fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Gyógyító finomságok

Tanácsadó állatorvosunk cikke

A természet gyógyhatású ajándékai a konyhánkban

Minden háziasszony konyhájában rengeteg fűszer található valamint számtalan növényt, gyümölcsöt és gyökeret fogyasztunk a mindennapokban. Tudjuk, hogy melyik fűszer melyik ételhez illik, melyik gyümölcsöt milyen süteménybe tegyük és hogyan készítsük el a különféle zöldségeket, hogy a legfinomabb ételeket kapjunk.

De azzal vajon tisztában vagyunk, hogy milyen gyógyhatásaik vannak ezeknek az ízletes növényi részeknek?

Korábbi írásunkban már „belekóstoltunk” a gyógynövények világába, most pedig mélyebbre ásunk a konyhában használatos gyógyhatású fűszerek rejtelmeibe. Cikkünkben áttekintjük a mindennap használatos fűszerek gyógyhatásait és tanácsokat adunk a használatukhoz.

Fontos!
Minden esetben konzultálni kell az állatorvossal, amennyiben gyógynövényes terápiát szeretnénk alkalmazni házikedvencünknél.
Vemhes állatnak ne adjunk gyógynövényeket, csak akkor, ha az állatorvos erre kifejezetten engedélyt ad!

A jótékony hatásokat növényenként felsorolva, az adagolást pedig a felsorolás végén találják. Ne is szaporítsuk a szót, nézzük a növényeket!

FŰSZEREK
Petrezselyem

Lefelét frissen és szárítva, gyökerét pedig főzve használjuk. Görcsöldó, szélhajtóm, enyhe vízhajtó, köptető, reumaellenes hatású, antimikrobiális. Nem adható veseproblémák esetén és vemhesség alatt.

Majoranna

Levelét frissen és szárítva használjuk. Gyomorbántalmakra, szélhajtó, görcsoldó, étvágyjavító, enyhe vízhajtó, köptető. Magas vérnyomás és vemhesség esetén nem alkalmazható.

Kakukkfű

Friss és szárított levelek. Váladékoldó a légutakban, köptető, görcsoldó, szélhajtó, gombaölő hatású, epe elválasztását serkenti, enyhe vízhajtó.

Borsikafű

Ételre inkább csak a szárított leveleket érdemes szórni, a friss növény rendkívül illatos. Szélhajtó, kifejezetten csökkenti a puffadást, görcsoldó, antimikrobiális és gyulladáscsökkentő, étvágyjavító.

Kömény

Magját egészben vagy porítva használjuk. Kifejezett szélhajtó, epe elválasztását serkenti, étvágy javító és bélfertőtlenítő.

Lestyán

Levelét frissen, vagy szárítva, levélszárat és gyökerét főzve használhatjuk. Túlzott savtermelés esetén kiváló, émelygést csökkenti, szélhajtó, vízhajtó, gyulladáscsökkentő (a húgyutakban kifejezetten), köptető és váladékoldó.

Boróka

Bogyónak nevezett termését használjuk szárítva. Görcsoldó, vízhajtó, reumaellenes és a gyomorpanaszokat csökkenti. Vemhes állatnak nem adható.

Szerecsendió

Porított vagy reszelt formában használjuk a dióját. Görcsoldó, savtermelést csökkenti, epe elválasztását és a hasnyálmirigy működését serkenti. Étvágynövelő, vékonybelek működését serkenti.

Kurkuma

Szárított gumóját porítva használjuk. Gyulladáscsökkentő, alvadásgátló, antioxidáns, epe elválasztását segíti, koleszterin szintet szabályozza.

Édeskömény

Gyümölcsét használjuk, amelyet tévesen magnak neveznek. Gyomorpanaszokat csökkenti, görcsöket oldja, szélhajtó, köptető, tejelválasztást serkenti, antimikrobiális.

Római kömény

Görcsoldó és szélhajtó. Illóolaja nagyobb mennyiségben izgató hatású.

Gyömbér

Gumóját használjuk frissen vagy szárítva. Gyulladás csökkentő, alvadásgátló, szélhajtó, görcsoldó, izzasztó. Véralvadási zavarok esetén kifejezett körültekintést igényel a használata, állatorvossal szükséges konzultálni. Igen kis mennyiségek alkalmazhatók! Szárított és friss gyömbér esetén is maximum 0.3-0.5g/kutya, maximum 0.1-0.3g/macska.

Szegfűszeg

A szárított rügyet használjuk. Helyi érzéstelenítő, antibakteriális, vírus- és gombaellenes, gyulladáscsökkentő, fekélyképződést csökkenti a belekben.

Görögszéna

Magjait és szárított levelét használjuk. Szélhajtó, gyulladáscsökkentő, vércukor szintet szabályozza, köptető, tejelválasztást serkenti valamint tápláló. Vemhesség alatt nem használható, de kiváló tejelválasztást serkentő hatású.

Fűszerek adagolása

Általánosságban elmondható, hogy a szárított fűszereket kicsit nagyobb mennyiségben használhatjuk, mint a friss fűszereket. Minden esetben meg kell győződni arról, hogy a fűszeres illat (főleg a frisseké) nem okozza-e a táplálék visszautasítását.

Testmérettől függően ¼ – ½ -1 teáskanál friss fűszer ajánlott vagy pedig ¼ – ½ – 1 evőkanál szárított fűszer adható. Toy és törpe méretű ebek, illetve macskák esetében inkább csak csipetnyit adjunk.

Áztatott fűszerlevet is készíthetünk, 10-20g szárított fűszert 2 dl forralt és visszahűtött vízben, szobahőmérsékleten 6 órán át áztatunk. Ebből adható 0,5 – 1 dl 10 testtömeg kilogrammonként az állatnak.

TEÁK
Echinacea – Bíbor kasvirág

Leginkább a gyökerét használjuk. Immunerősítő, gyulladáscsökkentő, helyi érzéstelenítő, antimikrobiális, gyógyító.

Borsmenta

Szárított levelét használjuk. Szélhajtó, emésztést segítő, epe elválasztását segíti, fertőtlenít, érzéstelenít, hányingert csillapítja, izzasztó.

Zsálya

Szárított levelét használjuk. Íny- és szájüregi gyulladások, garatgyulladás esetén alkalmazható. Tilos használni vemhes és szoptató állaton.

Galagonya

Használjuk a bogyóját, levelét és a virágát is. Szíverősítő, vérnyomás csökkentő, koleszterin szintet szabályozza. Szívbeteg macskák esetében használata kérdéses és vitás.

Zsúrló

A kúszó gyökérből növő szárakat használjuk. Vérzéscsökkentő, vízhajtó, méregtelenítő.

Levendula

Virágokat használjuk. Görcsoldó, nyugtató, reuma ellenes hatású, gyulladáscsökkentő, igen enyhe vízhajtó.

Citromfű

Szárított leveleit használjuk. Mentális zavarból eredő levertség vagy idegesség, herpesosvírus fertőzés.

Édesgyökér

Gyökerét használjuk. Gyulladáscsökkentő, adaptogén („ott-segít-ahol-kell” szer), görcsoldó, hashajtó, ösztrogén-jellegű hatással bír, köptető, fekélyképződést csökkenti.

Csalán

Szárított levele – gyulladáscsökkentő, keringést serkenti, tápláló és hasmenést csökkenti. Gyökere – jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén használható. Magja – veseproblémák esetén használható. Minden ismert megbetegedés esetén konzultálni kell az állatorvossal, hogy alkalmazható-e gyógynövényes terápia a kezelés során.

Teák készítése

A teákat is lehet szárított fűszerként használni, és az eledelbe keverni. Fontos, hogy ne vegye el a kedvencünk étvágyát, így minden esetben mérlegelni kell, hogy milyen formában adjuk neki.

Testmérettől függően ¼ – ½ -1 teáskanál szárított fűszer adható. Toy és törpe méretű ebek, illetve macskák esetében inkább csak csipetnyi mennyiségeket adjunk.

Áztva is elkészíthetjük, 10-20g szárított teát 2 dl forralt és visszahűtött vízben, szobahőmérsékleten 6 órán át áztatunk. Ebből adható 0,5 – 1 dl 10 testtömeg kilogrammonként az állatnak. Filteres vagy szálas gyógynövény teák (ahogyan a kereskedelmi forgalomban kaphatók) esetén az előírás szerint kell készíteni a teát, visszahűtve, ¼ vagy ½ deciliter adható 10 testtömeg kilogrammonként az ételre öntve.

EGYÉB JÓTÉKONY FINOMSÁGOK
Zab

Leginkább az éretlen zabszemek (úgynevezett „tejes zab”) bírnak jótékony hatással, de roppantott, jó minőségű zab is használható. Általánosan és idegi serkentő hatású és stimuláló. Zabkásaként adható, 10-30g 1-1,5 dl vízzel megfőzve, de egy éjszakán át áztatva is megfelelő.

Kukoricahaj vagy kukorica selyem

A kukorica csövön levő zöld, zsenge szálak bírnak gyógyhatással. Allergiák esetén használható, húgyhólyag- és prosztata gyulladása esetén használható. Csöves kukoricával érdemes feltenni főni a kukoricahajat (mikor nyáron kukoricát főzünk), a forró főzővizet leszűrni és dunsztban eltenni kis adagokban és az ételre adagolni kávéskanállal.

Shiitake gomba

Gombatestet szárítva vagy frissen használjuk. Immunrendszert erősíti, kemoterápia esetén kiegészítő táplálék. 10 testtömeg kilogrammonként 1-2 gombát darabolva tehetünk az eledelre.

Az állatorvossal történő konzultáció után bátran alkalmazzuk ezeket a fűszereket, gyógynövényeket. Fontos, hogy figyeljük kedvencünket, hogy nem látunk-e esetleg egyedi kellemetlen hatást rajta, mivel előfordulhatnak ilyenek.

Források:

  1. Susan G. Wynn, Barbara J. Fougère: Veterinary Herbal Medicine, 2007 Elsevier Inc., https://doi.org/10.1016/B978-0-323-02998-8.X5001-X
  2. Gyógynövény Szövetség és Terméktanács katalógusa
  3. Egészségház – gyógynövény lexikon
  4. IMMUN – gyógynövény lexikon
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Veszélyek a konyhánkban

Állatorvos tanácsadónk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével összegyűjtöttük milyen vélt- és valós veszélyeket rejthetnek a konyhai eszközök és az emberi fogyasztásra szánt eledelek kedvenceink számára. Mire

Tovább olvasom »

Házikoszt: igen van nem?

Tanácsadó állatorvosunk, dr. Kincses-Jánosi Katalin segítségével áttekintünk néhány alapvető kérdést a kutya- és macskatáplálás területén. Mi számít házikosztnak? Házikosztnak nevezzük azt a kedvencünknek szánt eledelt,

Tovább olvasom »