Tanácsadó állatorvosunk segítségével megmutatjuk, melyek azok a leggyakrabban használt gyógyszerek, amelyek károsak kedvenceink számára. Körüljárjuk azt is, hogy miért fontos, hogy ezeket a gyógyszereket mindig gondosan elzárjuk előlük.
A modern emberek mindennapjainak része a különféle gyógyszerek használata. Lehetnek ezek egyszerű láz- és fájdalomcsillapítók, de sokan használnak enyhe nyugtatókat a mindennapi stressz oldására. Bizonyos emberi gyógyszerek komoly veszélyeket rejthetnek a kedvenceink számára, különösen a kutyákra és macskákra nézve.
Korábban írtunk már arról, hogy milyen ehető veszélyek leselkednek kedvenceinkre a háztartásunkban és hangsúlyoztuk, hogy mennyire fontos a biztonságos környezet megteremtése. Mostani témánk kapcsán is legelsőként azt kell kiemelni, hogy az
ember- és állatgyógyszerek elzárt tartása alapvető
kötelessége a felelős gazdának.
Vizsgáljuk meg sorban, hogy hogyan is hatnak az egyes emberi gyógyszerek állatainkra és miért kell kiemelten figyelni rá, hogy ne férhessenek hozzá.
Paracetamol
A paracetamol az egyik legelterjedtebb fájdalom- és lázcsillapító szer amit a mindennapokban használunk, azonban kutyáknál és macskáknál súlyos mérgezést okozhat. Kutyák esetében már egy kisebb adag is májkárosodáshoz és vérsejtpusztuláshoz, véres vizelethez és légzési nehézségekhez vezethet. Macskáknál a helyzet még kritikusabb, mivel az ő szervezetük nem rendelkezik a paracetamol biztonságos lebontásához szükséges enzimekkel, így már egy tabletta is végzetes lehet számukra, a súlyos máj- és vesekárosodás miatt.
Paracetamol tartalmú gyógyszerek: | Panadol, Rubophen, Saridon |
Nem-szteroid gyulladáscsökkentők
A nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőket szintén igen gyakran használjuk fájdalom és lázcsillapításra. Az ibuprofen, naproxen és más nem-szteroid gyulladáscsökkentők rendkívül károsak a háziállatokra, különösen a macskákra, akiknél ezek a szerek súlyos veseelégtelenséget és gyomorfekélyt okozhatnak. Kutyáknál is hasonlóan súlyos következményekkel járhatnak, amelyek közé tartozik a gyomor-bélrendszeri vérzés és a vesekárosodás.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentőt tartalmazó gyógyszerek: | Algoflex, Nurofen, Advil |
Aspirin
Bár az aszpirin néha állatorvosi felügyelet mellett alkalmazható kutyáknál, a helytelen dózisok könnyen mérgezéshez vezethetnek. Kutyáknál a túlzott aszpirinbevitel gyomorfekélyt, veseproblémákat, vérzést és súlyosabb esetekben akár halált is okozhat. A macskák különösen érzékenyek az aszpirinre, mivel a szervezetük sokkal lassabban bontja le, ami gyorsan mérgezéshez vezethet.
Aspirin tartalmú gyógyszerek: | Aspirin Protect, ASA Protect, Bayer Aspirin |
Kodein
A kodein és más opioidok, mint a morfin vagy az oxikodon, komoly veszélyt jelentenek a kutyákra és különösen a macskákra nézve. Ezek a szerek légzési nehézségeket, szívproblémákat, álmosságot, súlyos esetekben a hőszabályozás zavarát, kómát és akár elhullást is okozhatnak. A macskák különösen érzékenyek ezekre az anyagokra, és mivel az opioidok gyorsan felszívódnak, kis mennyiség is súlyos következményekkel járhat kedvenceink számára. Mindezek ellenére, ezeket a szereket kifejezetten jó fájdalomcsillapító hatásuk miatt alkalmazzák az állatgyógyászatban, de csak nagyon szigorúan felügyelt körülmények között.
Kodein tartalmú gyógyszerek: | Coderit, Neocitran (kodeintartalmú változatai), Coderit N. |
Antidepresszánsok
Az antidepresszánsok, mint a fluoxetin és szertralin, súlyos szív- és érrendszeri problémákat, valamint idegrendszeri zavarokat okozhatnak kutyáknál és macskáknál. A túladagolás tünetei közé tartozik a gyors szívverés, remegés, görcsök, és szélsőséges esetekben a halál. A macskák különösen hajlamosak súlyos és nem kívánatos reakciókra ezen szerek esetében is.
Antidepresszánsokat tartalmazó készítmények: | Prozac (fluoxetin), Sertralin-Teva (szertralin), Zoloft (szertralin) |
Béta-blokkolók
A béta-blokkolókat (például atenolol), az emberek magas vérnyomás és szívproblémák kezelésére használják. Bizonyos esetekben, szigorú állatorvosi ellenőrzés mellett és nagyon pontos dózisban használhatók kisállatgyógyászatban is ezek a hatóanyagok. Fontos tudni azonban, hogy ha nem pontosan adagoljuk vagy ha kedvencünk érzékeny erre a hatóanyagcsoportra, akkor rendkívül veszélyesek lehetnek a számukra. Túladagolás esetén alacsony vérnyomást és alacsony szívfrekvenciát, levertséget, alacsony vércukorszintet, nehézlégzést, sokkot, és végső soron szívleállást okozhatnak. Ezek a nemkívánatos hatások leginkább idős és máj- vagy veseelégtelenségben szenvedő kedvencek esetében figyelhetők meg.
Béta-blokkolót tartalmazó gyógyszerek: | Betaloc ZOK (metoprolol), Concor (bisoprolol), Atenolol Hexal (atenolol) |
Központi idegrendszert serkentő hatóanyagok (pl. ADHD kezelésére használt gyógyszerek)
A központi idegrendszer serkentésére használt készítményeket leggyakrabban ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) kezelésére használják, de sajnos az utóbbi évtizedekben egyre gyakoribb az az eset, hogy illegális drogként kerülnek ezek a hatóanyagok a kutyák és a macskák közelébe. 2005 és 2014 között a metanfetamin az összes bejelentett kutya-mérgezés 0,10%-át, illetve az összes bejelentett macska-mérgezés 0,07%-át tette ki az Egyesült Államokban.
A mérgezés klinikai tünetei az alábbiak lehetnek: hiperaktivitás, agresszió, a testhőmérséklet nem kontrollált emelkedése, remegés, mozgáskoordinációs zavar, szapora szívverés, magas vérnyomás, tág pupillák, kényszeres körmozgás, szív-, vese- és májfunkciós zavarok, görcsök, fejmozgások és végül elhullás.
Központi idegrendszert serkentő gyógyszerek: | Ritalin (metilfenidát), Medikinet (metilfenidát) |
A gyógyszereket mindig el kell zárni!
Bármilyen gyógyszert is tartunk otthon, legyen az vényköteles vagy vény nélkül kapható, mindig gondoskodnunk kell arról, hogy az állatok számára elérhetetlen helyen tartsuk őket. A kutyák és macskák gyakran kíváncsiak, és könnyen kerülnek bajba, mivel számukra a gyógyszert tároló bliszterek, üvegcsék és műanyag dobozok leginkább csak érdekes játékok.
Mit tegyünk ha megtörtént a baj?
Amint észrevesszük, hogy kedvencünk hozzáfért a gyógyszerekhez és fogyasztott is belőlük, azonnal menjünk a legközelebbi nyitva tartó állatorvosi rendelőbe! A gyors állatorvosi beavatkozás életmentő lehet, ilyen esetekben.
Macskamenta és macskagyökér
A macskagyökér és a macskamenta különleges hatást gyakorol a cicákra. Ezekben a növényekben található anyagok izgatottságot, eufóriát, vagy akár nyugtató hatást is kiválthatnak a macskákból, és gyakran fokozott játékosságot eredményeznek. Az illatukat már messziről megérzik, kiszagolják a macskák és hihetetlen leleményességgel képesek küzdeni, hogy hozzájussanak. Azért fontos ezt tudnunk, mert ha a gyógyszereink közt találhatók ilyen hatóanyagú készítmények, akkor fokozottan kell figyelni, hogy elzárjuk a házipatikánkat, mert egy egyszerű dobozt, az unatkozó otthoni macska hamar megtalálhat, így hozzájuthat más gyógyszerekhez és máris ott a baj.
Források:
- Villar D, Buck WB, Gonzalez JM. Ibuprofen, aspirin and acetaminophen toxicosis and treatment in dogs and cats. Vet Hum Toxicol. 1998 Jun;40(3):156-62. PMID: 9610496.
- Jones RD, Baynes RE, Nimitz CT. Nonsteroidal anti-inflammatory drug toxicosis in dogs and cats: 240 cases (1989-1990). J Am Vet Med Assoc. 1992 Aug 1;201(3):475-7. PMID: 1506258.
- Griebsch C, Hall E, Barrs VR. Effectiveness of aspirin vs. clopidogrel in dogs with immune mediated haemolytic anaemia evaluated by serial thromboelastography and platelet mapping. Vet J. 2022 Sep;287:105882. doi: 10.1016/j.tvjl.2022.105882. Epub 2022 Aug 11. PMID: 35963596.
- Oster E, Čudina N, Pavasović H, Prevendar Crnić A, Božić F, Fadel C, Giorgi M. Intoxication of dogs and cats with common stimulating, hallucinogenic and dissociative recreational drugs. Vet Anim Sci. 2023 Jan 31;19:100288. doi: 10.1016/j.vas.2023.100288. PMID: 36798946; PMCID: PMC9926018.