fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

A modern kutyatartás vívmányai: kutyasétáltató, dog-sitter, kutyanapközi

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Az elfoglalt hétköznapok során a kutyatulajdonosok számára gyakran kihívást jelent a megfelelő mozgás, játék és elfoglaltság biztosítása kedvencük számára. Ebben a helyzetben nyújtanak megoldást a kutyasétáltatók, a „dog-sitterek” és a kutyanapközik, amelyek lehetővé teszik, hogy kedvenceink megfelelő gondoskodást és figyelmet kapjanak, miközben a mi dolgozunk.

Sok gazdinak eszébe sem jutnak ezek a lehetőségek, pedig rendkívül kényelmes és hasznos szolgáltatások. Megmutatjuk hogyan segíthetnek ezek a szolgáltatások a kutyák kiegyensúlyozott életében, és milyen előnyökkel járnak a mindennapokban.

Kutyasétáltatás – alapvető fontosságú, de mi van, ha nem megy?

A kutyasétáltatók szerepe egyre fontosabbá válik a modern városi életben, ahol a gazdiknak sokszor nincs elegendő idejük arra, hogy megfelelően gondoskodjanak kedvenceik napi mozgásigényéről. Nemcsak akkor jelent megoldást ez a lehetőség, ha a munka miatt nem jutunk ki a kutyával, hanem akkor is, ha netán betegség akadályoz minket. A kutyasétáltatók általában nem szakemberek, hanem többnyire lelkes fiatalok, akik állatbarátok, „értenek a kutyák nyelvén” és vállalják, hogy rendszeresen, az előre megbeszélt időpontokban elviszik sétálni kedvencünket, ami biztosítja a szükséges testmozgást és mentális stimulációt a négylábú pajtásunknak. Nehézség lehet azonban, hogy váratlan helyzetekben nem biztos, hogy be tud ugrani a sétáltató személyzet.

A kutyasétáltatók nem csupán sétáltatást végeznek, hanem általában figyelnek a kutya viselkedésére, egészségi állapotára is. Gyakran kiegészítő szolgáltatásokat is nyújtanak, például játékidőt, alapvető képzést vagy akár etetést is. Azok a gazdik, akik rendszeresen igénybe veszik a kutyasétáltatók szolgáltatásait, gyakran tapasztalják, hogy kedvencük kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb és fizikailag fittebb lesz.

Fontos, hogy a kutyasétáltató kiválasztásakor megbízható és tapasztalt személyt válasszunk, aki érti a kutyák viselkedését és képes kezelni különböző helyzeteket. Valószínűleg szakembert nem fogunk találni ilyen egyszerű feladatra, de ha van az ismeretségi körünkben egy tényleg megbízható fiatal, akinek az egyetem mellett jól jön a keresetkiegészítés, akkor ne habozzunk: szoktassuk össze a kutyával és mehet is a séta. A fentiek mellett az is ajánlott, hogy a gazdi és a kutyasétáltató között jó kapcsolat legyen, mivel a kutya megérzi, ha nem megfelelő ez a viszony és nem lesz együttműködő a séták során.

A kutyasétáltatók nagy segítséget nyújtanak abban, hogy a kutyák nap mint nap megkapják a szükséges mozgást és figyelmet, még akkor is, ha a gazdiknak erre kevés idejük van.

Mikor érdemes igénybe venni:

  • hosszú munkanapok
  • és betegség esetén.
Dog-sitter, más néven kutyafelvigyázó

A dog-sitter, vagy kutyafelvigyázó szolgáltatás kiváló lehetőség azoknak a gazdiknak, akiknek hosszabb-rövidebb időre el kell hagyniuk otthonukat, vagy akik hektikus napirendjük miatt nem tudnak elegendő időt szentelni kedvencükre. A dog-sitterek feladatai közé tartozik a kutya etetése, sétáltatása, játék és egyéb mentális stimuláció biztosítása, valamint a kutya napi rutinjának fenntartása, azokon a napokon, amikor a gazdi nem elérhető.

Egyes dog-sitterek a kutyával való időt az otthonukban töltik, azaz elviszik a kutyát saját lakásukra. De számos kutya számára a gazdi hiánya és a környezetváltozás együtt nagy stresszt jelenthet, ezért ebben a kérdésben kiemelkedően fontos a rugalmasság a felvigyázó részéről. Elképzelhető, hogy a felvigyázás idejére be kell költöznie a mi otthonunkba.

Az előbbiekből is látszik, hogy a kutyafelvigyázás bizalmi kérdés is, hiszen beengedjük otthonunkba őt. Emellett a dog-sitter kiválasztásakor fontos, hogy a gazdi megbizonyosodjon arról, hogy rendelkezik megfelelő tapasztalattal és nagyon megbízható. Sok esetben családtagot kérünk meg erre a feladatra, de ha a „hivatásos” felvigyázót választunk, akkor az első távollétünk előtt, mindenképp legalább 6-8 alkalommal, hosszasan legyenek együtt a kutyával. Elegendő időt kell adnunk mindkettőjüknek az ismerkedésre, hogy elkerüljük a konfliktusos helyzeteket a későbbiek során (amikor mi már nem vagyunk jelen).

A felvigyázók különösen értékesek lehetnek olyan kutyák esetében, akik nem viselik jól ha kennelben helyezik el, vagy akik különleges gondoskodást igényelnek (például gyógyszert szednek). Egy jó dog-sitter nemcsak a kutya fizikai igényeit elégíti ki, hanem figyel a kutya érzelmi állapotára is, csökkentve a szeparációs szorongást és biztosítva, hogy a kutya a lehető legkevesebb stresszt élje át a gazdi távollétében.

Mikor érdemes igénybe venni:

  • hosszabb-rövidebb távollét esetén;
  • speciális igényű kutya esetében.
Napközi kutyáknak

A kutyanapközi szolgáltatás különösen azoknak a kutyatulajdonosoknak hasznos, akik például munkahelyi kötelezettségek miatt sokat vannak távol otthonról, és nem szeretnék, hogy kutyájuk egyedül maradjon hosszú órákon át. A napközikben a kutyák biztonságos, ellenőrzött környezetben tölthetik a napjukat, miközben rengeteg szociális és fizikai stimulációt kapnak, lehetőségük van más kutyákkal játszani, szocializálódni, és olyan feladatokat végezni, amelyek segítenek a felesleges energia levezetésében. Ez különösen fontos lehet az energikusabb kutyák számára, akik több mozgást és figyelmet igényelnek, mint amit egy gazdi egy hosszú munkanap után biztosítani tudna.

A kutyanapközikben többnyire képzett személyzet dolgozik, akik gondoskodnak arról, hogy minden kutya biztonságban legyen, és megkapja a szükséges figyelmet. Ez magában foglalja a rendszeres etetést, a friss víz biztosítását, és szükség esetén az orvosi felügyeletet is. A napköziben a kutyák emellett különböző játékokat és tréningeket is végezhetnek, amelyek segítik a szellemi stimulációjukat. Az egyik legnagyobb előnye a kutyanapközinek, hogy a kutyák elkerülik az otthoni egyedüllét okozta szorongást és unalmat, ami viselkedési problémákhoz is vezethet. A napköziből hazatérve a kutyák általában kellemesen elfáradtak, és kevésbé hajlamosak az esti túlzott aktivitásra vagy nyugtalanságra.

Fontos, hogy a kutyanapközi kiválasztásakor a ellenőrizzük a helyszínt, a személyzet képzettségét, a kutyák számára biztosított környezetet és az egészségügyi követelményeket (oltás, külső- és belső parazitáktól való mentesség). Ha bármelyik feltétel ezek közül nem megfelelő, akkor keressünk tovább.

Mikor érdemes igénybe venni?

  • Nagyon energikus, hatalmas mozgásigényű kutyák esetében;
  • Illetve ha szeretnénk, hogy szociális interakciók is körülvegyék kedvencünket.

Ha a hosszú munkanapok miatt nem jut elég idő a kutyánkra, akkor ne habozzunk, kérjünk segítséget, mert kedvencünknek mozgásra, elfoglaltságra és figyelemre van szüksége a hétköznapokon is!

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin