fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Tavaszi szőr-ügyek

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Ahogyan egyre melegebb van, kedvenceink is elkezdenek felkészülni arra, hogy végre nem kell már olyan meleg bunda. A gazdik számára elkezdődik a végeláthatatlan fésülés, szőrgyűjtés, csomóbontás, porszívózás…

Következő írásunkban áttekintjük, az alábbi kérdéseket:

  • Mi történik a normál szőrváltáskor?
  • Milyen problémákkal találkozhatunk tavasszal?
  • Gondozási tippek és „szőrvédelmi” intézkedések.
  • Mi az amit magunk is meg tudunk oldani?
  • Mikor forduljunk szakemberhez?

Tavasszal a kutyák és macskák levedlik vastag téli bundájukat, hogy alkalmazkodjanak a melegebb időjáráshoz. Ez nemcsak kényelmi kérdés, hanem létfontosságú az általános egészségük szempontjából is. A vedlés során pajtásaink elhullajtják a vastag bunda nagy részét, az öreg és esetleg sérült szőrszálakat, és elkezdik növeszteni a tavaszi-nyári időjáráshoz megfelelőbb bundát.

A normál szőrnövekedés

Az állatok szőrnövekedése ciklusos, ami azt jelenti, hogy van egy növekedési fázis, amelyet egy nyugalmi fázis követ. A szőr növekedési fázisát befolyásolja a nappalok hosszának változása. Télen és nyáron, mikor a nappalok hossza kevéssé változik, akkor nyugalmi fázisban vannak a szőrtüszők (értelem szerűen ekkor vagy a téli vagy a nyári bundájában van az állat). Amikor pedig tavasszal és ősszel érezhetően változik a nappalok hossza, akkor aktívabbá válik a szőrváltás és -növekedés.

Milyen problémákkal találkozhatunk tavasszal a szőrváltáskor?

Nemcsak Barry White híres „Love is everywhere” (szerelem mindenhol) slágere csendülhet fel a fejünkben tavasszal, hanem a „fur is everywhere” is (azaz bunda mindenhol). Legkésőbb március közepén elkezdődik a májusig tartó mindennapos küzdelem a szőrrel. Ebben nincsen semmi újság.

De milyen más problémák merülhetnek még fel?
  • A tavaszi nedves időben – főleg hosszabb szőrű kutyák esetében – az elhullajtott, de a bundában ragadt szőrszálak rettentő könnyen összecsomósodhatnak, egészen közel a bőrhöz. Ezek a csomók nemcsak kényelmetlenek az állatnak, hanem alatta könnyen befülled a bőr, mivel nem tud megfelelően szellőzni. Sajnos sok esetben már csak akkor veszi ezt észre a tulajdonos, amikor 200Ft-os érme méretű nedvedző seb van az állaton.
  • A ki-nem-hullott vastag téli bunda miatt sok esetben nehéz észre venni, ha a bőr száraz, vagy esetleg sérült, ami szintén fertőzések melegágya lehet.
  • Macskák esetében – leginkább a bent tartott cicáknál – a tisztálkodás során lenyelt szőrből roppant könnyen kialakulhat szőrcsomó, amit, ha nem hány ki az állat, akkor a bélcsatornán áthaladva komoly hasfájást, súlyos esetben bélelzáródást is okozhat.
Gondozási tippek és „szőrvédelmi” intézkedések
  • Rendszeres fésülés: a szőrváltás időszakában elengedhetetlen, hogy rendszeresen és gondosan átfésüljük kedvenceink bundáját. Ha ezt megtesszük minden másnap vagy harmadnap, akkor rengeteg kellemetlenségtől óvjuk meg pajtásainkat és magunkat is.
  • Ne fürdessünk! Pontosabban csak akkor fürdessünk, ha nagyon komoly állatorvosi oka van, és akkor is csak állatorvosi samponnal! A szőrváltás során, ha nincsen megfelelően kifésülve a kutya bundája, akkor a fürdetés során a kihulló szőrszálakat mintegy „ránemezeljük” a bundára, kibonthatatlan csomókat eredményezve. A másik fontos ok, amiért nem tanácsos fürdetni az állatokat ilyenkor, hogy a használt állatsamponok sok esetben nem kedveznek a szőr zsír- és faggyúháztartásának, így rontják a friss szőr minőségét.
  • Táplálás. Újra eljutottunk a táplálkozáshoz. Kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű omega 3 zsírsav kerüljön az állatok szervezetébe ebben az időszakban. Ez a zsírsav nemcsak a szőrnövekedésnek tesz jót, hanem a bőr állagát is javítja, továbbá kifejezetten gyulladáscsökkentő hatású.
  • Macskák esetében elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű rostot kapjanak, ami segíti a szőrszálak tovahaladását a tápcsatornában.
  • Érdemes tavasszal egy általános ellenőrzés részeként egyeztetni az állatorvosunkkal a szőrápolással kapcsolatos teendőinkről.

Házi praktikák
  • Lehet, hogy furcsán hangzik, de egy igen egyszerű praktika, hogy beírjuk a naptárunkba emlékeztetőként, hogy fésülni kell a kutyát vagy a macskát. Ha napközben már látjuk a teendőink közt, akkor kisebb valószínűséggel felejtjük el.
  • Rendkívül fontos, hogy megfelelő célszerszámmal dolgozzunk. Lehet, hogy nem olcsó egy jó fésű, de rengeteg kellemetlen pillanattól óvja meg kedvencünket.
  • Omega 3 zsírsavban gazdag étrend kialakítása. Legegyszerűbben halolaj formájában adhatjuk az eledelbe, de minden esetben ellenőrizni kell, hogy biztonságos (nehézfémektől igazoltan mentes) halolaj legyen az, amit adunk. Ezen kívül adhatunk még forrázott len- vagy chia magot is az ételbe.
  • Alakítsunk ki egy területet a házban, ahol fésüljük kispajtásainkat. Terítsünk le egy olyan lepedőt, vagy kendőt, amiről megfelelően le tudjuk szedni a szőrt, ha végeztünk. Sokkal könnyebb lesz így tisztán tartani a saját környezetünket.
  • A kutyák szőrét enyhén bepermetezhetjük higított almaecettel, mivel kiváló hatással van a szőr fényességére és a bőr kondíciójára. Alkalmazás előtt egy pici ponton teszteljük, hogy nem kellemetlen-e az állatnak az almaecet.
  • Ha tudjuk, hogy kutyánk bőre érzékeny, könnyen keletkeznek gyulladt területek rajta, akkor érdemes otthon tartani állatorvos által felírt készítményt, amely segít otthon megoldani a kellemetlen tüneteket.

Milyen problémákkal forduljunk mindenképpen szakemberhez?

Amennyiben kibonthatatlan szőrcsomók és összefilcesedett zsinórok vagy még nagyobb területek vannak kutyánk bundájában, akkor mindenképp érdemes felkeresni egy kutyakozmetikust, aki szakszerűen kibontja, ami kibontható és levágja azt, amivel nem lehet mást tenni.

Nagyon fontos, hogyha egy bőrproblémát látva bizonytalanok vagyunk abban, hogy mi történhetett, vagy hogy mit kezdjünk a vele, akkor mindenképpen keressük fel állatorvosunkat. A bőr, rajta a végeláthatatlan számú szőrszállal sajnos egy olyan szerv, amely telis-teli van kórokozókkal, amik komoly sebfertőzést és gennyesedést okozhatnak akár egy kis sérülés kapcsán is, akár már 1-2 nap alatt is.

Ha csak egy dolgot szeretnénk fejben tartani a szőrváltás körüli teendők közül akkor az a fésülés legyen. Rengeteg kellemetlenségtől óvhatjuk meg kedvencünket és magunkat is, ha nem felejtjük el.

Felhasznált szakirodalom:

Combs DK, Goodrich RD, Meiske JC. Mineral concentrations in hair as indicators of mineral status: a review. J Anim Sci. 1982 Feb;54(2):391-8. doi: 10.2527/jas1982.542391x. PMID: 7042673.

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin