan helyzetekben. A kutyaoviban játékos formában, pozitív megerősítéssel tanítják meg a kiskutyákat az alapvető engedelmességi parancsokra, mint például a „gyere ide” vagy „ül”. Emellett megtanulják azt, hogy hogyan kommunikáljanak más kutyákkal, és hogyan reagáljanak különböző ingerekre, mint például hangok vagy emberek érintése. Felügyelettel játszhatnak a kölykök egymással és a gazdik megfelelő tanácsokat kaphatnak a jelen lévő szakemberektől azzal kapcsolatban, hogy ők hogyan kezeljék a váratlan, vagy nemkívánatos helyzeteket.

Kutyaoviba csak egészséges, megfelelően oltott valamint külső- és belső élősködőktől mentes kölyökkutyát lehet vinni. Ezek a kicsik általában folyamatosan készen állnak a világ felfedezésére, a tanulásra és a játékra. Fontos, hogy a gazdik is elkötelezettek legyen, mivel a sikeres tanulás és szocializáció titka a rendszeresség és a gyakorlás. Minden héten legalább egyszer be kell iktatni a programokba, hogy a kiskutyát óvodába vigyük, emellett a tanultakat otthon is minden nap végre kell hajtani. Az egyik legnagyobb előnye a kutyaovinak, hogy a kutyák már kiskoruktól fogva megszokják a szocializációt és a tanulást, ami megkönnyíti a későbbi tréningeket. Nagyon fontos azonban, hogy leellenőrizzük az egészségügyi követelményeit a kiválasztott ovinak, nehogy elkapjon az apróságunk valamilyen fertőző betegséget.

Kutyaiskola – fegyelmezettség egyszerűen

A kutyaiskola a következő lépés a kedvencünk képzése során. Mikor a kiskutya már túl van a kölyökkoron, és szeretnénk, hogy fegyelmezettebb és könnyebben kezelhető társ legyen, érdemes kiválasztani a számunkra megfelelő kutyaiskolát. Általában 4-6 hónapos kortól el lehet kezdeni a foglalkozásokat, amikor az eb már képes koncentrálni, és megfelelően tud reagálni az utasításokra. A kutyaiskolákban általában komolyabb, strukturáltabb tréningek zajlanak, amelyek során a kutyák megtanulják az alapvető és haladó engedelmességi parancsokat, mint például a „fekszik”, „marad” és „lábhoz”. Emellett a kutyák különböző helyzetekben, például nyilvános helyeken vagy más kutyák társaságában is gyakorolják a tanultakat. Sokszor a foglalkozásokon résztvevő kutyákat csoportokba osztják az alapján, hogy milyen az alaptermészetük. Ez azért is szükséges, mert például egy visszafogottabb, kevésbé szociális kutya tanulását megnehezítheti egy hevesebb temperamentumú, örökké játszani akaró iskolatárs. Emellett ezekben a csoportokban jobban alakíthatóak a feladatok, annak megfelelően, hogy hogyan reagálnak rá a különböző alapjellemű kutyák.

A kutyasulihoz – akárcsak az ovihoz – elengedhetetlen, hogy a kutyánk megfelelően oltott, egészséges, és kész legyen a tanulásra. Szükségünk lesz emellett pórázra, hámra vagy nyakörvre, jutalomfalatokra, és néha olyan speciális eszközökre, mint például a klikker vagy hosszú póráz. A szükséges kiegészítők listáját minden esetben részletesen és előre ismertetik a kutyaiskolák, hogy még a foglalkozások előtt be lehessen szerezni. A gazdinak is részt kell vennie a tréningeken, hiszen a mindennapi életben vele kell együttműködnie a kutyának. A gazdinak is meg kell tanulnia, hogy hogyan adja a parancsokat, milyen legyen a testbeszéde, hogy a lehető legjobb eredményt érjék el a közös munka során, emellett az otthoni gyakorlás is kulcsfontosságú és a mindennapi program részét kell, hogy képezze. A kutyasuli mellett még egy nagyon fontos érv, hogy a tanulás mellett a kutyáknak és a gazdiknak is lehetőségük van szociális interakciókra. A rendszeres közös tevékenység nagyszerű csapatot tud kovácsolni.

Kutyatréner – személyre szabott megoldások

A kutyatréner segítségére akkor lehet szükség, ha a olyan viselkedési problémákat tapasztalunk, amelyeken mi magunk nem tudjuk átsegíteni kedvencünket. Ugyanakkor tréner segítségével kaphat speciális képzést kedvencünk. Fontos, hogy tisztázzuk a kutyakiképzővel, hogy mit szeretnénk és csak olyan emberrel dolgozzunk együtt, aki szimpatikus nekünk. Ha mi nem tudjuk elfogadni a trénert, akkor a kutyán biztosan nem fog együttműködni vele.

Otthoni képzés vs. más helyszínen történő képzés

A trénerrel végzett otthoni képzés előnye, hogy a kutya a saját környezetében tanul, így könnyebben alkalmazkodik a tanultakhoz. Emellett a tréner közvetlenül látja, hogy a kutya hogyan viselkedik a saját otthonában, és ennek megfelelően alakítja ki a tréninget. Azonban a más helyszínen történő képzésnek is vannak előnyei: a kutya új helyzetekkel találkozik, ami segíti a szocializációját és a tanulási folyamatot adaptációját. A kutya tudása rugalmasabb lesz, így magabiztosabbá is válik a mindennapokban.

Milyen trénert válasszunk?

Egy jó kutyatréner szinte minden problémában tud segíteni a kutyáknak és a tulajdonosoknak is. Számos viselkedési problémát kezelhet, például az agressziót, a szeparációs szorongást, a félelmeket vagy a túlzott ugatást. Emellett segíthet a kutya alapvető engedelmességi parancsainak elsajátításában, valamint speciális feladatok, például nyomkövetés vagy agility tréning során is hasznos lehet. Az alap és a speciális kiképzéshez szakirányú képzettségű trénerre is szükség van. Fontos, hogy minden esetben megbizonyosodjunk arról, hogy a választott trénernek valóban megvan-e a képesítése. Ebből ne engedjünk, mivel sajnos számtalan önjelölt kiképzővel találkozhatunk, akik képesítés nélkül végzik ezt a  munkát.

Fontos, hogy a képzettség mellett a tréner tapasztalt is legyen, és olyan módszereket alkalmazzon, amelyek pozitív megerősítésen alapulnak. Kerülni kell azokat a trénereket, akik büntetést vagy erőszakot alkalmaznak, mivel ezek a módszerek károsak lehetnek a kutya számára. A tréner kiválasztása előtt érdemes ajánlásokat kérni, és megbizonyosodni arról, hogy a tréner rendelkezik a szükséges képesítésekkel és tapasztalattal.

Összességében, ha elég korán elkezdjük kutyánk képzését és szocializációját, akkor egy olyan társsá válhat számunkra, aki minden helyzetben képes helyt állni és megfelelően, fegyelmezetten viselkedni. A kezdeti időszak rendszeres elfoglaltsága és a sok befektetett idő megtérül, mikor a mindennapjainkban úgy tud részt venni a kutyánk, hogy nem jelent számára nehézséget szinte semmilyen váratlan helyzet.

Források:

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin