fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Külső- és belső élősködők a kedvenceink körül II. – szúnyogok, férgek és atkák

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Lehet, hogy mindent tudunk kullancsok és a bolhák okozta betegségekről és megfelelő védekezésről, az házi kedvencünkre leselkedő élősködők sora sajnos azonban nem ér itt véget. Összegyűjtöttük, mire kell még mindenképp figyelnünk, hogy elkerüljük a komolyabb problémákat.

Vigyázat szúnyogok! Nemcsak viszket, férgeket is terjeszthet…

A csípőszúnyogok által terjesztett szív- és tüdőféreg, valamint bőrféreg fertőzöttség egyre gyakoribb hazánkban is.

Szív- és tüdő fonalférgesség Dirofilaria immitis

Olyan borzasztó betegség, mint amilyennek hangzik, emellett sajnos emberre is veszélyes ez a féreg.

  • A féreglárvák a szúnyogcsípés során kerülnek a szervezetbe, a vérereken keresztül eljutnak a tüdőbe és a szívbe, majd ott kifejlődnek. A fertőzés után 6-7 hónappal kis férgeket (mikrofiláriákat) ürítenek a véráramba, ahonnan újabb szúnyogok fertőződhetnek meg.
  • Inkább tüdőbetegségként találkozhatunk vele, súlyos, életveszélyes kórkép. Kutyáknál látható tünetek a levertség, gyengeség, köhögés, fogyás.

Bőr fonalférgesség
Dirofilaria repens
  • A szúnyogcsípés során a bőr alá került lárvák vándorolnak és csomókba tömörülnek. Ezek a csomók nem csak a bőrben vagy a bőr alatt lehetnek, hanem az izmok közt, sőt akár a vese körül is.
  • A bőr fonalférgesség Európában az emberi fonalférgesség leggyakoribb formája.


Diagnózis és gyógykezelés
Vérmintából kimutatható a fertőzöttség, gyanús tünetek esetén mindenképpen keressük fel állatorvosunkat! A gyógykezelést mihamarabb meg kell kezdeni.

  • A szív- és tüdőférgesség gyógykezelése nagyon nagy körültekintést igényel, hosszadalmas és nehéz feladat, ezért minden esetben a megelőzést érdemes választani ebben az esetben is.
  • A bőrférgesség kezelése történhet gyógyszeresen illetve műtétileg is, bár ha szívféreg ellen lelkiismeretesen védekezünk, akkor a bőrférgesség sem fog előfordulni állatunkban.


Védekezés
Mindenképp kérjük állatorvosunk segítségét! Kutyák esetében rendszeres, mikrofiláriák ellen hatékony kezelés szükséges a szúnyog-szezonban, valamint érdemes szúnyogokat távoltartó szereket is alkalmazni ebben az időszakban. 4-6 hetente tablettát kell kapjon a kutya, valamint cseppkészítményt vagy nyakörvet szükséges viselnie szúnyogok ellen.

Bélférgesség
  • Orsóférgesség – kutyák és macskák férge. Már kölyökkorban jelen van, mivel az anyaállat tején keresztül fertőződhet a kölyök. Emiatt elválasztásig két hetente kell féreghajtót használni, a kölykök 14-21 napos korától. Felnőtt állatok vadászat során, de akár a parkban, másik állat bélsarából fertőződhetnek meg, így rendszeres 3-4 havonta történő féreghajtás szükséges. Ha a családban kisgyermek és rendszeresen mindent összeevő kutya vagy aktívan vadászó macska van, akkor havonta szükséges féreghajtás.
  • Uborkamagképű- vagy bolhaféreg – ennek a féregnek átvivő gazdái a bolhák, amik úgy tudják megfertőzni kedvenceinket, hogy a vakaródzás során lenyelik őket. Tünet lehet az, hogy a feneküket gyakran dörzsölik, nyalogatják a fertőzött állatok, mivel a féreg részei (olyanok, mint az uborkamag) a végbél környékén mozognak. A bélsárban láthatók is lehetnek. Rendszeresen alkalmazott, megfelelő féreghajtó elegendő a fertőzöttségnek a gyógykezelésére.
  • Ostorférgesség – kutyák férge, a környezetben a féregpeték évekig is jelen lehetnek, így például a kutyafuttatók talaja minden esetben fertőzött területnek tekinthető. A rendszeres, 3-4 havi féreghajtás megfelelő kezelés és védekezés.
  • Kutya- és róka galandférgeemberekben a róka galandférge megbetegedést okoz, nagyon fontos a gondos védekezés ez ellen a féreg ellen. Minden esetben állatorvosunk tanácsát kérjük a védekezésben. Fontos szempont, hogy a rendszeres féreghajtás széles spektrumú féreghajtó szerrel történjen.

Általánosan ki kell emelnünk, hogy a rendszeres 3-4 havonkénti féreghajtás elengedhetetlen, ha kutyát vagy macskát tartunk. Fontos, hogy minden kedvtelésből tartott állatot egyszerre kezeljünk a háztartásunkban, illetve hogy féreghajtás után a kutyaürülék körüli földet, kavicsokat is szedjük össze 2-3 napig, valamint ha a cicánk almot használ, akkor szintén 2-3 napig öntsük ki a teljes alomtálcát és fertőtlenítsük azt. Ezzel elkerülhetjük, hogy a környezetbe ürülő peték újra megfertőzzék kedvencünket.

Egysejtű élősködők

Mindenképp meg kell említeni még a Giardia nevő élősködőt is, mivel emberben is nagyon súlyos, hosszan tartó megbetegedést okozhat. Sajnos egyre gyakrabban fordul elő a Giardia fertőzés zsúfolt kennelekben, de akár egy mocsaras-saras patakparti séta során is megfertőződhet kedvencünk. Tünetei közt a legfontosabb a vízszerű hasmenés, ami el is múlhat, majd pár nap múlva ismét visszatér. A nagy mennyiségű hasmenéssel, tengernyi fertőző hólyagocska kerül a környezetbe, így a fertőzés könnyedén átterjedhet ránk is. Ha felmerül a gyanú, hogy ez valami komolyabb hasmenés, azonnal forduljunk állatorvosunkhoz. A rendelőben gyorsteszttel könnyedén kimutatható a fertőzöttség a kutya vagy a macska bélsarából. A giardiazis kezelésére gyógyszereket fogunk kapni, valamint még egy nagy feladatot: a környezet és az állatunk szőrének a fertőtlenítését is.

Láthatatlan gonosztevők, avagy atkák a kedvenceinken

Az atkák többnyire 1mm-nél kisebbek, szabad szemmel láthatatlanok, csak az általuk okozott tüneteket vesszük észre kedvenceinken. Kutyákon és macskákon egyaránt előfordulnak.

  • Rühatka – minden esetben nyughatatlanul vakarja magát az állat. A vakaródzás miatt kihullik szőrük és bőrük sebes lesz. Állatorvos segítségét kell kérni, hogy kedvencünk gyógyulása biztos legyen. Szigorú szabályok szerint kell a környezetet (kennel, lakás, fekhely, drapériák stb.) és az összes állatot kezelni.
  • Szőrtüsző atka – csak akkor okoz gondot, ha valamilyen más probléma is áll a háttérben (például gyenge az állat immunrendszere). Kutyákon általában nem viszket, csak szőrhullás látható és a bőr megvastagodik. Minden esetben komolyan kell venni a problémát, mert ha nem kezeljük, akkor a teljes testfelületen elterjedhet ami viszont már akár életveszélyes állapot is okozhat. A gyógykezelés csak állatorvosi segítséggel lehetséges.
  • Fülrüh – leggyakrabban kölyökmacskákban fordul elő, a fülük viszket, a fülkagyló belsejében sötét barnás-fekete lerakódás van. Alapos állatorvosi fültisztítással, megfelelő cseppkészítménnyel és immunerősítéssel viszonylag könnyedén megszabadulni tőle.
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »