fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Kutyaszőr a láthatáron– avagy hogyan és mikor nyírjuk szőrös barátainkat?

Tanácsadó állatorvosunk cikke

A kutyák szőrének nyírása nem csak esztétikai kérdés, hanem egészségügyi szempontból is fontos. Emellett egy igen gyakran vitatott téma, és számos tisztázandó kérdést vet fel a tulajdonosokban. A megfelelő eszközök és technikák alkalmazásával, valamint a kutyák egyéni igényeinek figyelembevételével a nyírás nem feltétlenül rémálom, akár kellemes élmény is lehet a kutya számára. Cikkünkben leginkább a nyári meleggel kapcsolatos egészségügyi megfontolások mentén felmerülő kérdésekre igyekszünk válasz adni és hasznos tippekkel segíteni a gazdákat.

Kell-e egyáltalán nyírni a kutyát?

Alapvetően a kutyák nem sokszor tudnak a természetben ollót ragadni, hogy megszabadítsák magukat meleg bundájuktól. Egy egészséges kutya, teljes értékű és kiegyensúlyozott táplálás mellett, ésszerű határok között, teljes mértékig képes alkalmazkodni a szőrváltások során a megfelelő hőmérséklethez. Azonban napjainkban számos fajta esetében nagyban eltér a természetes élőhely és a tartási hely egymástól. Például sokkal melegebb éghajlaton tartunk mondjuk egy pireneusi juhászkutyát, mint ahová ő alapvetően tartozik.

A meleg elleni védekezésről már írtunk korábbi cikkünkben, érdemes átolvasni, mivel segíthetünk kedvencünknek a kánikulában.

  • Fontos, hogyha egészséges a kutyánk, akkor meleg esetén csak abban az esetben nyúljunk ollóhoz, ha magát a szőrt, már nem lehet jobban “elkönnyíteni”, például a kétrétegű szőr esetében nem tudjuk már jobban az aljszőrzetet kefével, vagy fésűvel eltávolítani. Egy hosszú, de kellőképpen vékony bunda véd a melegtől és a nap erős sugaraitól.
  • Ha nem tudjuk fésülni és karbantartani kutyánk szőrét, akkor érdemes nyár elején elmenni egy megbízható kozmetikába (ha szükséges, kérjük állatorvosunk segítségét az ideális szolgáltató kiválasztásához), ahol megfelelő szakértelemmel fogják kedvencünk vastag bundáját nyáriasítani.
  • Ha idős a kutya és nem tudja a bundáját és a testét tisztán tartani és ápolni, akkor mindenképpen szükséges, hogy segítsük őt nyáron a szőrnyírással, hogy ne legyen nagyon melege és megóvjuk őt a szőrét és bőrét érintő megbetegedésektől.
  • Ha bőrbetegsége van az állatnak, akkor az állatorovos iránymutatása alapján sok esetben szükséges, hogy a szőrt lenyírjuk az adott terület környékén (nemcsak nyáron, de melegben különös odafigyeléssel).
 
Hol és hogyan érdemes megnyírni a kutyát?
  • Ha indokoltnak gondoljuk a nyírást, a hosszú szőrű fajták esetében, leginkább az alsóbb részeket (mellkas, combok közti területek) érdemes kissé megnyírni.
  • Semmiképp nem jó ötlet rövidre nyírni ezeket a területeket, mert sajnos a “borostás” szőr viszkető érzést okozhat, irritálhatja az állatot. A viszkető terület vakarása és nyalogatása pedig a bőrgyulladások melegágya, ami súlyos következményekkel járhat, különösen nyáron (erre később visszatérünk).
  • Hosszú szőrű fajták esetében az ujjak között, és a fülkagyló környékén, hogy csökkentsük a toklász bejutásának lehetőségét.
  • Idős ebeknél a végbélnyílás és a tasak környékét érdemes rendszeresen nyírni, hogy az esetlegesen odatapadt bélsár vagy a lecseppenő vizelet ne okozzon kellemetlen szagokat, sem pedig bőrirritációt.
Milyen esetben és mely területeken nem szabad, vagy csak óvatosan nyírni őket?
  • Ha erős napsugárzásnak van kitéve az állat, akkor semmiképp nem szabad túl rövidre nyírni a szőrét. A fej, a hát és a mellkas területén legyen megfelelő hosszúságú a szőr.
  • Ha nagyon érzékeny az állat, akkor a túl rövidre nyírt szőr szúrhatja őket, illetve a szőrnövekedéshez kapcsolódó testérzetek megzavarhatják, viszkető érzése lehet. Az ilyen kutyákat minden esetben nagyon körültekintően szabad csak nyírni. Óvatosan hozzá kell őket szoktatni.
  • Bizonyos fajtákat, mint a puli és a komondor, normál esetben nem szabad nyírni, mert a szőrük természetes védelmet nyújt a napsugárzás, a hideg és a nedvesség ellen. Ezen kívül, a dupla szőrzetű kutyafajtáknál, mint a husky vagy a német juhászkutya, a nyírás káros lehet, mivel a szőrzetük két rétege együttműködve segít a hőszabályozásban. A dupla szőrzet nyírása megzavarhatja ezt az egyensúlyt, és hosszú távon bőrproblémákhoz és a szőrzet minőségének romlásához vezethet.
  • Bizonyos esetekben árthat az allergiás állatoknak, ha rövidebb a szőrük, emiatt minden esetben fontos az állatorvossal egyeztetni, mielőtt ollót ragadnánk.


Szakértő állatorvosunk személyes tapasztalata:
”Az én sheltie-m nagyon precízen érzékeli a testét, a bogáncsoktól a kullancsokig mindent megtalál magában. Mikor először nyírtam meg a végbélnyílás környékét, akkor egy fél napig üldögélt szegény. Elindult, majd leült. Semmi mást nem akart csinálni, lefeküdni sem. Arra tudtam gondolni, hogy hűvös volt neki a kopasz popó. Szerencsére másnapra megszokta.”

Milyen problémák merülhetnek fel a nyírás során?

A kutyaszőr nyírása során számos probléma merülhet fel, ha nem vagyunk elég gyakorlottak vagy nincsenek megfelelő eszközeink.

  • Az egyik leggyakoribb probléma a bőr sérülése, ami fertőzésekhez vezethet.
  • A nem megfelelően karbantartott nyíróeszközök szintén problémákat okozhatnak. Ha nem tiszta az eszköz, akkor fertőzések terjedhetnek velük. Ha nem elég éles, akkor tépheti a szőrt. Ha túl hegyes, akkor veszélyt jelenthet a mozgó ebre, de még ránk is.
  • A kutya szorongása és stressze is jelentős probléma lehet, különösen, ha búgó gépet használunk és az állat nem szokott hozzá a nyíráshoz.
 
Milyen eszközöket szabad alkalmazni?

A megfelelő eszközök kiválasztása és használata elengedhetetlen a hatékony és biztonságos nyíráshoz.

  • Nyírógépek: Válasszunk kifejezetten kutyák számára tervezett nyírógépeket, amelyek csendesebbek és kisebb vibrációval működnek. A különböző hosszúságú vágófejek segítenek az ideális szőrhossz elérésében.
  • Ollók: A kutyakozmetikai ollók különböznek a hagyományos ollóktól, mivel lekerekített hegyük van, ami csökkenti a bőrsérülések kockázatát. Használjunk különböző típusú ollókat (egyenes, íves, ritkító) a precíz nyírás érdekében.
  • Fésűk és kefék: A megfelelő fésűk és kefék segítenek eltávolítani a laza szőrt és csomókat a nyírás előtt és után.
  • Nyugtató eszközök: Bizonyos kutyák számára a nyírás stresszes lehet. Használjunk nyugtató eszközöket, mint például nyugtató hatású vagy feromon alapú spray-ket, hogy csökkentsük a szorongást.
 
Hogyan tartsuk nyugodtan a kutyát nyírás közben?

A kutyák többsége nem szereti, ha nyírják, ezért fontos, hogy türelemmel és nyugalommal közelítsük meg a feladatot.

  • Lassan kell hozzászoktatni! Kezdetben csak rövid ideig, néhány percig szabad nyírni a szőrt, majd fokozatosan lehet növelni az időtartamot.
  • Jutalom is kell! Minden sikeres nyírási lépés után érdemes megjutalmazni a kutyát finomságokkal vagy dicsérettel. Ez pozitív élménnyé teszi számára a nyírást.
  • Nyugodt környezetet érdemes választani a nyíráshoz, ahol a kutya biztonságban érzi magát és nem zavarják meg külső ingerek.
Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Tavaszi szőr-ügyek

Ahogyan egyre melegebb van, kedvenceink is elkezdenek felkészülni arra, hogy végre nem kell már olyan meleg bunda. A gazdik számára elkezdődik a végeláthatatlan fésülés, szőrgyűjtés,

Tovább olvasom »