fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

A kiskutyák első hetei – biztos alapok az egészséges élethez

Tanácsadó állatorvosunk cikke

A kiskutyák első hat-nyolc hete rendkívül fontos időszak, amely alapvetően befolyásolja fizikai, értelmi és szociális fejlődésüket. Ebben a korai szakaszban a megfelelő gondozás, táplálás és állategészségügyi ellátás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a apróságok egészségesen és kiegyensúlyozottan fejlődhessenek.

Cikkünkben áttekintjük ezt a meghatározó korai időszakot és segítünk tájékozódni abban, hogy melyek a leglényegesebb teendők.

Az első napok – az anyakutya tejének jelentősége

A kiskutyák életének első napjaiban a legfontosabb táplálék az anyakutya teje. A tej nem csak táplálékot, de létfontosságú ellenanyagokat is biztosít számukra, amik védelmet nyújtanak a különböző fertőzésekkel szemben. Az első pár napban egy különleges tejet termel a szuka kutya, amelynek kolosztrum (föcstej) a neve. Ebben a sűrűbb, magasabb fehérjetartalmú tejben rengeteg ellenanyag van, amiket teljes mértékben fel tud szívni a kiskutya bélcsatornája. Ennek az elfogyasztása elengedhetetlen, mivel az újszülött kiskutya fertőzésekkel szembeni védelmét ez az anyag adja.

Előfordulhat azonban, hogy egy-egy kiskutya nem tud szopni. Ha csak arról van szó, hogy a többiek ügyesebbek, gyorsabbak, akkor egy kis odafigyeléssel segíthetünk a gyengébb kölykön, odatehetjük a csecsre időről-időre. Abban az esetben azonban, ha látható, hogy valami olyan problémája van a kiskutyának, amitől tényleg nem tud szopni vagy nyelni, akkor haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni.

Az első 3 hét

Ebben az időszakban mindenképpen a szukatej az elsődleges tápláléka a kiskutyáknak. Az anyakutya egészsége szempontjából kiemelkedően fontos a megfelelő táplálás, nehogy energia- vagy kalciumhiányos állapot alakuljon ki, mert akkor az esetek nagy részében abba kell hagynia a szoptatást. Ha valamilyen ehhez hasonló váratlan esemény vagy például viselkedési probléma (elutasítás) miatt az anyakutya nem tudja ellátni a kölyköket, akkor állatorvosi felügyelettel és útmutatással, mi magunk is tudjuk táplálni az apróságokat. A legfontosabb, hogy kifejezetten kutyák számára készült tejpótló tápszert vegyünk és megtaláljuk azt a cumisüveget, amit elfogadnak a kölykök. Érdemes 3-4 féle cumifajtát vásárolni, hogy biztosan legyen köztük olyan, amelyiket szívesen elfogadják. A kiskutyákat, akárcsak az csecsemőket gyakran és éjszaka is kell etetni. Egy pici kutya akár 2,5-3 óránként is éhes lehet.

A tejpótló tápszert megfelelően melegen kell adni: ha a kezünkre cseppentjük, akkor picit langyosnak kell érezni (akárcsak a babatápszert). Nem szabad mikrohullámú sütőbe tenni, hanem meleg vízfürdőben kell melegíteni. A kiskutyákat csak úgy szabad etetni, ha a hasukon fekszenek, más pozícióban könnyen félrenyelhetnek és megfulladhatnak. 2-2,5 óránként a hasukat puha, meleg és nedves kendővel át kell finom, körkörös mozgással törölni, hogy segítsük az ürítést. Az anyakutya is a hasát nyalogatja a piciknek, ehhez hasonló érzést kell keltenünk.

Hozzátáplálás és az elválasztás

Körülbelül 3 hetes korukban a kiskutyákat elkezdi érdekelni a szilárd táplálék. Nagyjából 4 hetes korukra az emésztőrendszerük is éretté válik arra, hogy megeméssze ezeket a táplálékokat. Kifejezetten jó minőségű és kiegyensúlyozott beltartalmú tápot/konzervet érdemes választani már ebben a korban is. Eleinte a puha konzerv vagy pép nyalogatása sem könnyű a kölyköknek, azonban hamarosan (az 5. hétre már mindenképp) képesek lesznek erősebben rágni és egy picit darabosabb ételt is megenni. Ebben az időszakban előfordulhat, hogy az anyakutya is elkezdi táplálni a kölyköket szilárd étellel, úgy, hogy az általa elfogyasztott eleséget kihányja nekik. Ezt az felpuhult és előemésztett táplálékot a kicsik örömmel elfogyasztják.

Az elválasztás folyamata általában 4-6 hétig tart, 9 hetes korukban már nem szoktak szopni a kutyakölykök.

A kiegyensúlyozott fejlődéshez a kölyköknek is szükségük van egy napirendre, amihez tudnak alkalmazkodni. Az etetések és az egyéb események ritmusa lehetőleg minden nap ugyanaz legyen. Ezzel nemcsak a fizikai, hanem a szellemi fejlődésüket is segítjük.

Szocializáció és a környezet

Nagyon fontos, hogy újszülött koruktól kezdve foglalkozzunk a picikkel. Ez nem órákat jelent, hanem rendszeres, rövid interakciókat (egy kis simogatás közben beszélünk hozzájuk). Ahogyan elkezdenek érdeklődni a környezet iránt, minél több dologgal érdemes megismertetni őket. Sokféle, természetes alapanyagú rágókát adhatunk nekik, rongyokat, kutyajátékokat, műanyagpalackot satöbbi. Az a lényeg, hogy ne tudjanak belőle apró darabokat lenyelni, sem pedig úgy szétrágni, hogy esetleg sérülést okozzon a nyelvben vagy a pofákon.

Amikor már tudnak figyelni ránk egy rövid ideig, akkor érdemes elkezdeni tanítgatni őket egyszerű dolgokra. Lényeges, hogy már ebben az időszakban jelezzük az állatnak, hogy a harapás nem elfogadható és fájdalmas számunkra, azonban semmilyen körülmények közt nem szabad nevelési céllal fájdalmat okozni a kiskutyának.

Lehetőleg 4-5 hetes koruktól minél többféle hanggal, zajjal, tárggyal és emberrel találkozzanak a kutyusok azért, hogy kiegyensúlyozott és jól alkalmazkodó felnőtt kutyává válhassanak.

Állategészségügyi teendők

A rendszeres állatorvosi felügyelet elengedhetetlen az élet első időszakában is. A féreghajtási programot 14 napos korban kell megkezdeni a megfelelő szerrel. Fontos, hogy a megfelelő szert a megfelelő mennyiségben használjuk. Mikor az állatorvosnál járunk kérjük, hogy mutassa meg nekünk, hogyan kell beadni pontosan adagolva a pasztát a kiskutyáknak. Ezután 14 naponként kell adni féreghajtót, az elválasztás utáni második hétig, majd havonta fél éves korig.

Oltások tekintetében a parvovírusos bélgyulladás elleni vakcinát fogja először megkapni a kiskutya. Amennyiben az első oltást 6 hetes kor előtt kapta, akkor 16 hetes koráig ajánlott még két oltást kapnia, hogy megfelelő védettsége alakuljon ki. Az első kombinált oltást 2-3 héttel a parvovírusos bélgyulladás elleni oltás után kapják. A veszettség elleni oltást pedig a jogszabályban meghatározottak alapján kapja majd meg.

A kiskutyák kedvesek, aranyosak és rengeteg törődést igényelnek, akárcsak egy embergyerek. Ha mindezt megkapják kölyökkorban, akkor valószínűleg egészséges és kiegyensúlyozott felnőtt társak lehetnek egy életen át a gazdáiknak.

Források:

  1. 2019 AAHA Canine Life Stage Guidelines
  2. 2022 AAHA Core and Noncore Vaccines for Dogs
  3. Kutyák egyéni féregtelenítési programja – ESCCAP
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »