fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Bundaápolás a mindennapokban

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Mosás, vágás és szárítás jöhet? Mitől lesz illatos, csillogó és puha tapintású a kedvencünk?

Cikkünkből többek közt kiderül, hogy mire érdemes gondot fordítani, hogy valóban egészséges és ezáltal szép, puha és kellemes szagú maradjon kutyánk és macskánk bundája.

Előszó a szőrápoláshoz

Az első gondolat, amit érdemes megfontolni a témában, hogy természetes körülmények közt a kutyák és a macskák egyáltalán nem használnak sampont a tisztálkodáshoz. Az egészséges kutya és macska szőrnek-bőrnek nincsen szüksége gyakori samponos tisztításra. A természetes tisztálkodás és az ösztönös viselkedéshez kapcsolódó tisztulási mechanizmusok (porfürdő, hempergés, dörgölés) megfelelő kondícióban tartja kedvencünk szőrét és bőrét.

Azt is fontos tudni, hogy az esetek nagy részében nem a mosdatlanságtól lesznek „szagosak” kedvenceink, hanem amiatt, mert nem működik megfelelően a szőr- és bőrháztartásuk. Ennek számtalan oka lehet, nézzünk meg részletesebben párat ezek közül!

  • Nem megfelelő táplálás.
    Abban az esetben, ha nem teljes értékű és kiegyensúlyozott kedvencünk étrendje, akkor sajnos nem fog megfelelően működni a bőr természetes öntisztuló képessége, kedvencünk szagossá válhat.
  • Sajnos napjainkban egyre gyakoribb a kutyák és macskák esetében is az allergia, ami nagyon gyakran bőrproblémák formájában (viszketés, csalánkiütés, apró gyulladt gócok) jelenik meg. Nemcsak pollenek (pl.: parlagfű), hanem táplálék eredetű allergének (pl.: csirke eredetű fehérje) is jelentős szerepet játszhatnak az allergia kialakulásában. Az allergiás bőrproblémák megnehezítik a szőr- és bőrháztartás megfelelő egyensúlyának kialakulását, így nemcsak a vakaródzás, hanem a kellemetlen szag is velejárója ezeknek az állapotoknak.
  • Túl gyakori fürdetés.
    Ha kedvencünk szőre-bőre egészséges és ennek ellenére 6-8 hétnél gyakrabban fürdetjük samponnal, akkor sajnos zavart szenvedhet a bőr megfelelő működése, a zsírháztartása károsodhat. Nem tud kialakulni a természetes szaga a kutyának, helyette bűzös, kellemetlen szagú lesz kedvencünk.
  • Más eredetű szag lengi körül
    Amennyiben szuper tápot eszik kedvencünk, nem fürdetjük samponosan feleslegesen és mégis kellemetlen a szaga, akkor érdemes más irányban is keresgélni annak forrását. Előfordulhat, hogy a fogakkal van valami gond (fogkövesedés vagy ínygyulladás), de lehetséges, hogy a bűzmiriggyel van probléma. Az is elképzelhető, hogy valamilyen szervi megbetegedés (például vesebetegség) az oka a rossz szagnak.

Bundagondozás alapfokon

Mennyi és milyen szőrről is beszélünk?

Megdöbbentő mennyiségű szőr van kedvenceinken. Általában 13 500-15 000 szőrszál található négyzetcentiméterenként, ami egy 10 kg-os kutya esetében 62 milliónál is több szőrszálat jelent. Ennyi szőr rendben tartásához elszántság és kitartás szükséges illetve az is, hogy tisztában legyünk vele, hogy milyen szőrtípusa van kedvencünknek (rövid, hosszú, göndör, zsinóros satöbbi.) és hogyan ápoljuk az adott szőrzetet. No persze játszatunk megúszásra is a téren és választhatunk kopasz cicát vagy kutyát.

Sáros mancsok

Ősszel és télen gyakoriak a sáros-latyakos séták, majd elérkeznek a fagyos reggelek is. A városi sár nemcsak földből és vízből áll, számtalan más összetevő is van benne (például a szmogot okozó szállópor is belekerül, ami az esővel a talajra kerül), amik nem egészségesek a talppárnáknak. A fagymentesítéshez használt sókeverékek szintén károsítják a talp és az ujjak bőrét.

Mit tegyünk, hogyan tisztítsuk meg a lábakat a sártól, a sótól?

Minden séta után szükséges és fontos, hogy a talpak, a bőr és a szőr tiszta legyen. Ehhez kiváló egy kis vödör tiszta, langyos víz, amelyben megmártjuk a lábat, kézzel lemorzsoljuk a piszkot, majd tiszta ronggyal szárazra töröljük. (Mindezt ugye négyszer, plusz felszorozva a séták számával.) Ha közben elkoszolódik a víz, akkor tisztára kell cserélni.

Szőrcsomók mindenhol – szőrváltásról alapfokon

Az átlaghőmérséklet csökkenése és a nappalok hosszának változása jelzi kedvencünknek, hogy közeleg a tél, azaz hamarosan vastagabb bundára lesz szükség. A tél előtti szőrváltási időszak nemcsak a kinti kutyákat érinti, hanem a lakásban tartottakat is – igaz, az ő esetükben ez a folyamat nem annyira kifejezett. Az aljszőrzet gyarapodásával egyidőben, megfigyelhető, hogy a fedőszőrök cserélődése is intenzívebbé válik, ugyanakkor rövid szőrű fajták esetében sokkal kevésbé kifejezett a bunda megvastagodása.

Hogyan segíthetjük kedvencünk szőrváltását?

Nagyon fontos, hogy belülről is tápláljuk a bundát. Tanácsos ebben az időszakban az egészséges bőrháztartás fenntartását segítő értékes olajokat, vitaminokat tartalmazó táplálék-kiegészítőket adni kedvenceinknek. Ebben a témában is érdemes felkeresni az állatorvosunkat (vagy ne adj’ isten már az éves vizit alkalmával megbeszélni…), mivel a kereskedelmi forgalomban kapható, nem állatorvosi készítmények sok esetben nem hozzák meg a kívánt hatást. Rövid szőrű fajták esetében ez a belső táplálás kifejezetten fontos, mivel az ő bőrük sokkal érzékenyebb, mint a hosszabb szőrű társaiké.

Lényeges, hogy megfelelően ápoljuk ebben az időszakban a bundát. Rövid szőrű fajták esetében érdemes puha „kesztyűfésüvel” átsimítani a testüket minden nap, hogy finoman serkentsük a bőr vérkeringését. Hosszabb szőrű fajták esetében gondosan válasszuk ki a használni kívánt fésűt, ami kíméletesen választja szét a szőrszálakat és nem távolítja el az értékes, frissen növesztett fedő- és aljszőrzetet. Finoman használjuk a tiszta és száraz bundán hetente, ezzel megakadályozzuk azt, hogy a kihulló szőrszálak összecsomósodva, filces kötegekké váljanak a test közelében. Az ilyen kötegek nem melegítik a testet olyan jól, mint a szabad szőrszálakból álló bunda, valamint alattuk sokkal könnyebben megtelepedik a szennyeződés és bőrgyulladás alakulhat ki.

Semmiképp ne erre az időszakra tegyük a kozmetikában végeztetett kutyanyírást!

Lakásban tartott cicák esetében kiemelkedően fontos, hogy a szőrváltási időszakban megfelelő mennyiségű rostot kapjon az állat, hogy a lenyelt szőr könnyebben távozhasson a bélcsatornából. Ha a tisztálkodás során lenyelt szőrt nem tudja kihányni kedvencünk és tovább halad a bélcsatornába, akkor bélelzáródást okozhat, ami nagyon súlyos következményekkel járhat. Nemcsak a rostbevitel, hanem a testmozgás is fontos ebben az időszakban, mivel a lakásban tartott cicák szívesen szundikálnak naphosszat a pamlagon az ősz beköszöntével. Minden nap, lehetőleg kétszer, érdemes egy nagy vadászósat játszani a macskával, mivel a testmozgás élénkíti a bélmozgást, és ha esetleg továbbjutott egy adag szőr a bélcsatornába, akkor könnyebben juthat tovább a hátsó „kijáratig”.

Mi a három legfontosabb teendőnk kedvencünk bundájával?
  1. Ne fürdessük őket samponosan, csak állatorvosi javallatra és állatorvosi samponnal! A szennyeződések nagy része tiszta vízzel is eltávolítható.
  2. Tápláljuk teljes értékű és kiegyensúlyozott eledellel őket. Szükség és élettani állapot szerint adjunk megbízható táplálék-kiegészítőket nekik.
  3. Kíméletesen és megfelelő eszközökkel, rendszeresen fésüljük a bundájukat.
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Házikoszt: igen van nem?

Tanácsadó állatorvosunk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével áttekintünk néhány alapvető kérdést a kutya- és macskatáplálás területén. Mi számít házikosztnak? Házikosztnak nevezzük azt a kedvencünknek szánt eledelt,

Tovább olvasom »