fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Ha év eleje, akkor ivartalanítás

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Az ivartalanítással számos cikk foglalkozik, mi azonban igyekszünk technikai oldalról megközelíteni a kérdést: olyan információkat gyűjtöttünk össze, amelyek segítenek tájékozódni az ivartalanítás körüli teendőkkel kapcsolatban, illetve felkészülni arra, hogy mit jelent a kedvencünk és a saját mindennapjaink tekintetében az ivartalanítást magába foglaló pár nap.

Közeledik a tavasz – változik a nappalok hossza

Bár még csak az év elején járunk, fontos tisztában lennünk azzal, hogy nőstény kedvenceink számára a nappalok hosszának változása és a nap mozgása az égbolton árulkodó jel. Tudják, hogy hamarosan tavasz lesz és ez befolyásolja ivari működésüket. Február elején hirtelen elkezdenek nagyobb mértékben hosszabbodni a nappalok, illetve a nap is magasabban jár az égen. Vannak olyan kutyák és macskák egyaránt, amelyek esetében már ettől beindul az ivarzás. A hím állatok, a szaglásukkal azonnal tájékozódnak arról, hogy ivarzó nőstény van a közelükben, és azonnal cselekvésre készen útnak is indulnak.

Érdemes elejét venni mindennek, ha nem szeretnénk szaporulatot ás felkeresni az állatorvosunkat, hogy időpontot egyeztessünk vele. Az időpontot úgy egyeztessük, hogy a műtét körüli két-három napon ne legyen sokat egyedül az állat. Érdemes csütörtökre vagy péntekre foglalni az időpontot és hétvégén otthon maradni az állattal.

Mik a teendők az ivartalanítás előtt?

Általában 12-18 órával a beavatkozás előtt nem ehetnek az állatok, de folyadékot fogyaszthatnak. Sőt! Az ivóvizet csak 5 órával a műtét kezdete előtt vegyük el előlük (meleg időben természetesen tovább ott lehet, csak egyeztetni kell az állatorvossal). Mindez azért fontos, mert a műtéti bódulat kezdetekor előfordulhat, hogy hánynak az állatok, amit könnyen félrenyelhetnek, és ez fulladáshoz vezethet.

  • Nagyon fontos, hogy semmiképp na egyenek az állatok a műtét előtt!
  • A kint tartott kutyák esetében meg kell oldani, hogy olyan helyen legyenek, ahol elásva sincsen semmi.
  • A kint tartott macskákat be kell zárni, hogy ne vadásszanak le semmit.

A műtétre érkezve

A rendelő munkatársai általában átveszik az állatot, a tulajdonosnak pedig beleegyező nyilatkozatot kell aláírnia, amelyben hozzájárul a műtéthez és az ezzel kapcsolatos beavatkozásokhoz.

Számos ivartalanítási műtéti technika van már napjainkban, amelyekről az állatorvos tájékoztatni fogja a tulajdonost, mikor időpontot egyeztetnek. Természetesen a szakember javaslatot is tesz arra vonatkozóan, hogy az adott állat szempontjából melyik a legbiztonságosabb eljárás.

Tulajdonosként a legfontosabb, amit a nőstény állatok ivartalanításával kapcsolatban tudni érdemes, hogy ne csak a petefészek kerüljön eltávolításra, hanem a méh lehető legnagyobb része is. Azt tanácsolom, hogy ehhez ragaszkodjon is minden tulajdonos, mivel a későbbiekben előforduló hormonális szövődmények előzhetők meg ezzel a döntéssel.

Amikor a megbeszélt időpontra visszaérkezünk kedvencünkért az állatorvoshoz, akkor az esetek többségében még nem teljesen éber az állat.

Az otthoni ébredezés
  • Nagyon fontos, hogy biztonságos, balesetmentesített környezetben történjen. Legyen lekerítve az előtér például a nagyobb testű kutyának és figyeljünk, hogy ne eshessen neki semmilyen éles, hegyes bútornak, ha esetleg felállna és botladozna. Macskák esetében maradhat nyugodtan a szállítódobozban egészen addig, amíg teljesen fel nem ébred (hangot fog adni a felháborodásának, mikor készen áll arra, hogy kiengedjük a szállítóból).
  • Fontos, hogy hagyjuk békén ébredezni őket, ne keltegessük, ne piszkáljuk őket.
  • Az ébredezés során figyelni kell arra, hogy ne fázzon az állat. Mivel sokáig mozdulatlanul fekszenek ez alatt az idő alatt, fontos, hogy mind alulról, mind felülről melegen tartsuk őket. Főleg a macskák és a kisebb testű kutyáknál kell erre figyelni.
  • A műtét során általában kapnak infúziót, emiatt előfordul, hogy maguk alá pisilnek az ébredezés során. Figyelni kell az alájuk terített takarót, nehogy hosszú ideig a kihűlt vizeleten feküdjenek, mert megfázhatnak.
  • Nagyon fontos, hogy csak és kizárólag akkor ehet és ihat az állat, ha teljesen éber. Ezt úgy tudjuk letesztelni, hogy megnézzük meg tud-e tenni 10-15 métert imbolygás és bizonytalan lépés nélkül. Ha nem teljesen éber állatot hagyunk inni vagy enni, akkor félrenyelhet, ami végzetes következményekkel járhat.

Az ébredés után
  • Sokan azt gondolják, hogy a legfontosabb azonnal enni adni nekik. Pedig, ha eddig nem pisilt a kutyus, vagy nem ment az alomra a macska, akkor ilyenkor már minden bizonnyal nagyon tele van a hólyagja. Hagyjuk pisilni! Nem utolsó sorban ez is lehet egy teszt arra, hogy mennyire ébredt fel az állat. Ha hibátlanul veszi fel a vizeléshez szükséges pózt, akkor valószínű rendben van.
  • Az első etetés során ne egyen teljes adagot az állat, inkább osszuk el 2-3 adagra az első napokban a teljes mennyiséget.

Utógondozás
  • Nagyon fontos a megfelelő sebvédelem! Ha szétnyalja a kutya vagy a macska a sebét, akkor előfordulhat, hogy komoly szövődményekkel és számos állatorvosi beavatkozással terheljük az állatot. Megéri figyelni rá abban a 7-9 napban, amíg megtörténik a varratszedés. Érdemes előre megbeszélni az állatorvossal, hogy miként fog történni a sebvédelem: gallérral vagy kutyaruhával. Ha nem tudjuk megoldani a kutyaruhát, akkor a gallér miatt biztosan át kell nézni a lakást jó előre, hogy elrakjuk azokat a tereptárgyakat, amik balesetet okozhatnak.
  • A műtét utáni 1-2 hétben érdemes puhább eledelt adni az állatnak, hogy könnyebben tudjon bélsarat üríteni. A hasfali seb miatt a hasprés fájdalmas lehet, ha kemény a bélsár, ezért javasolt a puhább eledel.
  • A varratszedés időpontját meg fogja adni az állatorvos, mikor kiadja kedvencünket a műtét után. Figyelni kell arra, hogy ez az időpont nem rugalmas, legfeljebb +/- 1 nap fér bele, semmi esetre sem kezelhetjük lazán a varratok eltávolításának időpontját.

Mihamarabb keressék fel állatorvosukat, hogy időben megtörténjen kedvencük ivartalanítása!

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin