fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Immunerősítés a négylábúaknak: Miért nem csak ősszel lényeges?

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Az őszi időszakban sok tulajdonosban felmerül a kérdés, hogy vajon érdemes-e külön figyelmet fordítani kedvenceik immunrendszerének erősítésére is, a sajátjuk mellett? Az évszakváltás során a hőmérséklet ingadozása, a levegő páratartalmának változása és a szőrváltás hatással lehetnek mind a kutyák, mind a macskák egészségére. De vajon valóban szükség van ilyenkor külön immunerősítő programokra?

Az ősz beköszöntével nemcsak kedvenceink életritmusa változik meg, hanem szervezetük is elkezd felkészülni a hidegebb időre. Bundájuk megvastagszik, függetlenül attól, hogy kint vagy bent laknak. Azok a négylábú pajtások, akik a szabadban élnek elkezdenek raktározni, súlyuk gyarapodni fog. Egyes kinti macskák – enyhe túlzással – 2-3 hét alatt akár a duplájukra is képesek nőni.

A szőrváltás és a megnövekedett tápanyagigény különleges követelményeket támaszt a szervezet felé. Kifejezetten figyelni kell ilyenkor a megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyag bevitelére. Ahogyan már számos írásunkban hangsúlyoztuk , a kutyák és macskák kiegyensúlyozott és teljes értékű étrendje egyik alapfeltétele a megfelelő általános egészségnek.

Ennek ellenére a szőrváltás időszakában érdemes egy kis extra segítséget adni a szervezetnek, fontos odafigyelni az immunrendszer támogatására. A hangsúlyt azonban alapvetően is a megfelelő étrendre, az elegendő mozgásra és az állat jó általános állapotának fenntartására kell helyezni.

Mire figyeljünk?

Megfelelő táplálás

Az immunrendszer szempontjából a kiegyensúlyozott étrend a legfontosabb. A kutyák és a macskák számára az őszi időszakban is fontos a megfelelő fehérje, zsír, vitaminok és ásványi anyagok biztosítása. A jó minőségű, teljes értékű állateledelek elegendő tápanyagot tartalmaznak, hogy a kedvenceink immunrendszere erős maradjon. Néhányan szívesen adnak nekik külön vitaminokat, de ezt állatorvosi tanács nélkül nem érdemes megtenni, mivel a túladagolás ugyanolyan káros lehet, mint a hiány.

A mozgás életben tart

A rendszeres mozgás és a szabadban töltött idő alapvető része a kutyák egészségének, de a macskák esetében is fontos a fizikai aktivitás. Az ősz beköszöntével a sétaidő sokszor rövidül, de a testmozgás továbbra is szükséges a szervezet egészséges működéséhez. A kutyánkat nem fogja zavarni a hideg, ha rendszeresen tölt időt a szabadban, a macskák azonban előszeretettel kuckóznak be már ilyenkor.

Egészségügyi ellenőrzés

Az őszi hónapokban is különösen fontos a külső és belső élősködők elleni védekezés. A kullancsok veszélyeit már ismerjük. A külső és belső élősködők immungyengítő hatása abban is rejlik, hogy táplálkozásuk során vért szívnak, valamint a bélben rontják a tápanyagok felszívódását. Ha kedvencünk nincsen megfelelően védve ezektől a parazitáktól, akkor hiába a drága táp és a csúcsszuper táplálékkiegészítő, nem lesz teljesen egészséges.

Milyen készítmények közül lehet válogatni?

Általában porok, tabletták, paszták vagy folyékony (leggyakrabban csepp) formában kaphatók ezek a készítmények, amelyeket könnyen hozzáadhatunk a kedvencünk eledeléhez. Mindig érdemes azonban állatorvosunkkal konzultálni, mielőtt bármiféle ilyen típusú kiegészítőt adnánk kedvencünknek, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbbet.

Immunerősítők

Ezek olyan készítmények, amelyek növelik az immunrendszer hatékonyságát, ezáltal segítik kedvenceinket abban, hogy ellenálljanak a fertőzéseknek és betegségeknek. Az immunerősítők gyakran tartalmaznak antioxidánsokat, vitaminokat (mint például C- és E-vitamin), ásványi anyagokat (például cink és szelén), valamint növényi kivonatokat, mint a kurkuma és echinacea. Ezek a kiegészítők különösen hasznosak lehetnek stresszes időszakokban, betegségek után vagy idősebb állatoknál, akiknél az immunrendszer már gyengülhet.

Prebiotikumok

A prebiotikumok táplálják a bélben élő jótékony baktériumokat, és segítik a bélflóra egyensúlyának fenntartását. Kisállatok számára kapható prebiotikumok közé tartozik például az inulin, amely a “jó baktériumok” szaporodását segíti elő. Ezen termékek rendszeres használata javíthatja az emésztést, és támogathatja az immunrendszert, mivel a bélflóra egészsége szorosan kapcsolódik az általános immunitáshoz.

Probiotikumok

A probiotikumok élő baktériumokat tartalmaznak, amelyek közvetlenül támogatják a bélflóra egészségét. Különféle baktériumfajokat tartalmazó készítmények érhetők el a kisállatok számára is. Ilyen fajok például az Enterococcus és Bacillus nemzetségek tagjai, amelyek elősegítik a megfelelő emésztést és segítenek a kórokozók elleni védekezésben. Ezeket különösen akkor ajánlott használni, ha a kedvencünknek emésztési problémája van, vagy antibiotikumos kezelésen esett át, amely károsíthatta a bélflórát.

Mikor szükséges mégis az immunerősítés?

Az immunerősítők általában speciális cseppek, amik vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat és természetes összetevőket tartalmaznak. Ezek a készítmények sok esetben javallotak, de vannak olyan helyzetek is, amikor ellenjavallotak, éppen ezért rendkívül fontos, hogy konzultáljunk állatorvosunkkal bármilyen termék használata előtt. Az alábbi esetekben lehet szükséges az immunerősítés.

Ha házikedvencünk:

  • hajlamos a hasmenésre és egyéb betegségekre,
  • korábbi betegség miatt legyengült,
  • valamilyen okból kifolyólag a bőre gyengébb (sérülés, allergia, bőrfertőzés satöbbi),
  • fertőző vagy nem fertőző eredetű megbetegedések utáni lábadozás időszakában van;
  • stresszes időszakot él meg (például költözés, hosszabb utazás).


Ezen kívül ajánlott még:

  • idősebb és általánosan gyengébb állapotban lévő kutyák és macskák számára (akiknek segíthet fenntartani egészségüket, lassítani az öregedésük folyamatát és javítja az életminőségüket).


A fenti esetekben érdemes időszakosan immunerősítőt bevezetni az étrendbe. A cseppek támogatják a szervezet természetes védekezőképességét, segítve az állatot abban, hogy gyorsabban visszanyerje erejét és elkerülje a másodlagos fertőzéseket. Azt, hogy mikor és milyen immunerősítő készítményt etetünk, minden esetben meg kell beszélni a kezelő állatorvossal, aki ismeri kedvencünk egészségügyi állapotát.

Mikor legyünk óvatosak az immunerősítőkkel?

Krónikus betegségek

Az immunrendszert támogató táplálékkiegészítők általában megterhelik a kiválasztórendszereket, ezért minden esetben mérlegelnie kell az állatorvosnak, hogy melyik készítmény és mennyi ideig adható az állatnak.

“Ökölszabályként” elmondható, hogy máj- és/vagy vesebeteg kutyának és macskának nem szabad ilyen készítményeket adni. Továbbá olyan krónikus állapotok esetén sem alkalmazhatók, amikor káros lehet az immunrendszer túlzott működése (allergiák, akut gyulladások, autoimmun megbetegedések).

Az immunerősítő cseppek hasznosak lehetnek a megfelelő esetekben, de használatuk előtt mindig konzultáljunk állatorvossal, hogy biztosan az állat egészségének megfelelő kezelést válasszuk!

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyabarát túrakisokos

A szabadban töltött időre, kirándulásokra készülve nem csak a kullancsok elleni védelem az, amire gondolnunk kell. Cikkünkben végig vesszük, mire és hogyan készüljünk, mielőtt nekiindulunk

Tovább olvasom »