fbpx

ÁLLATPATIKA - GONDOSKODÁS ÉS GYÓGYULÁS

Kutya fizioterápia – Mozgásban az egészség!

Author picture

Tanácsadó állatorvosunk cikke

A kutyák fizioterápiája egyre nagyobb teret hódít az állatgyógyászatban, hiszen számos mozgásszervi és neurológiai probléma esetén hatékony segítséget nyújthat. Akárcsak az embereknél, a megfelelő terápiás kezelések javíthatják az izomerőt, csökkenthetik a fájdalmat, és segíthetik a gyorsabb felépülést sérülések vagy műtétek után. Ugyanakkor nemcsak egy-egy speciális élethelyzetben ajánlott a kutyáknak a fizioterápia.

Akkor vajon mikor ajánlott fizioterápiára vinni egy kutyát?
Milyen módszereket alkalmaznak?
És milyen eredményekre számíthatunk?

Cikkünkben ilyen és ehhez hasonló a kérdésekre igyekszünk választ adni.

Milyen esetekben ajánlott a fizioterápia?

A kutyafizioterápia egy kiváló kiegészítő terápiás lehetőség, amely elősegítheti a gyorsabb gyógyulást és javíthatja a kedvenceink életminőségét.

A mozgásterápia nem csupán a sport- és a munkakutyák számára előnyös, hanem a sérülésekből és az ortopédiai műtétek után történő rehabilitációban is hatalmas segítséget jelent. Emellett az egészséges kutyák mindennapjait is gazdagíthatja, ha játékos feladatokkal segítjük az izmaik megfelelő használatát.

Különösen ajánlott a fizioterápia az alábbi esettekben:

  • Műtét utáni rehabilitáció: Térdszalag-szakadás, csonttörések vagy egyéb ortopédiai beavatkozások után a mozgásterápia segíti a gyógyulási folyamatot és minimalizálhatja a műtét utáni izomsorvadást.
  • Neurológiai betegségek: Gerincsérv, degeneratív myelopathia vagy egyéb idegrendszeri problémák esetén a fizioterápia javíthatja a koordinációt és csökkentheti a mozgásproblémákat.
  • Ízületi problémák és kopások: Idősebb és fiatalabb kutyák esetében is segíthet a jelentős fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó ízületi dyspláziák és degeneratív elváltozások (arhtosisok) terápiájában. A fizioterápia segít enyhíteni a fájdalmat és javítani az ízületek mozgékonyságát.
  • Elhízás kezelése: A túlsúlyos kutyák számára kíméletes mozgásformákat kínál a fizioterápia, mint például az úszás vagy a víz alatti futópad, amely segít csökkenteni az ízületekre nehezedő terhelést és emellett intenzív mozgást biztosít.
  • Sportkutyák felkészítése és regenerációja: Versenyző vagy munkakutyák számára a fizioterápia elősegítheti a teljesítmény növelését, és segíthet a sérülések elkerülésében.
  • Házikedvencek kondicionáló tornája: A hosszú, lusta téli napok után érdemes “felébreszteni” az izmokat, mielőtt a nagy tavaszi túrázás kezdetét veszi.

A fizioterápia módszerei

A fizioterápiás kezelések célja az izomerő növelése, az ízületek mozgástartományának javítása és a fájdalom csökkentése.

  • Masszázs és passzív mobilizálás: segít ellazítani a feszes izmokat, csökkenti a fájdalmat és elősegíti a vérkeringést. Rendszeres alkalmazása visszaállíthatja a normál mozgástartományokat.
  • Úszás: Rendkívül egyszerű módszer, legfőképpen nyáron, de szerencsére egyre több kisállat uszoda is rendelkezésre áll magyarországon, ahol biztonságosan úsztathatjuk kutyánkat télen is. Az egyik legnépszerűbb fizioterápiás módszer, amely lehetővé teszi az ízületek kíméletes mozgatását a víz felhajtóerejének köszönhetően.
  • Lézerterápia: Kiváló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, elősegíti a szövetek regenerációját.
  • Mágneses terápia:  Javítja a vérkeringést, ezáltal a sejtek anyagcseréjét emellett serkenti az immunrendszer működését. Nagyon hatékonyan csökkenti az ízületi fájdalmakat és ellazítja a mélyen helyezkedő izmokat is.
  • Koordinációs és egyensúlyi gyakorlatok: Segítenek az idegrendszeri betegségek vagy műtétek utáni rehabilitációban, valamint serkenti az egészséges testtartás és mozgásmintázatok megtartását.

Milyen eredmények várhatók?

A fizioterápia hatására a kutyák:

  • mozgásminősége jelentősen javulhat,
  • a fájdalom csökkenhet,
  • az izomerejük fokozódhat,
  • a sérülésekből gyorsabban épülhetnek fel.

Összességében sokkal jobb lesz a közérzetük és az életminőségük is javul a mozgásterápia hatására.

Mikor nem ajánlott?

Bár a fizioterápia számos esetben előnyös, vannak olyan állapotok, amikor nem javasolt, mint például

  • Akut sérülések vagy gyulladások esetén
  • Súlyos szívbetegségben szenvedő kutyáknál. A 
  • Daganatos betegségek esetén
  • Nyílt sebek és fertőzések jelenléte esetén


Fontos azonban, hogy a kezelést mindig szakember végezze, és a terápiás tervet állatorvos bevonásával állítsák össze, hogy a lehető legjobb eredményt érjék el!

Igazán hasznos pajtások

A kutyák szeretnek dolgozni, szeretik a feladatokat, szeretnek segítségére lenni a gazdáiknak. Mostani cikkünk gyakorlati segítséget igyekszik adni abban, hogy milyen feladatokkal tudjuk ellátni kedvencünket

Tovább olvasom »

Gyógyító finomságok

A természet gyógyhatású ajándékai a konyhánkban Minden háziasszony konyhájában rengeteg fűszer található valamint számtalan növényt, gyümölcsöt és gyökeret fogyasztunk a mindennapokban. Tudjuk, hogy melyik fűszer

Tovább olvasom »
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.