fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Apró jövevények = nagy feladatok

Author picture

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Minden, amit a kutyák elléséről és a kölykök ellátásáról tudni érdemes

Az ellés nagyon kritikus időszak minden állat életében, amely alapos előkészületet és odafigyelést igényel a tulajdonosok részéről. Következő írásunkban ez ellés folyamatát, az előforduló nehézségeket, a szuka és az újszülött kiskutyák gondozását járjuk körül. Mindezek mellett, minden tulajdonost, akinek vemhes a szukája arra bíztatunk, hogy mihamarabb keresse fel állatorvosát!

Felkészülés az ellésre

Amikor kedvencünket vemhességét gondosan végig kísértük, akkor bizonyosan izgatottan készülünk a közelgő ellésre. Ha körültekintően felkészültünk, kutyánk egészséges, megfelelő tápláltsági állapotban van, a kondíciója megfelelő akkor várhatóan rendben fog zajlani az ellés. Ennek ellenére rendkívül fontos, hogy kapcsolatban legyünk az állatorvosunkkal, hogy minden fontos információt egyedileg, a kutyánkra vonatkozóan kaphassunk meg.

Hogyan készüljünk elő az elléshez?
Megfelelő hely kialakítása, kiválasztása

Egy csendes, védett hely kijelölése, ahol az anyaállat zavartalanul elbújhat, elengedhetetlen. Ez a hely legyen normális szobahőmérsékletű, nem huzatos és jól szigetelt, nehogy a frissen született kiskutyák vagy az ellésben kimerült szuka megfázzanak.

A hely tisztasága

Az elléshez kialakított hely legyen tiszta. A vacokhoz használt párnák, plédek, törölközők legyenek tiszták.

Felszerelések előkészítése

Legyenek kéznél tiszta törölközők és fertőtlenítőszer (Betadine), ha bármi olyan helyzet adódik, amit a tulajdonos meg tud oldani, akkor kéznél legyenek.

Tájékoztassuk az állatorvosunkat a közelgő ellésről

Mindenképp egyeztessünk az állatorvossal, hogy elérhető lesz-e az ellés várható időpontjában. Ha nem, akkor legyen a tarsolyunkban egy B-terv és telefonszám.

A közelgő ellés jelei
A párzástól számítva eltelt 63 nap (58-68 nap)

Ha a fedeztetés alapján számított hét napos időszak előtt érkeznek a kiskutyák, akkor vetélés történik, ha a később születnek, akkor pedig túlhordja őket a szuka. Sajnos mindkét esetben nagy valószínűséggel életképtelenek lesznek a kiskutyák és a világra jövetel után rövidesen elpusztulnak.

Megváltozik az állat viselkedése

A kutyánk nyugtalanná válik, félrehúzódó lesz és vackot épít magának az elléshez. Sokszor előfordul, hogy a tulajdonos előkészíti a szukának a helyet az elléshez, és a kutya egyáltalán nem használja azt, sőt átvonszolja másik helyre a rongyokat, párnákat és merőben más helyet talál ideálisnak az elléshez. Ilyenkor hagyjuk meg neki ezt a helyet, ne zavarjuk meg, mert az anyaállatot a saját maga által kiválasztott hely nyugtatja meg. Természetesen a túlzottan extrém helyektől (mondjuk például a lakás egyetlen zuhanyfülkéjétől) próbáljuk lebeszélni kedvencünket.

A szuka testhőmérséklete lecsökken

Hormonális változások miatt, az ellés előtt nagyjából fél nappal, lecsökken a kutya testhőmérséklete 37,5°C körülire, ezért érdemes a vemhesség utolsó hetétől 12 óránként testhőmérsékletet mérni a végbélnyílásba vezetett hőmérővel. Emiatt azonban véletlenül sem szabad napi kétszer állatorvoshoz menni! A vemhességi kontrollvizsgálatok során az állatorvos meg fogja tanítani ezt a műveletet.

Változások a szuka testén

Közvetlenül az ellés előtt az emlők és a péra megduzzad valamint az állat étvágytalanná válik.

Az ellés folyamata

Az első fázis a nyitó szakasz, amely során az anyaállat méhnyaka elkezd tágulni. Ebben az időszakban a kutya nyugtalan lehet, gyakran helyezkedik át, és keresi a helyét, liheg. Ez az állapot lehet igen rövid (pár óra) de akár több mint egy napig is eltarthat, és bár még nem láthatók erős összehúzódások, a méh tágulása már megkezdődött.

A második fázis az aktív szakasz, ahol az összehúzódások intenzívebbé válnak, és az újszülött kutyák születése megkezdődik. Ez az időszak jellemzően rövidebb, a magzatvíz elfolyása után 3-4 órán belül meg kell születnie az első kölyöknek. A kicsik fejjel és farral is világra tudnak jönni. Minden egyes kiskutya születése után az anya segít eltávolítani a szülőburkot (megeszi azt) és stimulálja a kiskutyákat nyalogatással, ami elősegíti az első lélegzetvételt és a vérkeringés aktiválását. A kiskutyák fél óránként – óránként jönnek a világra.

Az utolsó fázisban az esetleg a méhben maradt magzatburkok megszületése történik. Fontos, hogy tudjuk, hogy hány kölyök született meg és hány magzatburok, mivel a méh teljes kiürülése nélkül komplikációk léphetnek fel.

Miben tudunk tulajdonosként segíteni?

Első alkalommal ellő szuka esetében előfordulhat, hogy nem vesz tudomást a kicsikről, a burkokat nem rágja le róluk és nem nyalogatja őket. Ha 1-2 percig nem teszi meg a szuka ezeket, akkor segíteni kell a kölyköknek. Tiszta, meleg kézzel és egy puha kendővel fogjuk meg a kicsit és bújtassuk ki a burokból. Ha nem lélegzik a kölyök, akkor törölgessük ki az orrát és a száját, majd finom mozdulatokkal addig dörzsölgessük a testét, amíg egyenletessé nem válik a légvétele. A köldökcsonkot Betadine-nal fertőtlenítsük le, ha az anya nem tisztítja meg.

Szintén előfordulhat, hogy a gyakorlatlan szuka nem akarja szoptatni a kicsinyeit. Ekkor meg kell nyugtatni az állatot, odafektetni a kicsikhez és többnyire elegendő, ha félhomályban magukra hagyjuk őket, hogy a kicsik önállóan megtalálhassák az emlőket, az anyakutya pedig megismerkedhessen a kölykeivel.

Mikor kell mindenképpen állatorvost hívni?
  • Ha a vemhesség vége felé a kutya elfekszik, levert és étvágytalan.
  • Ha számításaink szerint letelt a vemhességi idő, de nem látjuk a szukán, hogy készülődne az ellésre.
  • Ha elfolyt a tiszta magzatvíz és 3-4 órán belül nem érkezik meg az első kicsi.
  • Ha az elfolyó magzatvíz zavaros vagy bűzös.
  • Ha elakadt a kiskutya a szülőútban.
  • Ha hosszan elfekszik a szuka, holott tudjuk, hogy még nem jött világra mindegyik kölyök (ultrahangos vizsgálat történt és tudjuk mennyi kicsira számíthatunk).

Az ellés utáni időszak teendői
A megfelelő higiénia kulcsfontosságú az ellés után

A fekhelyek tisztán tartása, a plédek, törölközők és párnák rendszeres mosása elengedhetetlen. Fontos azonban, hogy az eszközöket és a környezetet ne erős vegyszerekkel fertőtlenítsük, hanem magas hőmérséklettel. A textileket magas hőmérsékleten (95°C-on) mossuk, a padlót pedig érdemes kézi gőzölővel tisztítani. Ne használjunk öblítőszert, csak ecetet az öblítéshez és állítsunk be a mosógépen extra öblítést, hogy a kicsik bőrével semmiképp ne érintkezhessen mosószer vagy vegyszer maradvány.

Anyakutya egészsége

Az ellés utáni pár hétben a méh nyálkahártyája visszaalakul, amit nyálkás, kissé vízszerű, de mindenképpen tiszta váladék ürülése jelez. Ha a váladék zavarossá válik, vagy bűzös lesz, azonnal állatorvoshoz kell fordulni.

A szoptatás

Az anyakutyának a szoptatási időszaka alatt fokozott energiabevitelre van szüksége, hogy képes legyen elegendő tejet termelni. Emiatt magasabb kalóriatartalmú táplálékot kell biztosítani számára, amely gazdag fehérjében és zsírokban, és tartalmazza a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat megfelelő mennyiségben. A kiskutyák első tápláléka az anyatej, amely megfelelő immunvédelmet is biztosít számukra az első hetekben. Az anyaállat szervezete önfeláldozó a kiskutyák túlélése érdekében, akkor is mozgósít, ha saját maga számára nem marad megfelelő táplálék, emiatt a szoptatás során rendkívül könnyen felborulhat a szuka energia- és ásványi anyag egyensúlya. Ha a szoptató szuka elfekszik, étvágytalan és levert, akkor haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni.

Források:

  1. Arlt SP. The bitch around parturition. Theriogenology. 2020 Jul 1;150:452-457. doi: 10.1016/j.theriogenology.2020.02.046. Epub 2020 Mar 4. PMID: 32164993.
  2. Állatorvostudományi Egyetem, SZülészeti Tanszék – Tanácsok állattartóknak
  3. Michel E, Spörri M, Ohlerth S, Reichler I. Prediction of parturition date in the bitch and queen. Reprod Domest Anim. 2011 Oct;46(5):926-32. doi: 10.1111/j.1439-0531.2011.01763.x. Epub 2011 Mar 1. PMID: 21366718.

Ha év eleje, akkor ivartalanítás

Az ivartalanítással számos cikk foglalkozik, mi azonban igyekszünk technikai oldalról megközelíteni a kérdést: olyan információkat gyűjtöttünk össze, amelyek segítenek tájékozódni az ivartalanítás körüli teendőkkel kapcsolatban,

Tovább olvasom »
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.