fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Kiegészítő- és alternatív terápiás lehetőségek a kisállatgyógyászatban

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Sok esetben a  kiegészítő- és az alternatív terápiás módszerek a legvégső lehetőségként merülnek fel, pedig számos esetben már a problémák kezdeti szakaszában is kiválóan támogatják a klasszikus állatorvosi kezelések sikerességét. Cikkünkben a hazánkban is elérhető, az állatorvosi gyógykezeléseket támogató terápiás lehetőségeket tekintjük át.

Miért alternatív?

Leginkább az egészség, mint cél megközelítése tér el ezeknek a kezeléseknek a filozófiájában a klasszikus terápiákétól. Hasonlóan a humán gyógyászathoz, az állatorvosok és az állatorvosi praxisok is egyre inkább nyitottá válnak olyan módszerek alkalmazására, amelyek nem a klasszikus értelemben vett tünetkezelésen alapulnak, hanem az állat testének egészséges működését támogatják és serkentik.

Alapvetően a test képes az egészséges működésre. Amennyiben megjelenik egy betegség, az általában nem csak az adott szervet érinti, hanem az egész testet, mivel valami kibillentette a szervezetet a megfelelő működésből. Amikor kezeljük a tünetet, akkor gyógyítjuk a testet, ugyanakkor fontos, hogy megnézzük, a betegség kialakulásának hátterét is. Ez lehet például tartási, táplálkozási eredetű és lehet lelki eredetű is – költözés, tulajdonos elvesztése satöbbi. Ezek mellett előfordulhat olyan probléma is, ami a tulajdonos kibillent állapotából fakad. Mindenki emlékszik a 101 kiskutya klasszikus jelentesorára a régi rajzfilmben, mikor Pongó nézi a parkba menő kutyalány-tulajdonosnő párokat. Pont ennyire hasonlítunk mi is a kutyáinkkal egymásra, ők érzik minden rezdülésünket.

Az alternatív gondolkodásmód nem csiribí-csiribát jelent, hanem azt, hogy egy adott problémára egy másik szemszögből is rátekintünk. Nem kell nagyon elvont dolgokra gondolni!

Vegyünk például egy egyszerű esetet: Suzy (arany retriever) fiatal gazdája párkapcsolati gondokkal küzd, rosszkedvű, nem járnak sétálni, semmi nem történik az életükben. Suzy nemcsak rosszkedvű, hiányzik neki a mozgás, a játék és a vidám interakciók tömkelege. A kertben a harmincadik unaloműző gödör ásása során felszakad Suzy körme, irány az állatorvos. Megkapja a kezelést, mehetnek haza pár nap sebvédelemmel. Mikor lekerül a sebvédelem, az unatkozó kutya elkezdi nyalogatni a lábvéget, aminek következtében makacs bőrgyulladás alakul ki, újra irány az állatorvos. És csak jönnek sorban a problémák, egészen addig, míg a kezelő állatorvos meg nem kérdezi, hogy miért is unatkozik ennyire ez a szegény kutya? Ugye, nem is olyan bonyolult… Érdemes ezért végig gondolni, hogy mit is tehetünk magunkért, hogy segítsük kedvencünk egészségének megőrzését.

Akupunktúra, akupresszúra, lézer akupunktúra

A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) módszerein alapuló állatgyógyászat igen népszerű Magyarországon. Számos állatorvosi rendelőben alkalmazzák az akupunktúrát, a lézer akupunktúrát, az akupresszúrát, a növényi alapú terápiákat. A HKO módszerei több ezer éves rendszereken, megfigyeléseken alapulnak, és nagyon hatékonyak, ugyanakkor kíméletesek bizonyos megbetegedések esetén.

A test különböző áramlási vonalain (ezeket meridiánoknak nevezik, amik valójában anatómiailag is igazolható izompólya rendszerek vonalain helyeződnek el), rendkívül precízen meghatározott pontokon alkalmazott igen vékony tűkkel történő szúrások következtében a test öngyógyulási folyamatai felerősödnek.

Akupresszúra esetén ujjal történik ezeknek a pontoknak a nyomása, lézer akupunktúra esetén pedig monokróm fénnyel (lézer) történik a kezelés a megfelelő pontokon.

Számos mozgásszervi probléma (gerincproblémák, rehabilitáció), bőrbetegségek (allergiák, bőrgyulladások), idegrendszeri- és krónikus szervi megbetegedések esetén kiválóan alkalmazható a gyógykezelésben és a kiegészítő kezelésben, ami az életminőséget javítja. A kezeléseket roppant jól viselik a paciensek, általában alszanak. Kutyák és macskák esetében is kiválóan alkalmazhatóak ezek az eljárások.

Fizioterápia

Napjainkban egyre több helyen elérhetők a masszázs, az úszás, valamint a manuáltarápián és a tornán alapuló rehabilitációs lehetőségek kutyák számára is.

A különféle mozgásszervi sérülések és panaszok miatti fájdalom és rossz közérzet javításában kiválóan alkalmazható az úszás, a masszázs és a gyógytorna.

Mind az úszás, mind pedig a gyógytorna játékos úton közelíti meg a kutyát, emiatt a paciensek szeretik és nagy kedvvel vésznek rész ezeken a rehabilitációs alkalmakon. Macskák esetében az úszás nem, de a masszás és a gyógytorna alkalmazható, mint kiegészítő rehabilitációs eljárás.

Oszteopátia

Az oszteopátiás gondozás egy komplex szemléletű manuálterápiás eljárás, amelynek során a mozgásszerveken (izmokon, ízületeken) keresztül végzi a szakember az állapotfelmérést, majd mozgatáson, mozdulatokon keresztül állítja vissza a csökkent funkciójú területek működését, amivel a teljes test egészségét serkenti. A gondozás során általában a paciensek (kutyák és macskák egyaránt) nagyon megkönnyebbülnek, ellazulnak, és hagyják a terapautát végezni a feladatát. Ma Magyarországon még igen kevés oszteopátiás szemléletű szakember dolgozik kisállatokkal.

Mágnesterápia

A mágnesterápia egy rendkívül kíméletes kiegészítő terápiás eljárás. Az alkalmazott készülékek mágneses mező segítségével egészen mélyen, a sejtek szintjén fejtik ki jótékony hatásukat az anyagcsere, a sejtműködés serkentése révén. A javuló sejtműködés segít a nem megfelelően működő területek funkcióinak visszaállításában, serkenti a test sejt szinten történő gyógyulását. A mágneses eszközök azonban nemcsak ezzel a jótékony hatással bírnak, hanem például a váltakozó intenzitású (pulzáló) mágneses térrel történő kezelés serkenti a mélyen fekvő, a testtartásért felelős izmok ellazítását majd aktivizálását.

A sejt szintű kifejtett hatásai miatt kiváló fájdalomcsillapító és duzzanat csökkentő a mágneses kezelés. Az izmok szintjén pedig növeli az összehúzódási- és ellazulási képességet, ezáltal segít visszaállítani a helyes mértékű izomműködést.

Rendkívül ellazítja a kezelés a pacienseket, nem jelent nekik problémát a kezeléseken történő részvétel, így kutyáknak és macskáknak is bátran ajánlható.

Biorezonancia

Ma már a biorezonanciás kezelések is egyre több praxisban elérhetőek. Annak ellenére, hogy a terápia fontos elméleti alapjait még nem fogadták el általánosan, a készülékek alkalmazásához kapcsolódó igen kedvező tapasztalatok népszerűvé teszik az eljárást.

Alapvetően a sejtek alkotóelemeiben tapasztalható természetes (és bizonyítottan jelen lévő) rezgések alapján minden szerv jellemezhető egy egészséges rezgésmintázattal (ami a sejtek rezgéseiből adódik össze). A gépek ezeket a rezgéseket vizsgálják és figyelik azt, hogy a megfelelő tartományban van-e az adott szerv rezgésmintája. Kiváló segítség lehet a diagnózis felállításában illetve kiegészítő, támogató kezelésként is alkalmazható az eljárás.

Mind a macskák, mind pedig a kutyák kiegészítő kezelése során is használhatók biorezonanciás készülékek.

Szakember kiválasztása

Nagyon fontos, hogy megfelelő szakembert válasszunk. Számos állatorvos is végzi ezeket a kezeléseket, de ha nem állatorvost választunk, akkor kérdezzünk utána, hogy megfelel-e a tevékenysége a Magyar Állatorvosi Kamara manuálterápiával kapcsolatos állásfoglalásában meghatározott követelményeknek.

Források:

  1. MediPet Centrum
  2. Kutyauszi
  3. VetRehab
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin