fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Tavaszi macska(land)

Author picture

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Tavasszal nemcsak a fülemülék dala zeng éjszaka, hanem a kandúr macskák ivarzó nyávogása-kurrogása is. Szerencsére egyre több állattartó tudja, hogy a nőstény macskákat érdemes mihamarabb ivartalanítani, különben igen rövid idő alatt jelentős szaporulattal ajándékozza meg a cica a családot.

Azoknak, akik mégis vállalják az ivarzással és a vemhességgel járó extra feladatot összefoglaljuk, hogy mit is érdemes tudni erről az időszakról. Cikkünkben a macskák ivarzását, vemhességét, ellését és a kiscicák születés utáni gondozását tekintjük át, emellett kitérünk a kandúrok viselkedésére és az ezzel kapcsolatos problémákra is.

Miért tavasszal és ősszel ivarzanak a macskák?

A macskák ivarzási időszakát, vagy más néven bagzását nagyon könnyű felismerni, mivel éjszaka felzengenek a kandúrok az ablak alatt és a bokrok tövében. Gyerek kiáltáshoz, esetleg síráshoz hasonló hangokat üvöltenek a lánycicára vágyó kandúrok az éjszakába. Ahogyan a szuka kutyák, úgy a nőstény macskák sem képesek egész évben arra, hogy vemhesek legyenek. Az ivarzási időszak akkor indul be, amikor tavasszal és ősszel a nappalok hossza hirtelen változik.

A fény mennyisége és a hormonok:

A fény mennyiségének változása, akárcsak a kutyáknál, a cicáknál is hatással van a szaporodásért felelős hormonok aktivitásának a szintjére. A melatonin nevű hormon termelése fény hatására csökken, ennek következtében a nemi hormonok szintje elkezd emelkedni, beindul az ivari ciklus.

Optimális körülmények:

Tavasszal és ősszel az enyhébb környezeti feltételek és a bőségesebb táplálékellátás kifejezetten ideális a vemhes anyaállat számára.

A kölykök növekedési ciklusa:

Az utódok tavaszi és őszi születése lehetővé teszi, hogy a fogváltás időszaka, ami a kiscica 3-4 hónapos korában történik, szintén enyhébb időjárási körülmények közé essen. A fogváltás, – a születést követően – az első igazán nagy egészségügyi kihívás a kölykök számára, és fontos, hogy ne nehezítse ezt az időszakot a zord időjárás.

Lakásban tartott macskáknál is így van ez?

Míg a szabadban élő vagy félig vad macskák esetében ezek az évszakos ciklusok markánsabbak, addig a házban tartottak esetében az ivarzási ciklusok kevésbé kötődnek az évszakokhoz, mivel a mesterséges világítás és a stabil környezet (szinte állandó hőmérséklet és folyamatosan bőséges eleség) kiegyensúlyozhatja a külső fény hatásait.

Honnan tudom, hogy ivarzik a nőstény cicám?

Ha kinti macskáról van szó, akkor a kandúrok megjelenése intő jel lehet, hogy közeleg, vagy már el is érkezett az ivarzás. Egyértelmű jel azonban az, amikor a cica viselkedése megváltozik:

  • hangosan nyávoghat, kurroghat;
  • fel-alá járkál a lakásban;
  • folyamatosan lehemperedik hanyatt a földre és kelleti a pocakját;
  • két mellső mancsát leszorítva, farkát-fenekét felemelve tarja magát;
  • benti cica esetleg az alom mellé pisilhet.

Mennyi ideig tart ez a ciklus?

Rengeteg tényezőtől függ, hogy milyen hosszú az ivarzási ciklus. Általában 1-2 nap „bevezető” szakasz után kezdődik és 7-10 napig tart a valódi ivarzás, amikor a macska már magához is engedi a kandúrokat. Ha nem vemhesül a nőstény egy adott ciklusban, akkor előfordulhat, hogy 2-3 hét csendes időszakot követően újra ivarzani fog.

Megtörtént, láttuk… Hogyan tovább?!?!
A vemhesség

A macskák vemhességi ideje átlagosan 62-63 nap. A vemhesség első jelei közé tartozik az, amikor az apró emlőnyílások (népiesen cickafark), nagyon enyhén megduzzadnak és kissé rózsaszínessé válnak. Ezután a harmadik hét közepétől már finom tapintással érezhetők a kicsik a méhben, illetve ezzel egyidőben a tejmirigyek is duzzadtabbak lesznek.

Fontos, hegy egyeztessünk állatorvosunkkal a vemhességgel kapcsolatos teendőkről, annak ellenére, hogy a macskák nagyon önállóak ezen a téren is. Ebben az időszakban az anyamacskának kiegyensúlyozott és teljes értékű eledelre van szüksége, de nem szabad elhíznia.

Az ellést megelőző időszak

A vemhesség utolsó szakasza nemcsak abból látható, hogy óriási az anyacica hasa, hanem abból is, hogy az anyaállat ilyenkor már nagyon szeret elbújni és a szokásos 20-21 óra szundit még megtoldja 1-2 órával. Ebben az időszakban érdemes előkészíteni a helyet az elléshez, bár ugye ismerjük a macskákat, hogy nem nagyon fogják azt használni, amit mi szeretnénk. Fertőtlenítőt (Betadine), tiszta és természetes anyagú kendőket készítsünk a kezünk ügyébe, hogy ha szükség lenne rá, tudjunk segíteni az ellés során. Kérdezzük meg pontosan az állatorvost, hogy melyek azok a helyzetek, amikor biztosan hívni kell őt, mert szükség van beavatkozásra.

Az ellés

Amikor elérkezett az ideje a kismacskák világra jövetelének, akkor a kinti macskánk el fog bújni egy nagyon biztonságos, szél és esővédett helyre, ahol jól érzi magát. Itt valószínűleg nem fogjuk tudni megközelíteni őt. A lakásban tartott cicák nyugtalanná válhatnak az ellést megelőzően, nem találják a helyüket, járkálnak és közben nyávognak. Általában komplikációk és segítség nélkül megellenek a macskák, de gondos tulajdonosként azért legyen rajta az eseményeken a szemünk.

Teendők kiscicákkal és körülöttük

Ha közvetlenül az ellés után nem tud szopizni egy kiscica, akkor finoman, puha kendővel, megtörölgethetjük és dörzsölgethetjük, hogy melegedjen és erőre kapjon (akárcsak a kiskutyák esetében).

Elvileg az anyamacska feltakarít mindent az ellés után, nagyon ritkán marad komoly teendő a tulajdonosnak. Ennek két oka van: az egyik az, hogy rendkívül értékes táplálék a méhlepény a szülés után, a második ok pedig az, hogy a természetben, a jó időben, a kiürült okszerves anyag nagyon könnyen megrothadnak és veszélyeztethetik a kicsik egészségét. Emellett az átható szagával oda vonzhatja a dögevőket, fészekrablókat az alomhoz.

Fontos, hogy ne nagyon zavargassuk az anyaállatot, mert roppant könnyen szedi a sátorfáját és odébb költözteti magát és a kicsinyeket. Ha azt látjuk, hogy bármelyik kiscica beteg, nem szopizik, nem keresi aktívan az anyacicát, akkor érdemes mihamarabb beszélni az állatorvossal.

A kiscicák táplálkozása és táplálása

A kiscicák általában 8-10 hetes korukig szopnak. Az első néhány hétben kizárólag az anyatejen élnek, amely minden szükséges tápanyagot és védőanyagot tartalmaz, ami segíti őket az egészséges fejlődésben.

Körülbelül 3-4 hetes koruktól kezdve fokozatosan érdeklődni kezdenek az anyamacska által fogyasztott szilárd táplálék iránt.

Fontos szakaszok a kiscicák táplálkozásában:

  • Szilárd táplálék bevezetése: Ez általában 3-4 hetes kor körül kezdődik. A kiscicák kipróbálhatják az anyamacska által fogyasztott nedves macskaeledelt vagy speciálisan kölyökmacskáknak szánt puhább tápot.
  • Szopás csökkenése: Ahogy a kiscicák egyre több szilárd táplálékot fogyasztanak, a szopás gyakorisága fokozatosan csökken. Ezáltal kevesebb teje is lesz a mamacicának.
  • Teljes elválasztás: Általában 8-10 hetes korra a kiscicák teljesen elválnak az anyatejtől, és kizárólag szilárd táplálékon élnek. Az elválasztás pontos ideje függhet az anyamacska viselkedésétől és a kölykök fejlődésétől. Fontos, hogy a kiscicákat minél tovább táplálhassa az anyjuk, ezáltal erősebb és egészségesebb felnőtt macskák lehetnek.

A kandúrok

A kandúrok – akárcsak a kan kutyák -, egész évben képesek párosodni. Ha érzik az ivarzó nőstény szagát, akkor akár kilométeres távolságokat is megtesznek, hogy eljussanak az áhított nőstényhez. A kóborlások során rengeteg veszély leselkedhet rájuk. Azon kívül, hogy az utakon könnyen autó alá kerülhetnek, ha két kandúr találkozik és egymásnak esnek, akkor a karmolások-harapások helye, rövid időn belül – akár 1,5-2 nap alatt – elgennyesedhet, eltályogosodhat, amit csak állatorvos tud megfelelően ellátni. A tályogok mellett a fertőző betegségek is óriási veszélyt jelentenek: a verekedések során a nyállal nemcsak a macska leukózis vírusa, hanem a macska AIDS vírusa is terjed, sőt a veszettség is egyre nagyobb jelentőséggel bír hazánkban.

A fentiek miatt, a kint tartott kandúrok esetében az egyik legfontosabb teendő, hogy az ivarérés előtt már ivartalaníttassuk őket.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.