fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

A kullancsok a jég hátán is megélnek?

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Összefoglaljuk, hogy miért is nem hagyhatunk fel a külső élősködők elleni védekezéssel még ezen a előző éveknél hidegebbnek tűnő télen sem.

Az gondolnánk, hogy végre megnyugodhatunk, volt fagy az idei télen (még ha nem is sokáig), emiatt bolhanyakörv és a kullancs-cseppek vehetik a kalapjukat és viszontlátásra tavaszig. Sajnos azonban el kell keserítenünk mindenkit, mert ez sajnos nem igaz. Védekezni folyamatosan kell!

A kullancsok és a fagy

Számos kutatást végeztek arra vonatkozóan, hogy pontosan meghatározzák a kullancsok előfordulására ható környezeti tényezőket. Ezek a vizsgálatok nemcsak a hőmérsékletre vonatkoznak, hanem a páratartalomra és a két tényező kapcsolatára.

Hőmérséklet

A tartósan – legalább két hétig – fennálló extrém hőmérsékletek, azaz a kifejezett hideg (-15°C alatt) nem kedvez a kullancsok és a peték túlélésének a környezetben. Bármely tél, ami ennél enyhébb, sajnos nem fog számottevően ritkítani a kullancsok számán a környezetben.

Páratartalom

Nemcsak a hideg, hanem a környezet nedvessége is befolyásolja a kullancsok túlélését. Számos vizsgálat igazolja, hogy a nedves környezet, a magasabb páratartalom jótékony hatással van a peték túlélésére a környezetben.

Az idei telet tekintve:
  • sem a hőmérséklet nem volt extrém alacsony, -10 – -12°C-nál nem nagyon volt hűvösebb;
  • nem tartott 5-7 napnál tovább egyik hideg időszak sem;
  • emellett idén csapadék is volt megfelelő mennyiségben.


Mindezek miatt nem hagyhatunk fel semmi esetre sem a folyamatos kullancs elleni védekezéssel.

Honnan kerülhet a kedvencünkbe kullancs télen?

Leggyakoribb kullancsforrások a téli kirándulások során látogatott erdős-cserjés területek, illetve a tavak melletti magas-sásos, füves területek. A nedves környezet kedvez a kullancsok túlélésének, és az enyhe fagy (ami ezt a telet is jellemezte) sajnos nem fogja megritkítani a kullancsokat.

Sokak számára télen is inkább az enyhébb időjárás a csalogató és túrára hívogató. Az emelkedő hőmérséklet hatására a kullancsok aktivitása is fokozódik, ha kutyánknak nincsen megfelelő védettsége, akkor meg is történik a baj gyorsan.

Mi az, amit semmiképpen ne tegyünk?

Sokan úgy gondolják, hogy a kullancs elleni nyakörvet bátran levehetik a kutyáról, szépen elteszik a zárt dobozba és csak akkor adják fel a kutyára, ha erdőbe mennek kirándulni. Ez az, amit semmiképpen nem szabad, mert:

  • Ha nem jut időben eszünkbe (2-3 nappal) a kirándulás előtt, hogy feltegyük a kutyára, akkor nem fog megfelelő védelmet adni. Valamint nem tudunk úgy dönteni egy hirtelen ötlettől vezérelve, hogy kalap-kabát, irány az erdő.
  • A kullancs nyakörvek az esetek nagy részében bolha ellen is védenek, amely védelmet pedig végképp nem hagyhatunk el még télen sem.

A bolhák és a fagy

Bolhák esetében kicsit más szemszögből kell, hogy közelítsük a téli védekezés kérdéskörét. A kifejlett bolhák extrém módon érzékenyek a környezeti hatásokra, a hőmérséklet és a relatív páratartalom csökkenésére. A környezetben szabadon előforduló élősködők hamar elpusztulnak, így nem jelentenek veszélyt kedvenceinkre. A bolhapeték azonban beszáradva, akár hidegben is képesek hónapokig túlélni és kikelni, ha számukra kedvező környezetbe kerülnek.

Honnan kerülhet mégis bolha a kedvencünkbe?

Nem akkor fog rákapaszkodni a bolha, amikor kint jár az udvaron hópelyheket vadászva, hanem amikor megbújik a hideg idő miatt valami számára nagyon kellemes és biztonságos helyen. Ez lehet például (cicáknál):

  • a téli tüzelő tetején egy kuckó vagy
  • a szomszéd ház padlásán vagy pincéjében, egy doboz, vagy kosár.


Ha ezek bármelyikébe belekerült egy bolhapete a közelmúltban, akkor meg is van a baj! A védett helyen nem fog a bolhapete elpusztulni, hanem sajnos pontosan a külső élősködők ellen nem védett macskára vár, ahol kikelhet és boldog bolhaként folytathatja a pályafutását. A macskánk pedig így hazahozhatja a kutyánknak és nekünk is a bolhákat.

Ha nincsen macska, aki hazahozhatja a külső élősködőket, akkor sincsen biztonságban a kutyánk bolhák szempontjából.

  • Ha kutyafuttatóba visszük és ott véletlenül egy másik kutya bolhás, akkor azonnal és vidáman ugrálnak át az élősködők egy újabb kutyába.
  • Ha a kertünkbe esetleg idegen macska jár, az behozhatja kutyánk környezetébe a bolhát.


Amelyik ebnek nincsen védelme, abban könnyedén meg is telepszenek a bolhák.

A szúnyogok és a fagy

A szúnyogok kifejlett alakjai, akárcsak a szárnyas rovarok zöme télen, szerencsére elpusztul, nem jelent veszélyt a hideg időszakban (2-3°C alatt).

  • Ugyanakkor az enyhe és rövid tél miatt tavasszal már igen hamar megjelenhetnek, ezért fontos, hogy időben elkezdjük a védekezést.
  • Ha egzotikus, trópusi utazást tervezünk a téli szünetben, ahová kutyánkat is visszük, akkor fontos gondolni arra, hogy időben megkezdjük a védekezést szúnyogok ellen.

Összefoglalva:
  • A kullancsok száma csak akkor gyérül meg jelentősen, ha -15°C vagy annál hidegebb tél van, ami legalább két-három hétig tart. Ha nagy hó van, akkor ez a hőmérsékleti határ még alacsonyabb, akár -20°C is lehet.
  • A kifejlett bolhák száma viszonylag hamar lecsökken a környezetben, azonban a bolhapeték ellenállók, így sajnos védelem hiányában könnyedén bolhás lehet kutyánk és macskánk egyaránt.
  • Megfelelően hideg idő esetén a szúnyogok száma jelentősen csökken, emiatt nem szükséges télen védeni kedvencünket, csak akkor, ha meleg égövre utazunk.


Lelkiismeretes tulajdonosként, a magyarországi időjárási viszonyokat figyelembe véve, egész évben szükséges a kutyánkat kullancsok és bolhák ellen védeni.

Források:

  1. Bacon EA, Kopsco H, Gronemeyer P, Mateus-Pinilla N, Smith RL. Effects of Climate on the Variation in Abundance of Three Tick Species in Illinois. J Med Entomol. 2022 Mar 16;59(2):700-709. doi: 10.1093/jme/tjab189. PMID: 34875079; PMCID: PMC8924963.
  2. Rocha JF, Martínez R, López-Villalobos N, Morris ST. Tick burden in Bos taurus cattle and its relationship with heat stress in three agroecological zones in the tropics of Colombia. Parasit Vectors. 2019 Feb 7;12(1):73. doi: 10.1186/s13071-019-3319-9. PMID: 30732638; PMCID: PMC6367763.
  3. Rust MK, Dryden MW. The biology, ecology, and management of the cat flea. Annu Rev Entomol. 1997;42:451-73. doi: 10.1146/annurev.ento.42.1.451. PMID: 9017899.
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin