fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Hétköznapi praktikák, avagy a megelőző egészségvédelem

Author picture

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Mi az, amit én magam megtehetek a kedvencem egészségéért? Összegyűjtöttünk néhány egyszerű, de nagyszerű trükköt és tanácsot.

Legtöbbször a házikedvenc érkezésekor jövünk rá akkor, mennyi rejtett veszély leselkedik a kíváncsi, felfedezésre és kalandokra vágyó kiskutyára, kiscicára, hörcsögre, nyúlra stb. Ugyanakkor a veszélyek nemcsak a kölykökre, hanem a felnőtt és az idős állatokra is leselkednek.

Környezeti veszélyek kiküszöbölése
  • Amikor nem vagyunk otthon, figyeljünk rá, hogy a kedvencünk ne nagyon garázdálkodjon szabadon sem a házban, sem a kertben. Kiváló ketrecek, rácsok, „járókák” kaphatók kereskedelmi forgalomban, érdemes beszerezni ilyeneket, mert nemcsak a kölyökkorban lehetnek a hasznunkra, hanem később is. A kertben tartott cicák és kutyák esetében a kölyökkori beszoktatás után a nagyobb szabadság hamar eljön. A lakásban pedig, ahogyan idősödik kedvencünk, és egyre megbízhatóbb, nyugodtabb lesz, szintén lazulni fognak a keretek, mert már vélhetően tudni fogják, hogy mit szabad és mit nem.
  • A lakásban és házban, szüntessük meg a szabadon lógó vezetékeket, vezeték-halmokat, hogy a kutyánk ne rágja el, a macskánk pedig ne tekeredjen bele fulladásig.
  • Minden nyílászáró legyen kitámasztva, nehogy a huzat, vagy mi odacsapjuk a kedvencünket, mivel egy csapódó ablak vagy ajtó ereje nagyon súlyos, akár végzetes sérülést tud okozni.
  • Tájékozódjunk a veszélyt jelentő szoba- és kerti növényekről állatorvosunk, illetve megbízható internetes források segítségével. Ilyenek például az ASPCAGeorgia Egyetem tájékoztató leírásai. Sajnos ezek idegen nyelvű honlapok, de a növényeket egyszerűen azonosíthatjuk fordítóprogramok segítségével, illetve képek alapján.
  • Mind a lakásban, mind a kertben tartott állatok esetében legyen zárható a kuka. Nincs csábítóbb, mint mondjuk a halpucolás maradékának az illata, de bármennyire is vonzó, teli van szálkával. A szemetesben  számtalan éles, szúrós, vegyszeres veszély leselkedik kedvencünkre, ezért jól zárható tárolókat használjunk.
  • A vegyszereket, festékeket, speciális felhasználásra szánt folyadékokat (pl.: fagyálló), zárható szekrényben tartsuk mind a lakásban, mind a garázsban vagy a sufniban. Nagyon fontos tudni, hogy a macskák számára az édes, csábító illatú fagyálló folyadék, már néhány korty után is halálos veszélyt jelent, kedvencünk élete az esetek nagy részében még állatorvosi beavatkozással sem menthető meg.
  • Ha vidéken lakunk, tájékozódjunk, hogy a környéken van-e kihelyezett rágcsálóírtó szer. Nehogy mérgezett patkányt, egeret egyen a cicánk.
  • Az udvaron, kertben szüntessük meg az olyan területeket, ahol éles (kuka körüli üvegszilánkok), szúrós (szegek a farakásban), ragadós (rágcsáló-ragasztó), csapódó (egércsapda) veszélyek vannak.

Az emberi környezet okozta veszélyek:
  • Sokan azt gondolják, hogy a kutyának, macskának is „emberi” illata kell, hogy legyen, pedig a kutyának kutyaszaga, a macskának pedig macskaszaga van. Ha az állat egészséges, akkor ez a szag nem kellemetlen. A tiszta környezet érdekében rendszeresen mossuk kedvenceink fekhelyét. Fontos, hogy a mosás során leginkább természetes mosószereket (mosószóda, mosódió, marhaepe-szappan) és természetes öblítőszereket (ecet, citromsav, almaecet) használjunk, valamint dupla vizes öblítést állítsunk be a mosógépen. Az illatos mosószerek és öblítőszerek, hosszú távon irritációt okozhatnak a kutya, macska bőrében.
  • Nemcsak a téli sózás, hanem a sima „utcapor” is okozhat viszkető érzést, bőrgyulladást a kutyák tappancsában. Télen minden séta után, egyéb esetben pedig akkor, ha látjuk, hogy kedvencünknek kényelmetlensége van: mossuk le alaposan tiszta, kézmeleg folyó vízzel a lábaik végét.
  • Lakásban tartott kutyák és macskák esetében is nagy veszély a felmosás. Sajnos nagyon kellemetlen sérüléseket okozhat, ha egy idősödő állat, megcsúszik a vizes kövön, mikor nem számít rá. Ez nem ugyanaz, mint mikor közösen sétálunk egy nagyobb befagyott felületen és a séta elején felkészítjük kedvencünket a jégen való mozgásra.
  • A konyhai illatok hihetetlenül csábítók mind a kutyák, mind a macskák számára, ugyanakkor a főzés rengeteg veszélyt rejt: forró víz, sistergő olaj, letámasztott konyhakés, lepottyanó konyhai maradék (nyers hús, halszálka, hagyma darab), forró levest cipelő és megbotló gazdi. Tanácsos kedvencünket (legalább a főzés idejére) kitiltani a konyha területéről.

Egészségjavító megelőző intézkedések:
  • Kutyák szőrápolása: legfontosabb, hogy rendszeres legyen, ne csak ötletszerűen végezzük. Az ápolatlan szőrcsomók alatt a bőr befülledhet, kisebesedhet, ezért ezeket rendszeresen meg kell szüntetni.
  • Macskák szőrápolása: ezt szenior korig a cicák intézik, de aggastyán macskánknak „kutya kötelességünk” segíteni a csomók eltávolításában és a bőrük frissen tartásában. A macskák szőrápolásához hozzá tartozik a szőrcsomók kiöklendezése. Ezt egyszerűen megoldják a kinti macskák, de a lakásban tartott cicáknak szüksége van frissen hajtott fűre, vagy erősen rostos pasztára, hogy a szőrcsomók ne haladjanak tovább a bélbe, ahol elzáródást okozhatnak.
  • Nagy- és óriás testű kutyák etetése. Ezeknek a kutyáknak a mellkasa nagyon mély és nem nyújt támaszt a teli gyomornak, ezért őket teljes életük során napi kétszer kell etetni és szigorúan be kell tartani az etetés utáni 45-50 perces nyugalmi időszakot. Ha egy mély mellkasú kutya teli gyomorral ugrál, szalad, akkor nagyon megnő a gyomorcsavarodás veszélye, ami azonnali állatorvosi beavatkozás (műtét) nélkül végzetes állapot.
  • Lábadozás során, legyen az műtét vagy akár mozgásszervi megbetegedés, számos esetben javasolhatja az állatorvos, hogy korlátozzuk kedvencünk mozgását. Ezekben az esetekben is nagyon jól jöhet a szobakennel vagy a kerítés, amit még akkor vettünk mikor kedvencünk kölyök volt. Kinti macskák esetében is segíthetjük a lábadozást azzal, hogy kölcsönvesszük a kutya szobakenneljét, és abba helyezzük betegeskedő kinti cicánkat (alommal, vízzel és élelemmel), hogy be is legyen zárva, de kint is legyen.


Ezek az egyszerű praktikák nagyban segíthetik a mindennapokban kedvencünk egészségének megőrzését.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.