fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Mit jelent a DHPPiL az oltás matricáján?

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Néhány fontos gondolat a kevésbé ismert, de veszélyes betegségekről.

Korábbi írásainkban megismerkedtünk a veszettséggel, a kölyökkutyák parvovírusos hasmenésével és a szopornyicával. A kombinált oltás azonban ezeken a fontos betegségeken kívül védelmet ad még a kutyák két vírusos eredetű (adeno- és parainfluenzavírus) és a Leptospira baktériumok nemzetségébe tartozó kórokozók által okozott, emberre is veszélyes megbetegedés ellen.

Vigyázat, veszélyes! – Leptospirák

A Leptospira nevű baktériumok apró, csavart formájú kórokozók, számos változatuk (variánsuk) ismert. Az általuk okozott megbetegedés zoonózis, azaz állatról emberre is terjedhet a fertőzés. A fertőzött állat nemcsak kutya lehet, hanem rágcsálók és róka is. A baktérium a fertőzött állat vizeletével a környezetbe jut, ahol a felszínközeli vizeket, valamint a talajt szennyezi és ezek közvetítésével terjed a betegség. Ugyanakkor nemcsak a környezet közvetítésével terjedhet a kórokozó, hanem a beteg állat vizeletével is! Ha a fertőzött vizelet, akárcsak kis koncentrációban is (pár csepp szennyeződésként) a nyálkahártyákra (szem, orr) vagy a bőrre kerül, akkor az betegséget okozhat.

Mi történik, ha megfertőződtem?

A leptospirák okozta betegségnek számos tünete lehet, amik leginkább egy influenza jellegű betegséghez hasonlítanak. A lappangási idő 2-20 nap közötti, a fertőzés korai szakaszában:

  • magas láz,
  • fejfájás,
  • izomfájdalmak,
  • kötőhártyagyulladás


tapasztalható többek között.

Súlyos, elhúzódó esetben (Weil-szindróma) a baktérium károsíthatja:

  • a szemet, a vesét és a májat,
  • vérzések alakulnak ki a bélben és a bőrben,
  • az idegrendszer is károsodhat,
  • továbbá a májkárosodás miatt sárgaság alakul ki.


Száz esetből 10-15 megbetegedés végződik halállal. Enyhe esetben a szervezet legyőzheti kezelés nélkül is a baktériumot, viszont súlyosabb esetben antibiotikum kezelés szükséges. Fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk, mivel a betegség során károsodott szervek működése nehezen vagy egyáltalán nem állítható vissza. Sajnos napjainkban is előfordulnak járványkitörések.

Hogyan védekezhetünk ez ellen a betegség ellen?

Emberek számára nincsen oltás a leptospirosis ellen. A megelőzés legfontosabb lépése, hogy a személyi higiénia szabályait messzemenőkig betartsuk. A leginkább veszélyeztetett csoportok:

  • a vadászok és az erdészek,
  • mezőgazdasági dolgozók,
  • az állatorvosok,
  • a kutya- és rágcsálótartók,
  • sőt a vízisportokat űzők is.


Az ő esetükben különösen fontos, hogy tisztában legyenek a fertőzési forrásokkal és a betegség veszélyeivel.

Kutyák számára elérhető a védőoltás. Kérjük a kombinált oltást kedvencünknek az állatorvostól!

Mi történik kedvencünkkel, ha leptospirás lesz?

Kutyák esetében is kétfázisos lehet a betegség megjelenése. Tapasztalható egy heveny fázis és – kezelés hiányában – egy elhúzódó fázis. A heveny fázisban az általános tünetek:

  • láz,
  • levertség, bágyadtság
  • étvágytalanság


jellemzőek, míg elhúzódó esetben a szervek érintettsége jelenik meg, mint:

  • veseelégtelenség,
  • májkárosodás és sárgaság,
  • és a szemet érintő elváltozások.


Sajnos nem szabad alábecsülni a jelentőségét ennek a megbetegedésnek, mivel még 2017-ben is dokumentáltak járványkitörést (Sydney, Ausztrália).

Amint fentebb is írtam: kutyák számára elérhető a védőoltás, kérjük számára az éves állatorvosi vizit során.

Milyen betegség ellen véd még a kombinált oltás?

Parainfluienzavírus – a kennelköhögés egyik kórokozója

Már közel 50 éve ismert, hogy a kutyák kennelköhögésének fertőző oktani tényezői közül az egyik a kutyák parainfluenzavírusa, egy nagyon elterjedt és igen fertőző vírus, így nagyon hamar be is került a kutyáknak szánt vakcinákba. Valójában nem dokumentált, de szakemberek tapasztalatai azt mutatják, hogy jelentősen kevesebb megbetegedés fordul elő az oltott kutyacsoportokban, mint az oltatlanokban. Emberre nem veszélyes a megbetegedés.

A vírus szerencsére nagyon érzékeny a hőre, az oldószerekre és a fertőtlenítőszerekre, így könnyű szerrel tisztán tartható a környezet és nem kell számolnunk nagy mértékben a fertőzés tárgyakkal történő terjedésére. Azonban cseppfertőzéssel, váladékokkal kiválóan és rendkívül ragályosan terjed, emiatt rendkívül fontos, hogy azok a terek (például állatorvosi rendelő várója), ahol sok állat megfordul, megfelelően szellőztetettek legyenek.

A megbetegedés során a tünetek különböző súlyosságúak lehetnek:

  • 2-6 napig tartó száraz, heves és rendkívül ijesztő köhögés,
  • pár napos lázas állapot,
  • orrváladékozás,
  • torokgyulladás,
  • mandulagyulladás.


A kórokozó nemcsak ezeket a látható tüneteket okozza, hanem az immunrendszer gyengítésén keresztül magát a szervezet válaszát is befolyásolja, rontja. Emiatt a megbetegedések során nagyon fontos a támogató és állapotjavító terápia.

A betegség megelőzésében a vakcina alapvető fontosságú. Emellett nagy szerepe van annak is, hogy a kutyánk megfelelő általános állapotban legyen. Fontos a megfelelő tápláltság, a külső- és belső élősködőktől való mentesség és a megfelelő higiénia. Illetve tanácsos, hogy ha úgy ítéljük meg, hogy nem jól szellőző az állatorvosi váró, akkor inkább a udvaron, vagy az autóban várakozzunk, míg sorra nem kerülünk.

Kutyák Adenovírus okozta megbetegedése

A kutyák adenovírusa emberre nem veszélyes. A vírus két típus ismert, az egyik típus a fertőző, heveny májgyulladást, a másik pedig fertőző légcső- és hörgőgyulladást okoz. A vakcinák elterjedt alkalmazása miatt, szerencsére napjainkban csökken az előfordulása ezeknek a megbetegedéseknek, bár 2018-ban sajnos több járványkitörést is leírtak világszerte.

Általában enyhe, felső légúti tüneteket okoz a vírus, de előfordulhat, hogy egy legyengült szervezetben elhalásos tüdőgyulladásig súlyosbodik a megbetegedés, emellett végzetes kimenetelű hasmenés, vagy idegrendszeri forma is előfordulhat. Májgyulladás esetében a kutyának csökken az étvágya, levert és pár napig lázas lehet, majd ezt követően kialakulhat a betegség súlyos, krónikus formája, amelynek során a máj károsodik és egy igen jellemző tünet alakul ki: kékesen elszíneződik a szaruhártya.

A terápia során a tüneteket lehet enyhíteni és támogatni a beteg szervezetet, hogy képes legyen legyőzni a vírust. Akárcsak a parainfluenza esetében itt is a védőoltás alkalmazása a legfontosabb, valamint a megfelelő tápláltság és az élősködőktől való mentesség is kifejezetten fontos a kutyák védelme érdekében.

Kérjük állatorvosunktól a kombinált oltást kutyánknak!

És végül következzen az oltási könyv matricájának „megfejtése”

D – distemper, vagyis szopornyica

H – hepatitis, vagyis májgyulladás (adenovirus)

P – parvovirus

Pi – parainfluenzavirus

L – leptospira

Források:

  1. Levett PN. Leptospirosis. Clin Microbiol Rev. 2001 Apr;14(2):296-326. doi: 10.1128/CMR.14.2.296-326.2001. PMID: 11292640; PMCID: PMC88975.
  2. Infektológiai Központ – Leptospirosis
  3. Perecseny, Kárpátalja – járványkitörés
  4. Gong J, Griebsch C, Kirkwood N, Norris JM, Ward MP. Emerging canine leptospirosis in Sydney and the role of population demographics. Transbound Emerg Dis. 2022 Sep;69(5):e2485-e2494. doi: 10.1111/tbed.14591. Epub 2022 May 20. PMID: 35533268; PMCID: PMC9790327.
  5. Ellis JA, Krakowka GS. A review of canine parainfluenza virus infection in dogs. J Am Vet Med Assoc. 2012 Feb 1;240(3):273-84. doi: 10.2460/javma.240.3.273. PMID: 22256842.
  6. ICTV Paramyxoviridae
  7. Zhu Y, Xu J, Lian S, Zhang R, Hou J, Wang M, Yan X. Difference Analysis Between Canine Adenovirus Types 1 And 2. Front Cell Infect Microbiol. 2022 Mar 11;12:854876. doi: 10.3389/fcimb.2022.854876. PMID: 35360116; PMCID: PMC8963759.
  8. ICTV Adenoviridae
  9. Chander V, Sharma GK, Bhatt M, Nandi S, Mahajan S, Singh M, Mahendran K, Karikalan M, Pawde AM, Gupta V, Singh KP, Rajak KK, Gupta VK, Singh RK. Isolation and genetic characterization of canine adenovirus type 2 from a domestic dog showing neurological symptoms. Braz J Microbiol. 2021 Dec;52(4):2521-2528. doi: 10.1007/s42770-021-00540-0. Epub 2021 Jun 14. PMID: 34128211; PMCID: PMC8203211.
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Kutyaoltásokról egyszerűen

Összegyűjtöttük mit kell tudni a betegségekről, amelyek ellen vakcinával védekezhetünk és milyen oltásokat érdemes mindenképpen beadatni kutyánknak Felelős kutyatulajdonosként az önfeledt boldogság mellett néhány kötelező

Tovább olvasom »