fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Tavaszi kutyagondok – itt a szerelem ideje

Tanácsadó állatorvosunk cikke

Megérkezett a meleg idő, ezzel együtt beköszöntöttek a szőrváltással és a külső élősködökkel kapcsolatos elengedhetetlen teendőink. Ha ez nem lenne elég ebben az időszakban beindul kedvenceink szaporodási ciklusa is, azaz az ivarzás.

Következő cikkünkben összefoglaljuk, a kutyák ivarzásával és vemhességével kapcsolatos tudnivalókat és állategészségügyi kérdéseket, mivel ezek ismerete elengedhetetlen a felelős állattartók számára.

Ivarzás – tüzelés

A kutyák ivarzási időszakát, népies néven tüzelésnek nevezzük, tudományos megnevezése pedig az ösztrusz. Általában tavasszal és ősszel zajlik, azonban számos környezeti és élettani tényező befolyásolja az időszak kezdetét, hosszát és gyakoriságát.

A nappalok hosszának változása

A hosszabb nappali világosság közvetlenül kapcsolódik kutyákban az ivarzási hormonok szabályozásához. A fény befolyásolja a melatonin (alváshormon) szintjét, amelynek hatására az ivari hormonok szintje megváltozik, és beindul a tüzelés. Emellett közvetlenül is hat a fény az ivarmirigyek működését szabályozó hormonokat termelő agyi központokra, amik a petefészek ciklusát határozzák meg. Ezen hatások összessége azt eredményezi, hogy tavasszal és ősszel (mikor a leginkább változik a fényperiódus hossza), beindul a kutyafélék ivarzása.

A genetika

A kutyafajták rendkívül sokfélék, ami megnyilvánul méretükben, szőrük milyenségében és alkatukban, sőt az ivarzásukban is. Különböző fajták eltérő korban érhetik el az ivarérettséget, sőt az ivarzások gyakorisága és időtartama is váltakozhat fajtánként. Például, a nagyobb testű kutyák (német juhász) később érik el az ivarérettséget, mint a kisebb fajták (yorkie). Sajnos sok kistestű fajtának nehézkes és rendszertelen a szaporodási ciklusa (például: shi tzu, pomerániai törpespizt).

Bizonyos fajták esetében nehezebben marad fenn a vemhesség (boxer), vagy nehezebben termékenyül meg (sheltie) aminek hormonális okai lehetnek. Emellett a rövidfejű fajták, sajnos számos esetben küzdenek általános szaporodásbiológiai problémákkal: a vemhesülés, a vemhesség és az ellés terén is. Előfordulhat, hogy a pajzsmirigy nem megfelelő működése miatt szenvedhet zavart a szaporodásbiológiai ciklusa bizonyos fajtáknak (dobermann, angol bulldog).

A tápláltsági állapot és a táplálkozás

A megfelelő és kiegyensúlyozott táplálás elengedhetetlenül fontos a megfelelő ivarzás szempontjából. Mind a túlsúlyos, mind pedig az alultáplált állatok számára rendkívüli kihívást és megterhelést jelent a vemhesség és az ellés.

Az ivarzás szakaszai és a párzás

Maga az ivarzás 5-14 (akár 21) napig tarthat. Az első szakasz (pár nap), az előivarzás (proösztrusz), amelynek során a szukák ivari nyílása (a végbél nyílás alatti, fordított csepp alakú, kicsit „húsos” rész, ahonnét a vizelet is folyik), kissé meg duzzad és véres-nyákos váladék ürül belőle. A második szakasz a valódi ivarzás, amikor már nem kergeti el a kan kutyát magától a szuka, ekkor történhet meg a párzás.

Vemhesség

A vemhesség időtartama általában 63 nap (58-68 nap). A vemhesség a sikeres párzást követő megtermékenyítéssel kezdődik, a megtermékenyített petesejtek a méhben beágyazódnak. Egy párzás során több petesejt is megtermékenyül.

Korai szakasz

Az első három hét során az embriók elhelyezkednek a méhben és fejlődésnek indulnak a szerveik. A kutyák viselkedése ebben a szakaszban még nem változik jelentősen. A 3. hét végén egy gyakorlott vizsgáló, megfelelő ultrahang készülékkel már meg tudja állapítani a vemhességet.

Középső szakasz

A 21-35 nap között, a magzatok gyorsan növekednek és a szervek differenciálódása is megtörténik. Ebben az időszakban már könnyű ultrahang vizsgálattal megállapítani a vemhességet és a magzatok számát.

Késői szakasz

A vemhesség utolsó heteiben elérik a magzatok a végső méretüket és felkészülnek a születésre, az anyakutya pedig az ellésre. Ebben az időszakban már nagyon látható a szukán, hogy vemhes, hasa megnő, esetleg megereszkedik.

Teendők a vemhesség alatt
Táplálás

A vemhesség korai és középső szakaszában nem szükséges többlet tápanyag a kutya számára, sőt! A hízásra hajlamos kutyák esetében kifejezetten figyelni kell, nehogy túlzott súlyfelesleg alakuljon ki, mivel az, az ellés során problémákhoz vezethet. Az utolsó időszakban azonban nagyon fontos, hogy megfelelő minőségű és energiatartalmú táppal, többször etessük az anyakutyát, nehogy energiahiány és ennek következtében anyagcsereprobléma – vemhességi toxikózis – alakuljon ki.

Testmozgás

A vemhesség első szakaszaiban még nem látszik változás az állaton, de ekkor sem tanácsos kimerítő és megerőltető testmozgást végeztetni vele. Ugyanakkor nagyon fontos a rendszeres, mindennapi séta és könnyű testmozgás. A vemhesség előrehaladtával ugyanakkor a szukák általában elnehezülnek és nem szívesen mozognak. Ne felejtsük, hogy ilyenkor is fontos, hogy a rendkívül könnyű, de rendszeres séta a mindennapi rutin részét képezze.

Állategészségügyi teendők

Ha tervezett a vemhesség, akkor érdemes 1,5-2 hónappal az ivarzási időszak előtt beadatni kedvencünknek a szükséges vakcinákat, illetve a külső- és belső paraziták elleni szereket. A vemhesség alatt már ellenjavalt a vakcinázás, mivel nagyon magas a magzatok elhalásának a veszélye. Ha bármilyen gyógyszer, féreghajtó stb. alkalmazása szükséges ebben az időszakban, akkor nagyon fontos, hogy minden esetben szerepeljen a használati utasításban, hogy vemhes állatnak adható.

Álvemhesség

Előfordulhat kutyákban, hogy a fogamzás elmaradása ellenére vemhességi tüneteket mutat az állat. Ezek a tünetek nagyjából 30 nappal a tüzelés után jelennek meg:

  • játékokkal „babázik” az állat;
  • viselkedése elnehezül;
  • tejelválasztás indul be;
  • esetleg ellési „fájásokat” is produkálhat.

A tünetek hormonális hátterűek és pár napi csökkentett táplálék bevitel valamint intenzívmozgás az esetek nagy részében megszünteti azokat. A gyógyszeres kezelést minden esetben gondosan mérlegeli az állatorvos, mivel gyakoriak lehetnek a nem kívánatos szövődmények.

Kanok ivartalanítása

Az ivarzás nemcsak a szukákat érintő időszak, hanem a kan kutyákat is rendkívüli módon megviseli. A kanok, szinte kilométerekről megérzik egy ivarzó szuka „illatát”, bekapcsolnak ösztöneik és ha tehetik elindulnak megkeresni az forrást. Ezzel óriási veszélybe sodorhatják magukat, hiszen elveszhetnek, befoghatja őket a gyepmester, vagy akár balesetet is szenvedhetnek a kóborlás során. Ha nem tudnak elszökni, akkor pedig óriási stresszként élik meg, hogy nem mehetnek a szukához, ez pedig agresszív viselkedési formák kialakulását eredményezheti. Fontos, hogy a felelős kutyatulajdonosok a kan kutyák ivartalanítását is ugyanolyan alapvető feladatnak tekintsék, mint a szukák ivartalanítását.

Megosztás itt: facebook
Megosztás itt: email
Megosztás itt: linkedin

Ha év eleje, akkor ivartalanítás

Az ivartalanítással számos cikk foglalkozik, mi azonban igyekszünk technikai oldalról megközelíteni a kérdést: olyan információkat gyűjtöttünk össze, amelyek segítenek tájékozódni az ivartalanítás körüli teendőkkel kapcsolatban,

Tovább olvasom »