fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Felnőtt- és időskor kutyáknál

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Life stage management avagy mit tehetünk azért, hogy kutyánk életminősége a lehető legjobb legyen felnőtt- és időskorban?

Cikkünkben körbejárjuk a fiatal- és érett felnőttkor, valamint az időskor fontos egészségügyi kérdéseit.

Életszakaszok

Amennyiben tudjuk, hogy kedvencünk életének melyik szakaszában van éppen, akkor azt is fel fogjuk tudni mérni, hogy melyek azok a területek, amikkel jobban kell törődnünk, hogy a mindennapokban jól legyenek a bőrükben.

ÉletszakaszKutya
Magzati korFogantatástó születésig
KölyökkorSzületéstől a gyors növekedés végéig (6-9 – 12-15 hónap)
Fiatal felnőttA gyors növekedés végétől a fizikai és szociális érés végéig (3 – 4-4,5 év)
Érett felnőttA fizikai és szociális érés végétől a becsült élethossz 75%-áig
Idős állatA becsült élethossz utolsó 25%-a
ÉletvégSzámos tényezőtől függ
Állatorvosi segítség

A tájékozódás minden esetben az állatorvosnál kezdődik, hiszen szakember lévén naprakész és megbízható ismeretekkel rendelkezik, valamint abban is támpontot tud adni, milyen megbízható forrásokból tudunk tájékozódhatunk.

Érdemes előre jelezni, már az időpont lefoglalásakor az állatorvosnak, ha hosszasabb megbeszélni valónk van, ugyanakkor bátran kérhetünk tanácsot azzal kapcsolatban, hogy honnan tájékozódjuk (kiadványok, online források stb.).

Fontos, hogy már a kölyökkori oltási sorozatok végeztével megbeszéljük állatorvosunkkal, hogy milyen gyakorisággal jöjjünk vizitre kedvencünkkel, akkor is, ha egészséges. Általában fél-egy évente mindenképp ajánlott konzultálni szakemberrel, de az egyéni szükségletek alapján ajánlhat gyakoribb viziteket is az állatorvosunk. Idősödő állat esetében a vizitek száma növekedhet, elképzelhető, hogy 2-3 havonta fel kell keresnünk az állatorvost.

Mik azok a dolgok, amelyekre érdemes figyelnünk, ahogyan felnőtté válik az állatunk?

Viselkedés

Ahogyan mi emberek, úgy állataink is számos tekintetben változnak a korral. Kutyánkkal való kapcsolatunk egyik legfontosabb eleme az, hogy hogyan is viselkedik ő. A felnőtt korral bekövetkező kellemes viselkedésbeli változások mellett, sajnos megjelenhetnek kellemetlen, zavaró tulajdonságai is kedvencünknek.

  • A felnőtté válás során általában csökken a kutyák rágási igénye, de vannak ebek, akik nem bírnak magukkal és továbbra is rágnak mindent, amit csak lehet. Nagyon kell figyelni, nehogy idegentestet nyeljenek le (például: zokni, pörköltszaftos konyharuha, apró gyerekjátékok és még sorolhatnánk).
  • Speciális helyzetekben (pl.: vihar, tűzijáték) sajnos előtérbe kerülhetnek a stressz által okozott kellemetlen viselkedésformák (remegés, nyálzás, rombolás, veszélyes magatartás stb.), ezek megelőzésében nagyon fontos, hogy kölyökkortól kezdve, tudatosan szoktassuk kutyánkat a zajokhoz, stresszes reakcióját ne jutalmazzuk gyengéd, „babusgató” válaszreakcióval. A kutya ugyanis ezt félreérti, úgy értelmezi, hogy a stresszes magatartás a helyes, hiszen jutalmat (simogatás, kedves szavak) kapott. Ha nekünk nem sikerül ezt a feladatot végrehajtani, akkor keressünk szakembert, aki segítségünkre lehet.
  • Idős állat esetében az érzékszervek változása miatt is számíthatunk viselkedés változására: látásuk és hallásuk romlása miatt a lakásban is, de még inkább a kertben és ismeretlen környezetben veszélybe kerülhetnek.


Kondíció és táplálás

  • A felnőtt állatok anyagcseréje más, mint kölyök korukban, nincs annyi táplálékra szükségük, mint a növekedési időszakban. Figyelmet kell fordítani arra, hogy megfelelő időben álljunk át a kölyöktáp etetéséről a felnőtt, majd a senior tápra.
  • Mindez visszafelé is igaz: az idősödő állatok megfelelő táplálásához jobb minőségű eledelre van szükség, mivel emésztésük nem olyan hatékony, mint fiatal korukban. Gondosan kiválasztott senior kutyatáp etetésével csökkenthetjük, esetleg elkerülhetjük aggastyánunk lesoványodását.


Szőr- és bőrminőség

  • Idősödő állatok esetében nemcsak a kor miatt megváltozott anyagcsere lehet az oka annak, ha szőrük jobban csomósodik, vagy esetleg szagosabbá válik bundájuk. Sokszor sajnos nem képesek már megfelelően tisztálkondi. Ilyenkor nekünk kell segíteni ebben, hogy ne alakuljon ki a kellemetlen szag vagy esetleg az ápolatlan bőr gyulladása.
  • Szőrváltási időszakokban (tavasszal és ősszel), ha szükséges, adjunk táplálék-kiegészítőt, hogy a szervezetet segítsük a megfelelő bunda „előállításában”.


Mozgásszervek

  • Amennyiben megfelelően tápláltuk és eleget mozgattuk kedvencünket kölyökkorában, akkor vélhetőleg nem kell számítanunk a mozgásszervek megbetegedésére felnőtt korban. Ugyanakkor a mindennapi életben ilyenkor is van teendőnk bizonyos esetekben, például: tacskó és más hosszú hátú fajták esetében kerüljük a 2-3 lépcsőnél hosszabb feljáró mindennapos használatát, vagy például ugatós házőrző kedvencünk ne ugráljon folyton két lábon a kerítésnél, mert megsérülhet a térde.
  • Sajnos idős állatok esetében gyakoribbak az idült mozgásszervi problémák. Amennyiben látjuk, hogy kedvencünknek kényelmetlensége vagy fájdalma van, gondoskodjunk arról, hogy lássa állatorvos és megfelelő ellátást kapjon. Sok tulajdonos a szőnyeg alá sepri ezt a kérdést azzal, hogy „csak fekszik, hisz öreg és nincs kedve mozogni”, holott elképzelhető, hogy azért fekszik és nem mozog, mert fáj valamije.


Fogápolás és fogászati problémák

  • Az idő múlásával, számos kutyának rakódik fogkő a fogaira, emiatt rendkívül kellemetlen szájszag, valamint ínygyulladás is kialakulhat. Ezért a fogváltás időszakától kezdve figyeljünk arra, hogy megfelelően tisztán tartsuk a szájat. Ezt segíthetjük kiváló természetes alapú rágókákkal (például bikacsök), de heti rendszerességgel, vagy akár gyakrabban moshatjuk is fogaikat. Állatorvosunknál kaphatók kiváló készletek erre a célra.
  • Ha nem tudjuk eltávolítani a lepedéket és nagy mennyiségű fogkő képződik a fogakon, akkor mindenképp állatorvosi segítségre lesz szükség.
  • A kellemetlen szájszag nemcsak a fogak vagy a fogágy megbetegedéséből származhat, hanem okozhatja más szervek betegsége is (például előrehaladott vesebetegség esetén vizeletszagúvá válik a lehelet is).


Ivartalanítás

  • Ha még nem történt meg, akkor mihamarabb végeztessük el! Egy kankutya számára nagyon nagy stresszt jelent, ha mondjuk a lakásban várakozva a gazdira, naphosszat a szomszédban lakó, ivarzó szuka „illatát” érzi tehetetlenül.
  • Ha nem akarjuk ivartalanítani, akkor számolnunk kell az emiatt kialakuló egészségügyi kockázatokkal, mint például szukák esetében a gennyes méhgyulladás, kanok esetében pedig a végbél mirigyeinek daganatos elváltozása vagy a prosztata jóindulatú megnagyobbodása.


Szűrővizsgálatok

  • Az idős kor beköszöntével egyre fontosabbá válik, hogy tudjuk, hogy milyen egészségi állapotban van kutyánk. Érdemes évente időskori vérvizsgálatot végeztetni állatorvosunkkal, hogy még idejekorán elcsíphessük a súlyos megbetegedéseket és elkerüljük vagy lassítsuk kialakulásukat (például májbetegség, vesebetegség, daganat-szűrés).
  • Ultrahangos vizsgálatokkal a szív állapotáról, valamint a hasűri szervekről kaphatunk képet.

A fenti témákat időről-időre érdemes átgondolnunk, hogy felkészültek legyünk és időben tudjunk cselekedni, ha valamilyen egészségügyi problémára gyanakszunk kedvencünknél.

Forrás: 2019 AAHA Canine Life Stage Guidelines

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »