fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Hasznos tippek házikedvencek összeszoktatásához

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Amikor egy házikedvenc családtaggá válik, előfordulhat, hogy elcsábulunk egy újabb kutya vagy macska befogadására. Legyen a jövevény kölyök vagy felnőtt, minden esetben fokozatosan és nagyon átgondoltan kell összeszoktatni őt a már meglévő kedvencünkkel.
A nehézségek elkerülése érdekében, érdemes előre felkészülni az összeszoktatás kihívásaira, buktatóira. Mostani írásunkban áttekintjük az összeszoktatás fontos lépéseit és nehézségeit.

Kutyához kutyát hozni

Talán az összes lehetőség közül ez az egyik legegyszerűbb feladat, hiszen, ha már van egy jól nevelt kutyánk, akkor megfelelően nyugodt és következetes magatartással segíteni tudjuk őt abban, hogy elfogadja az új fajtatársat.

Kezdjük az első lépéssel: előkészületek.

Fontos, hogy jelöljünk ki külön területet az új kutya számára, mivel ez biztosítja, hogy mindketten biztonságban és kényelmesen érezzék magukat az első találkozás előtt. Ezt a területet érdemes akkor is megadni nekik, ha az első találkozás előtt már az otthonunkba visszük mindkét állatot.

Az első rövid találkozáshoz egy semleges terület az ideális. Lehet ez például egy park, vagy pár utcasarok távolság a házunktól, mivel egyik kutya sem érzi úgy, hogy védelmeznie kellene saját területét. Az előzetes szaglászás, például egy-egy játék vagy takaró cseréje, segít a kutyáknak megismerni egymás szagát, mielőtt személyesen találkoznának. A találkozás fontos, hogy rövid legyen és a tulajdonos se legyen se túl izgatott, se túl feszült. Mindkét kutya legyen pórázon, és figyelmesen felügyeljük a viselkedésüket. Ha a találkozás kedvező hangulatú, akkor fokozatosan növelhetjük az együtt töltött időt. Közös séták és játékok segítenek a kutyáknak megszokni egymás jelenlétét. Pozitív megerősítés, például jutalomfalatok és dicséret használata, segíthet abban, hogy kellemes élményekkel kapcsolják össze egymás jelenlétét.

Fontos ügyelni a figyelmeztető jelekre, például a megadó viselkedésre vagy a dominanciaharcokra. Ha bármelyik kutya szorong vagy agresszív jeleket mutat, előfordulhat, hogy a találkozót meg kell szakítani és máskor, lassabb tempóban folytatni a bevezetést. Elképzelhető, hogy a szociális stressz oldáshoz feromon tartalmú készítményre („kutya boldogsághormonra”) lesz szükségünk. Ne óvakodjunk ezektől, bátran használhatjuk őket, nagy segítséget jelentenek ilyen helyzetekben.

Az összeszoktatás időt és türelmet igényel, de a megfelelő lépések betartásával biztosíthatjuk, hogy a kutyák megszokják egymást és harmonikusan tudjanak együtt élni.

Macskát összeszoktatni macskával

A macskák esetében nem olyan egyszerű az összeszoktatás, mint a kutyáknál. Nem könnyű közös elfoglaltságot találni számukra és összességében is sokkal lassabb a folyamat.

Kertben lakó cicák esetében talán kicsit könnyebb az összeszoktatás, mint a lakásban tartottak esetében. Az újonnan érkező cicát időről-időre kivihetjük a kertbe, és ha jelen van a fogadó cica, akkor érdemes mindkettőjüket valamilyen macskamentás-tollas-pálcával játékra bírni (egymástól függetlenül, de egy időben és közel egymáshoz). A játék során felszabaduló endorfinok segíteni fogják azt, hogy megszokják egymást és jó élményt társítsanak a másik jelenlétéhez. Majd a játék után, távolabb egymástól megetethetjük őket.

Lakásban tartott macskák esetében ez kicsit nehézkesebb, mivel viszonylag szűk tér áll rendelkezésünkre, hogy megoldjuk a helyzetet. Két felnőtt macska esetében az első lépés itt is az, hogy valamilyen módon két külön területet jelölünk ki számukra a lakásban (például két szoba formájában). A szagcserélés textíliákon és tárgyakon keresztül segít a macskáknak is megismerni egymást anélkül, hogy közvetlen kapcsolatba kerülnének. A vizuális akadályok, például egy ajtórács használata sajnos nem biztos, hogy elegendő ahhoz, hogy távol tartsuk a macskákat egymástól. Előfordulhat, hogy hirtelen felindulásból egyik a másiknak ront, ami ellen nem elegendő egy ajtórács.

Az első találkozás fontos, hogy rövid legyen és biztonságos távolságot tartsunk. A macskák rövid ideig láthassák és szagolhassák egymást, anélkül, hogy közvetlenül érintkeznének. A fokozatos bevezetés során naponta növelhetjük a találkozások számát vagy időtartamát. Nagyon fontos, hogy mi semmiképp ne legyünk feszültek! Ha a macskák tudnak egymás mellett játszani, vagy jutalomfalatot enni, esetleg a gazdi kezéről valami finomat lenyalogatni, az nagyban előre mozdítja az összeszokás folyamatát.

Szerencsére számos stresszoldó feromonos készítmény („macska boldogsághormon”) kapható, amelyek segítenek az ilyen és ehhez hasonló szociális stressz oldásában.

Fontos észrevenni a figyelmeztető jeleket, például a fújást, morgást vagy egyéb, szintén agresszióra utaló viselkedést. A macskák körme igen veszélyes fegyver, így, ha összeugranak, véletlenül se nyúljunk közéjük. Udvaron közepesen erős vízsugárral, lakásban öntözőkannával, vagy szórófejes vizes palackkal lespriccelve próbáljuk meg szétválasztani őket.

Kutyát összeszoktatni macskával

A kutya és macska összeszoktatása során először szintén külön területeket kell kialakítani mindkét állat számára. A szagcserélés itt is nagyon fontos, textilek, játékok segítségével könnyen megoldható.

Az egyszerű vizuális akadályok nem feltétlenül jók, mivel a macska elég szűk rácson is át tud csusszani és elmenekülni (akár végleg), az üvegnek pedig mind a kutya, mind pedig a macska nekiugorhat, veszélyeztetve ezzel saját testi épségét.

Fontos, hogy az első találkozás előtt mindenképpen kerüljünk bizalmi viszonyba a jövevénnyel, legyen az akár a macska, akár a kutya. Amikor ez a bizalmi viszony kialakult, akkor a fogadó állat és az érkező állat is biztos pontnak fog minket tekinteni. Nyugodt viselkedéssel és következetes reakciókkal mindkét állatnak biztonságot tudunk adni. Ha akár egy picit is bizonytalanok vagyunk abban, hogy meg tudjuk oldani a helyzetet, akkor be kell vonni valakit a folyamatba már az elejétől kezdve.

Az első találkozás fontos, hogy rövid legyen. A kutyát mindig pórázon tartsuk, hogy kontrollálni tudjuk, és biztosítsuk a macska menekülési lehetőségét. A nyugodt környezet és a gazdik jelenléte segít csökkenteni az állatok stressz szintjét. Ha a találkozás semleges vagy pozitív, akkor fokozatosan növelhetjük az együtt töltött időt. Ha azonban kedvezőtlenül alakulnak az események, akkor fontos, hogy ne növeljük az együtt töltött időt, hanem több rövid találkozást igyekezzünk stresszmentessé tenni. Remek segítség ebben a helyzetben is a „boldogsághormon”.

Ha bármelyik állat nagyon szorongana, akkor érdemes lassítani a folyamatot. A macskák esetében kiváló stresszoldó és feszültséglevezető tevékenység a játék, míg kutyák esetében ugyanilyen hatású a séta. Tehát egy feszült találkozás után érdemes a következő napon egy cicapálcás és egy sétálós bevezetés után összehozni a két állatot, hátha kedvezőbb eredményre vezet a találkozójuk.

Ha oldódik a feszültség, akkor a találkozások időtartamát bátran növelhetjük és ezután általában zökkenőmentesebben tud zajlani az összeszoktatás.

A közös kellemes élmények, például simogatás vagy a gazdi kezéről egy finom melaszos paszta nyalogatása, segíthetnek a két állatnak közös hullámhosszra kerülni.

Sajnos van olyan helyzet viszont, mikor szinte lehetetlen egy kutyát és egy macskát összeszoktatni szakszerű segítség nélkül. Ha a kutyánk agresszív a macskával szemben (olyan mértékben, hogy azt már nem tudjuk kezelni), akkor érdemes szakembert hívni hozzá, hogy segítsen megoldani a helyzetet.

Ha a macska támadja a kutyát, akkor sokkal nehezebb a helyzet, mivel a cicák nagyon könnyen elillannak egy ilyen helyzetben és akár végleg el is veszíthetjük őket. Ezért az összeszoktatást ilyen esetben rendkívül átgondoltan, végtelen türelemmel, szeretettel, „boldogsághormonnal” és jutalomfalattal próbáljuk megoldani.

Források:

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyát örökbe?!

A kutyatartás nagy felelősséggel jár, átgondolt döntést kell hozni, mielőtt hosszú évekre elköteleződünk. Mégis, milyen kutyát és honnan válasszunk? Mostani írásunkban támpontokat adunk azoknak, akik

Tovább olvasom »