fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Egészségtudatos vagy fanatikus? – gondolatok a BARF-ról

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Érvek és ellenérvek a BARF kapcsán

Bones and Raw Foods, azaz Csontok és Nyers Eledelek vagy Biologically Appropriate Raw Foods, azaz a Biológiailag Megfelelő Nyers Eledelek? Egyáltalán nem mindegy!

Napjainkban egyre több tulajdonos szeretné kutyáját részben, vagy teljes egészében házilag készített, egyedi étrenden tartani, így egyre jobban terjed a kutyatartók körében a BARF.

Éles viták a BARF körül

Már a 2000-es évek elején neves állatorvosi szaklapokban jelentek meg a BARF-fal kapcsolatos érveket és ellenérveket tartalmazó írások.

Bones and Raw Foods – Csontok és Nyers Eledelek

Az alapvető ellentét azon alapult, hogy az egyik tábor úgy vélte, hogy a tulajdonosoknak nem lehet megfelelő rálátása arra, hogy milyen minőségű és beltartalmú eledelt kell adni a kutyáiknak. Ők nevezték a BARF-ot Bones and Raw Foods-nak, azaz Csontok és Nyers Eledelek koncepciójának. Ezzel azt jelezték, hogy az otthon készített, nem magas nyomáson és hőmérsékleten kezelt táplálék alapvetően nem más mind csont és nyesedék. Azaz nem alkalmas egy kutya megfelelő táplálására.

Meggyőződésük szerint nem hagyhatók figyelmen kívül a takarmányozás-tudomány területén végzett több évtizedes kutatások eredményei. Ezek az eredmények tették lehetővé, hogy kutyáink minden életszakaszban és egészségi állapotban megfelelő, kiegyensúlyozott és teljes értékű táplálékot kaphassanak. Véleményük szerint az sem elhanyagolható, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható kutyatápok minőségének javítására dollármilliókat költöttek az állateledel gyártók az elmúlt 40 évben.

Biologicaly Appropriate Raw Foods – Biológiailag Megfelelő Nyers Eledel

A másik tábor számára is igen fontosak voltak a tudományos eredmények. Ők inkább arra fektették a hangsúlyt, hogy megfelelő ismeretterjesztésen keresztül a tulajdonosok számára elérhetővé váljon az az információ, amelynek segítségével kutyáikat teljes értékűen és kiegyensúlyozottan tudják otthon készített eledellel táplálni. Fontos volt számukra, hogy az eledel:

  • megfelelő minőségű és mennyiségű fehérjét, zsírt és rostot tartalmazzon;
  • az állat életszakaszának és az egészségi állapotának megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazza;
  • ne túlhevített alapanyagokból készüljön;
  • fogyasztás előtt ne álljon hónapokat.


A fentiek ellenére, a köztudatban a BARF a Bones and Raw Foods diétaként van jelen.

Tudatos tulajdonos

Ahhoz, hogy biológiailag megfelelő táplálékot tudjunk készíteni négylábú pajtásunknak, igen tájékozottnak kell lenni. A tájékozottság mellett elengedhetetlen a tudatosság is. Joggal merül fel a kérdés, a kétkedőkben, hogy:

Valóban képes rá a tulajdonos, hogy ennyire figyeljen kedvence táplálására?
Igen, képes rá!

Tudományos kísérletek, statisztikai eredményei mutatják, hogy azok a tulajdonosok, akik a BARF (vagy egyéb nem konvencionális diéta) mellette döntenek, igenis tájékozottabbak, valalmint tudatosabbak ezen a téren, mint azok a tulajdonosok, akik egyszerűen kereskedelmi táppal etetik kutyájukat.

Egyedi igények, betegség és a BARF

Támadási felület a BARF-on, hogy nem képes megfelelően kielégíteni a speciális élethelyzetek, illetve a betegségek esetén az állat igényeit.

Tévedés!

Ha egy cukorbeteg vagy vesebeteg ember diétájának beltartalma pontosan számszerűsíthető, akkor miért ne lehetne számszerűsíteni egy speciális igényű vagy egy beteg állat diétáját? Pontosan kiszámolható, hogy milyen mennyiségű és minőségű fehérjére, zsírra (esetleg szénhidrátra) és rostra van szüksége az állatnak. És az is pontosan kiszámolható és meghatározható, hogy milyen forrásokból tudjuk ezt fedezni.

Fontos azonban mérlegelni, hogy valóban képesek vagyunk-e ezt a beltartalmat folyamatosan megtartani?

Számos tulajdonos dönt amellett, hogy speciális igényű kedvencének nemcsak állatorvosi diétás tápot ad, hanem részben nem konvencionális, BARF koncepciójú eledelt is kínál. Előfordulhat, hogy annak érdekében kell egy részét saját készítésű (pontosan meghatározott beltartalmú) eledellel pótolni, hogy javítsuk az állatorvosi diétás táp ízét és szívesebben egye az állat.

Vadon élő vs. társállat

Sokan mondják, hogy:

  • A prérin felkapott ezt-azt, elvolt azzal is!
  • Adunk neki tápot és kocsonyacsontot, teljesen boldog!


Minek annyira túlgondolni ezt az etetés kérdést?
Leginkább azért, mert: az átgondoltság nem túlgondolás.

A kutyák társállatokká váltak, élettartamuk jelentősen megnőtt a vadonban tapasztalható élethosszhoz képest. A legtöbb tulajdonos számára fontos, hogy kutyája milyen hosszan és milyen életminőségben él. Ennek egyik alapköve az, hogy mit eszik az állat.

A BARF veszélyei
Beltartalmi hiányosságok

A BARF diéták a farkas táplálkozási viselkedésén alapulnak, így nyers húst, különböző belsőségeket és nyers húsos csontokat tartalmaznak (ez nagyjából a táplálék 70-80%-a). A táplálék fennmaradó 20-30%-át többnyire zöldségek és gyümölcsök teszik ki. Mivel a farkas természetes táplálékspektrumának nem része a szénhidrát, emiatt azt gyakran kiiktatják az étrendből, vagy csak kis mennyiségben adják. A tápanyagellátás optimalizálása érdekében sok kutyatulajdonos olajokat és különféle étrend-kiegészítőket, például tojáshéjat, hínárlisztet és gyógynövényeket ad az eledelhez. Ennek ellenére sajnos igen gyakoriak a beltartalmi hiányosságok és egyensúly eltolódások. Általában a BARF-on tartott kutyák kimutathatóan több fehérjét és zsírt és kevesebb rostot fogyasztanak, mint a kutyatáppal etetett társaik.

A fehérje és zsírtartalom átlagos értéke adott például egy csirkemell vagy egy csirkecomb esetében (a KaloriaGuru.hu honlap kalóriatáblázatában meg is nézhetjük). De ha a comb széléről vágunk egy yorkie vacsorájába, akkor abban mindjárt dupla annyi zsír lesz, mint amennyivel számolunk. Ez amiatt van, mert egészen egyszerűen nincs meg az otthoni konyhában az a minőségellenőrzési rendszer, mint egy nagy kutyatáp-gyár előállító üzemében.

Tárt kapuk a kórokozóknak

Korábban már írtunk a teljesen nyers étrend veszélyeiről, de itt ismét ki kell emelni, hogy a nyers állati termékeken (húsokon, belsőségeken), a különféle baktériumok és paraziták jelenléte fokozott egészségügyi kockázatot rejt nemcsak a kutyánk számára, hanem számunkra is. A nyers húsok és belsőségek konyhai feldolgozása minden esetben megköveteli a higiéniai alapelvek megfelelő ismeretét és felelős alkalmazását. Abban az esetben, ha a nyers étrend mellet döntenénk, általános alapszabályként érdemes bevezetni kutyánk rendszeres bélsárvizsgálatát, amelynek során a ránk is veszélyes paraziták és baktériumok jelenlétét vizsgáltatjuk meg laboratóriumban.

Összességében véve, nem kell eltántorodni a nem konvencionális diéták etetésétől, mivel egy egészséges és normál igényű állat esetében, megfelelő odafigyeléssel és gondossággal kiválóan tudjuk fedezni a tápanyagigényt ilyen étrenddel is. Valamint a megfelelő higiéniai szabályok és a rendszeres laboratóriumi vizsgálat segítségével biztonságosan alacsonyan tudjuk tartani a veszélyes kórokozók számát a közvetlen környezetünkben.

Források:

  1. Stogdale L. BARF: „bones and raw foods” or „biologically appropriate raw foods”–fad, fiction or fanatical? Can Vet J. 2001 Jul;42(7):498-9. PMID: 11467178; PMCID: PMC1476634.
  2. Baker B. BARF: „Bones and Raw Foods” or „Biologically Appropriate Raw Foods” – Fad, fiction or fanatical? – A reply. Can Vet J. 2001 Jul;42(7):499. PMID: 17424628; PMCID: PMC1476639.
  3. Schmidt M, Unterer S, Suchodolski JS, Honneffer JB, Guard BC, Lidbury JA, Steiner JM, Fritz J, Kölle P. The fecal microbiome and metabolome differs between dogs fed Bones and Raw Food (BARF) diets and dogs fed commercial diets. PLoS One. 2018 Aug 15;13(8):e0201279. doi: 10.1371/journal.pone.0201279. PMID: 30110340; PMCID: PMC6093636.
  4. Hoummady S, Fantinati M, Maso D, Bynens A, Banuls D, Santos NR, Roche M, Priymenko N. Comparison of canine owner profile according to food choice: an online preliminary survey in France. BMC Vet Res. 2022 May 4;18(1):163. doi: 10.1186/s12917-022-03258-9. PMID: 35509073; PMCID: PMC9066993.
  5. Ahmed F, Cappai MG, Morrone S, Cavallo L, Berlinguer F, Dessì G, Tamponi C, Scala A, Varcasia A. Raw meat based diet (RMBD) for household pets as potential door opener to parasitic load of domestic and urban environment. Revival of understated zoonotic hazards? A review. One Health. 2021 Sep 16;13:100327. doi: 10.1016/j.onehlt.2021.100327. PMID: 34584928; PMCID: PMC8455362.
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Veszélyek a konyhánkban

Állatorvos tanácsadónk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével összegyűjtöttük milyen vélt- és valós veszélyeket rejthetnek a konyhai eszközök és az emberi fogyasztásra szánt eledelek kedvenceink számára. Mire

Tovább olvasom »

Házikoszt: igen van nem?

Tanácsadó állatorvosunk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével áttekintünk néhány alapvető kérdést a kutya- és macskatáplálás területén. Mi számít házikosztnak? Házikosztnak nevezzük azt a kedvencünknek szánt eledelt,

Tovább olvasom »