fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Nyugalom ligete, avagy egyre népszerűbbek a gyógynövények – I. rész

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Fact check és tudnivalók a nyugtató hatású gyógynövényekről és a stressz esetén használható készítményekről.

Kr. e. 2000 – Tessék, edd ezt a gyökeret!
Kr. u. 1000 – Az a gyökér pogány. Mondd el ezt az imát!
Kr. u. 1850 – Az az ima hiedelem. Idd meg ezt a főzetet!
Kr. u. 1940 – Az a főzet kígyóméreg. Vedd be ezt a tablettát!
Kr. u. 1985 – Az a tabletta nem hatásos. Vedd be ezt az antibiotikumot!
Kr. u. 2005 – Az az antibiotikum mesterséges. Edd meg ezt a gyökeret!

Sokan nem feltétlenül értenek egyet a fenti sorokkal, de abban biztosan egybehangzó az legtöbb vélemény, hogy a gyógynövények használata egyre nagyobb teret kap napjainkban. Sok tulajdonos számára fontos szempont, hogy kedvencét ne terhelje feleslegesen olyan szerekkel, amelyek mesterségesen előállított alapanyagokból állnak. Legyen szó akár a táplálkozásról, a táplálék kiegészítőkről vagy a gyógyhatású készítményekről, mind többen keresik a lehető legtermészetesebb összetevőket tartalmazó készítményeket.

Állati ösztönök – Valóban képes meggyógyítani önmagát a kedvencem?

A népi bölcsesség szerint, a vadonban egy beteg állat egészen addig, ameddig képes rá, vizet iszik és megkeresi azt a növényt, amelyik a gyógyulását segíti. Számos hagyományos növénygyűjtő úgy keresett gyógyhatású növényeket, hogy beteg állatokat figyeltek meg a természetben. A romantikusnak tűnő kép ellenére, sajnos az is igaz, hogy számos házikedvenc – kutya és macska egyaránt – előszeretettel fogyaszt olyan növényt, amely számára toxikus vagy bódító hatású, és sokszor egyáltalán nem képes meggyógyítani önmagát.

Kételyek a gyógynövényekkel kapcsolatban – jöjjön egy kis fact check

Mielőtt részletesen rátérnénk a gyógynövények alkalmazásáról, fontos, hogy néhány megosztó kérdést is megemlítsünk.

Hatékony: inkább igaz

De mihez képest?! A történelmi időkben, mikor a gyógynövények használatát elkezdték újra bevezetni az orvoslásba, akkor valójában a kivéreztetéssel és a nagy adagban alkalmazott (mérgező) higany-sókhoz képest vizsgálták a növények hatékonyságát. Így mivel ezek a készítmények, főzetek nem voltak mérgezők, mindenképpen hatékonyabbnak számítottak. Az biztos azonban, hogy ezeket a készítményeket rendkívül széles körben és sikeresen használták, ami bizonyos mértékig alátámasztja a hatékonyságukat.

Természetes, ezért egészségesebb:  inkább igaz

Napjainkban számos gyártó meglovagolja azt a hullámot, hogy valamiképp magasabb minőségűnek érzi a vásárló, ha „természetes” készítményt vásárol és fogyaszt. Pedig még senki nem bizonyította, hogy a természetes eredetű C-vitamin hatékonyabb, mint a kémiai úton előállított C-vitamin. Az is biztos azonban, hogy például zöldségek fogyasztásával nemcsak vitaminokat, hanem ásványi anyagokat és nyomelemeket is juttatunk a szervezetbe, emiatt összességében egészségesebb, ami a természetből jön.

Természetes, ezért biztonságosabb:  inkább hamis

A növényi eredetű toxinok pontosan ugyanolyan hatással bírnak, mint a szintetikus úton előállított toxikus vegyületek.

Tudományos kísérletekkel igazolt hatás:
tudományos kísérletekkel igazolt a gyógynövény hatása – hamis
tudományos kísérletekkel igazolt a gyógynövény hatóanyagának hatása – igaz

A gyógynövények hatékonyságát nehéz tudományos kísérletekkel vizsgálni, mivel minden egyes növény más-más mennyiségben tartalmazza a hatóanyagokat. Ez amiatt van, mert más talajban, más földrajzi szélességen és hosszúságon, más mennyiségű csapadékkal ellátott vidéken nőtt és még sorolhatnánk a befolyásoló tényezőket a végtelenségig. A gyógynövényből kivont hatóanyagot azonban lehetséges tudományos kísérletekkel vizsgálni. Ezért nagyon fontos a megfogalmazás!

A gyógynövények hatásai: mit és mikor adjunk

Ugyanúgy, mint a mindennapi életben számos területén, a gyógynövények alkalmazása esetén is fontos, hogy tájékozottak és körültekintők legyünk. Mielőtt bármilyen gyógynövényes szert adnánk kutyánknak vagy macskánknak, szükséges egyeztetni a kezelő állatorvossal.

Korábbi írásunkban már szó volt arról, hogy a tulajdonosok hogyan tudják megítélni, hogy kedvencük mennyire stresszes és mit lehet tenni egy várható stresszhelyzet oldása érdekében. Most következzen néhány gyógynövény, amely nagyon hatékonyan segít oldani a külső ingerek miatti stresszt.

Nagyon fontos, hogy csak akkor adhatunk gyógynövényt kedvencünknek, ha nem szed semmilyen más gyógyszert vagy gyógyhatású készítményt, vagy ha az állatorvossal egyeztetve, pontosan meghatározott módon adagoljuk azokat.

Hasznos tudás, ha ismerjük a gyógynövényeket, amelyeket keresni érdemes az állatgyógyászati táplálék kiegészítő készítmények összetevői között. Ilyenek például:

  • Árvacsalán vagy Szúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca);
  • Csucsóka (Scutellaria lateriflora);
  • Golgotavirág (Passiflora ssp.);
  • Hárs (Tilia);
  • Kaliforniai pipacs (Eschscholzia californica);
  • Kamilla (Chamomilla vulgaris);
  • Komló (Humulus lupulus);
  • Macskagyökér (Valeriana officinalis) – macskánál vigyázat!;
  • Orbáncfű (Hypericum perforatum) – fényérzékenyítő hatású, napsugárzást kerülni kell az alkalmazása során, mivel kiütések jelenhetnek meg a bőrön;
  • Szibériai ginzeng (Elutherococcus senticocus);
  • Zab (Avena sativa);


Ha valaki pedig szeretne boszorkánykonyhát nyitni otthon, akkor mindenképpen előzze ezt meg az állatorvossal történő konzultáció.

Az alábbi teák elkészítéséhez bármelyik gyógynövény boltban be lehet szerezni az alapanyagokat. Az adagolást pontosan be kell tartani minden esetben! A főzetek készítése időt- és fokozott figyelmet igényel.

Enyhe stresszre:
Az eledellel együtt adható kamilla tea 1ml 1 testtömeg kilogrammonként egyszer vagy kétszer naponta.

Közepes stresszre (pl.: szeparációs szorongás):
Egy harmad golgotavirág, egy harmad orbáncfű (fényérzékenyít lásd fentebb!), egy harmad kamilla.
Teának készítve: 1 dl forró teában feloldva 0,5g szárított álombogyó por (Ashwagandha), 1ml 5 testtömeg kilogrammonként.

Ha nem szeretnénk teákat készíteni, bátran keressünk fel egy gyógynövények alkalmazásában jártas állatorvost, illetve számos gyógynövény terápiás lehetőség közül választhatunk már kedvencünknek. A leggyakoribb kutyabetegségek kezeléséhez kapcsolódó gyógynövény-terápiás lehetőségekről már könyv is kapható, magyar szerzőktől, magyar nyelven (Marton Zs., Dr. Szilágyi Á. – Gyógynövények kutyáknak).

Forrás:

Susan G. Wynn, Barbara J. Fougère: Veterinary Herbal Medicine, 2007 Elsevier Inc.

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin