fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Kutyatartozékok – mindennapi tudnivalók a hámokról, pórázokról és nyakörvekről

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Kedvencünk számára a megfelelő póráz, nyakörv vagy hám kiválasztása alapvető fontosságú a biztonságos és kényelmes sétákhoz. A különféle típusok előnyeit és hátrányait figyelembe véve kiválaszthatjuk a kutyánk és – természetesen – a magunk számára is legideálisabb kiegészítőket. Következő írásunkban segítünk eligazodni a kutyakellékek átláthatatlan világában.

Pórázok

A kutyapórázoknak számos típusa létezik, amelyek különböző célt szolgálnak a mindennapi séták, kiképzések vagy akár a munkakutyák tevékenysége során.

Rövid póráz

Ezek a pórázok általában 0,5-1 méter hosszúak, és kiválóan alkalmasak városi sétákra, ahol fontos, hogy a kutya mindig közel maradjon a gazdihoz. Az előnye, hogy nagy kontrollt biztosít, különösen forgalmas területeken. Hátránya lehet, hogy a kutyának kevés mozgásteret enged, ami feszültséget okozhat kedvencünknek.

Kiképző póráz

Ez egy hosszabb, általában 2-3 méteres póráz, amelyet különösen az alapvető engedelmességi kiképzéshez használnak. Előnye, hogy több helyet ad a kutyának a szabad mozgáshoz, miközben a gazdi még mindig megfelelően irányíthatja kedvencét. Hátránya lehet, hogy nagyobb helyet igényel, így szűk városi környezetben kevésbé praktikus.

Klasszikus póráz

A klasszikus pórázok a legáltalánosabbak, amelyek 1-1,5 méter hosszúak és ideálisak a mindennapi sétákhoz. Az előnyei közé tartozik a sokoldalúság, hiszen használhatók városban és parkokban is. Egy ilyen póráz minden kutyás háztartásban szükséges, hiszen kényelmes és praktikus mind a kutya mind a gazdi számára.

Hosszú póráz

Ez a típus akár 5-10 méter hosszú is lehet és leginkább arra alkalmas, hogy szabad mozgást biztosít a kutyának, az elszökés lehetősége nélkül. Ideális a szabadban történő játékhoz vagy laza, nem formális tréningekhez. Azonban nagy hátránya, hogy könnyen belegabalyodhat az aljnövényzetbe vagy más tárgyakba, emberekbe. Ezt a pórázt csak nagyon körültekintően szabad használni, mindig fel kell mérni a terep alkalmasságát. A velünk sétálók figyelmét mindig fel kell hívni arra, hogy hosszú pórázzal fogjuk a kutyánkat vezetni, hogy elkerüljük a kellemetlen baleseteket.

Flexi póráz

Ez egy automata, kihúzható póráz, amely akár 8-10 méterig is nyújtható, lehetőséget adva a kutyának, hogy felfedezze a környezetét. Előnye a szabadság és a rugalmasság, hátránya viszont, hogy nehéz gyorsan kontrollálni a kutyát vészhelyzetben, és szintén balesetveszélyes lehet a hosszú zsinór miatt. Továbbá kedvencünk a póráz másik végén sosem tudhatja, hogy milyen hosszú éppen a póráz, szabad-e mennie, vagy sem, emiatt inkább ne használjuk kölyökkutyához.

 

Nyakörvek

Ha pórázból sokféle van, akkor nyakörvekből még több és mindegyik különböző célt szolgál, más-más előnyökkel, valamint hátrányokkal jár. Az alábbiakban csak a leggyakrabban használt típusokat tekintjük át.

Csatos nyakörv

A csatos nyakörvek a leggyakrabban használt típusok közé tartoznak. Ezek állíthatóak, és műanyag vagy fém csattal zárhatók. Előnyei közé tartozik a könnyű felhelyezés és levétel, valamint az, hogy stabilan tartják a kutya nyakát anélkül, hogy túlzott nyomást gyakorolnának rá. A hátránya az lehet, hogy a műanyag csatok idővel gyengülhetnek és eltörhetnek, emiatt a csatokat érdemes időről-időre ellenőrizni, a váratlan helyzetek megelőzése érdekében.

Bebújós nyakörv

A bebújós nyakörv könnyen felhelyezhető, hiszen egyszerűen át kell húzni a kutya fején. Általában könnyű, és kevésbé bonyolult kialakítású. Előnye, hogy gyorsan használható, hátránya azonban, hogy nem állítható, így pontosan kell illeszkednie a kutya nyakára. Ha nem elég szoros, könnyen lecsúszhat, ha túl szoros, akkor kényelmetlen lehet a kutya számára. Kiválóan használható azoknál a kutyáknál, akik nagyon megbízhatóak és tényleg csak jelzésként szükséges rájuk a nyakörv. Erős, nagyobb és gyengébb impulzuskontrollal rendelkező pajtásokra viszont semmiképpen ne használjuk ezeket, mert könnyű kialakításuk miatt nem biztonságosak számukra.

Tipp: műanyag csatos állítható nyakörvből kiváló bebújós nyakörvet készíthetünk, ha picit lazábbra állítjuk, hogy a füleket ne gyötörjük vele és mikor indulunk, akkor csak belebújtatjuk a kutya fejét.

Láncos nyakörv

A láncos nyakörvek gyakran kiképzési célokra szolgálnak, mivel egyfajta „korrekciós” eszközként használják őket. Előnyük, hogy a kutya viselkedését gyorsan és hatékonyan lehet vele korrigálni. Ugyanakkor hátrányuk, hogy ha nem megfelelően használják, komoly sérüléseket okozhatnak a kutyának. Ezt a típusú nyakörvet csak tapasztalt gazdiknak vagy kiképzőknek ajánlják.

Önszorító nyakörv

Az önszorító nyakörv hasonlít a láncoshoz, mivel a kutya húzásakor szorosabbá válik, de általában puhább anyagból készül. Előnye, hogy finoman korlátozza a kutyát anélkül, hogy komoly sérüléseket okozna. Azonban, ha helytelenül használják, ez a nyakörv is kényelmetlenséget és akár légzési nehézségeket okozhat.

Kiállítási nyakörv

A kiállítási nyakörveket értelem szerűen, kutyakiállításokon és bemutatókon használják. Általában vékony, elegáns megjelenésű nyakörvek, amelyek nem vonják el a figyelmet a kutya külleméről. Előnye, hogy könnyűek és kényelmesek, de hátrányuk, hogy nem adnak megfelelő irányítást, így a mindennapi használatra alkalmatlanok.

Széles nyakörv

Ennek a nyakörvnek a szélessége akár 3-4-szerese az átlagos nyakörveknek. Előnye, hogy szélessége miatt eloszlatja a nyomást, ugyanakkor a hátránya is ez: ha nekifeszül váratlanul a kutya, akkor komoly rándulást, esetleg légzési zavart okozhat.

Kutyahámok

Napjainkban a kutyahámok egyre népszerűbb alternatívát jelentenek a nyakörvek helyett, különösen azoknak a gazdiknak, akik szeretnék, hogy kutyájuk kényelmesen és biztonságosan sétálhassanak.

A hámok előnyei

Nyomáseloszlás

A hámok egyik legnagyobb előnye, hogy a kutya mellkasára és vállaira osztják el a nyomást, ahelyett, hogy a nyakára nehezednének. Ez különösen hasznos lehet azoknál a kedvenceknél, akik hajlamosak húzni a pórázt, vagy akiknek nyaki- vagy légcső problémáik vannak.

Könnyebb irányítás

A hámok több kontrollt adnak a gazdinak a kutya mozgása felett és a mellkasnál található rögzítési pontok révén könnyebb irányítani is az állatot anélkül, hogy fojtanák vagy túlszorítanák a nyak területét.

Biztonság

Sok hám kiegészítő biztonsági elemeket tartalmaz, például fényvisszaverő anyagokat vagy kiegészítő rögzítési pontokat, amelyek segítenek abban, hogy a kutya láthatóvá váljon és biztonságban legyen a séták során. Emellett kevésbé valószínű, hogy a kutya kiszabadul a hámból, mint egy nyakörvből, ami sokkal biztonságosabbá teszi a sétákat.

Hátrányok

Mozgásszabadság korlátozása

Bizonyos típusú, nem megfelelő kialakítású hámok, korlátozhatják a kutya természetes mozgását, különösen az első láb szabadságát. Ez leginkább a sport- vagy munka kutyák esetében fontos, akiknek a teljesítményét hátrányosan befolyásolja, ha a felszerelésük nem ergonomikus.

Egyedi érzékenység

Míg sok kutya jól alkalmazkodik a hámok viseléséhez, néhány kutya kényelmetlennek találhatja, különösen, ha nem szokta meg fiatal korában. Az illeszkedés is döntő fontosságú: ha a hám nem megfelelően illeszkedik, kényelmetlen lehet, dörzsölhet, főleg a rövid szőrű kutyák esetében.

Nagyobb méret és nehezebb kezelhetőség

A hámok formájukból adódóan több anyagot tartalmaznak, mint a nyakörvek, így nehezebbek lehetnek, több helyet foglalnak, emellett bonyolultabb lehet a felhelyezésük, különösen az olyan típusok esetében, amelyeknek több pántjuk és rögzítőelemük van.

Típusok
Mellkason rögzített hám

Ezek a hámok a kutya mellkasán rögzülnek, így eloszlatva a nyomást, amikor húz a kutya. Különösen ajánlottak azoknak a kutyáknak, akik nehezen maradnak a gazdi mellett és nagy erővel húzzák a pórázt.

Háton rögzített hám

A háton rögzülő hámok azoknak a kutyáknak alkalmasak, akik nem húznak. Ezek a hámok kényelmesek, és nem korlátozzák a kutya mozgását, illetve könnyebben tudjuk segíteni vele a kutyát, ha szüksége van rá.

No-pull hámok

Ezek a hámok kifejezetten arra szolgálnak, hogy visszaszorítsák a kutya húzási szokásait. Ha a kutya húzni kezd, a hám kissé oldalra vezeti őt, megzavarva a húzó mozdulatot.

Y-hámok

Ezek a hámok a kutya mellkasán „Y” alakban oszlanak el, így szabadon hagyják a kutya vállait és a nyak alsó területeit, ami segíti a természetes mozgást és nem zavarja a légzést. Különösen sportos, aktív kutyáknak ajánlott.

Nylon vagy bőr munkahámok

Ezeket speciálisan kiképző vagy munka kutyák számára tervezik. Kényelmesek, tartósak, és kiegészítő pántokkal rendelkezhetnek, amelyek segítik a kiképzőt vagy a tulajdonost abban, hogy a munka/kiképzés során a kutyát irányítsa.

Mellény típusú hám

Ezek a hámok több anyagot tartalmaznak, mint a klasszikus hámok, és gyakran bélelt vagy párnázott belsővel rendelkeznek. Különösen kényelemre tervezett kutyahámok, amelyeket gyakran idősebb vagy érzékenyebb kutyáknak ajánlanak.

Speciális fajtája az „úszómellény”, amit tengeri fürdőzésnél használhatunk azért, hogy kutyánk biztonságosan fürödhessen még a nagy hullámokban is.

Emelőhámok

Ezeket a speciális hámokat olyan kutyáknak tervezték, akiknek segíteni kell a mozgásban, például műtét vagy sérülés után. A hámok segítségével a gazdi könnyebben tudja emelni vagy támogatni a kutya mozgását.


Összességében érdemes végig gondolni, hogy a klasszikus nyakörv-póráz mellett milyen kiegészítőkre lehet még szükségünk a mindennapokban, hogy kedvencünk és mi is kényelmesen, valamint biztonságban tölthessük a sétaidőt.

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Kutyabarát túrakisokos

A szabadban töltött időre, kirándulásokra készülve nem csak a kullancsok elleni védelem az, amire gondolnunk kell. Cikkünkben végig vesszük, mire és hogyan készüljünk, mielőtt nekiindulunk

Tovább olvasom »